Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje znany radomski artysta plastyk, Witold Kowalski. 28 maja skończyłby 80 lat

Barbara Koś
Barbara Koś
Zmarł wybitny i znany radomski artysta malarz, Witold Kowalski. Pogrzeb odbędzie się w 11 stycznia.
Zmarł wybitny i znany radomski artysta malarz, Witold Kowalski. Pogrzeb odbędzie się w 11 stycznia. Barbara Koś
W piątek, 5 stycznia, zmarł wybitny i znany radomski artysta malarz, Witold Kowalski. Pogrzeb odbędzie się w 11 stycznia.

W piątek, 5 stycznia, zmarł wybitny i znany radomski artysta malarz, Witold Kowalski. Pogrzeb odbędzie się w 11 stycznia.

- Dotarła do nas bardzo przykra informacja- czytamy na Facebooku Łaźni, z którą artysta był bardzo związany Odszedł wybitny radomski artysta Witold Kowalski. Pan Witold w 2014 roku w Łaźni obchodził 45-lecie pracy artystycznej. W 2021 r. prezentował kolejną wystawę swoich prac, a na ten rok byliśmy umówieni na następną...Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy współpracować z tak cudownym człowiekiem i artystą.

- Co ja mam powiedzieć?...zastanawiał się znany ze skromności i powściągliwości jubilat na wystawie w Łaźni, honorującej 45 - lecie jego twórczości. - Dziękuję za tak liczne przybycie…Cieszę się, że wszyscy państwo chcecie oglądać efekt mojej pracy która właściwie nie jest pracą tylko pasją. Mam to szczęście, że całe życie mogłem robić tylko to, co mnie interesuje i pochłania - uprawiać malarstwo.-Tu jeszcze - dodał jubilat - muszę podziękować mojej żonie, że pozwala mi na to, załatwiając za mnie wiele rzeczy. Między innymi - pracownię.

Jakby tego nie nazwać profesjonalnie - Witold Tomasz Kowalski uprawiał po prostu malarstwo piękne. Jak choćby jeden z najnowszych obrazów wiszących na początku tamtej wystawy: "Dzikie wino -bordo z niebieskim". To był prawdziwy majsterszyk,

Motywy jego obrazów pozostawały przez 45 lat i lata następne bez zmian. To widoki ziemi, fragmenty pola, łąki, skraj lasu, drzewa, gałęzie… Kowalski malował obrazy liryczne i nastrojowe, kompozycyjnie syntetyczne, traktując je z wyjątkową lekkością. Pejzaże zachwycają bogactwem formy i ciekawymi rozwiązaniami kolorystycznymi.

W 2019 roku ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów środowiska radomskiego obchodził jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Tym razem w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

Jubileusz był okazją dla realizacji retrospektywnej wystawy artysty, prezentującej najważniejsze obrazy, ilustrujące kluczowe momenty i wątki jego twórczości.

- "Klasyczną, dla tego typu ekspozycji, chronologiczną i tematyczną prezentację dzieł, autor postanowił wzbogacić dużym zestawem niepublikowanych dotychczas obrazów, namalowanych specjalnie na tę okazję na przestrzeni kilku ostatnich lat - pisali organizatorzy.
- Na wystawie obejrzymy także realizacje studenckie i dyplomowe Kowalskiego, ich ekspresyjny charakter przypomni jego młodzieńcze fascynacje twórczością mistrzów: Artura Nachta-Samborskiego i Jacka Sienickiego, popularnym w tamtym okresie nurtem nowej figuracji.

Kolejne grupy dzieł zilustrują następujące po sobie etapy działalności jubilata. Portrety, martwe natury, weduty, ale przede wszystkim pejzaże będące wynikiem zauroczenia pięknem polskiej przyrody, to główne wątki tematyczne, na których w kolejnych dziesięcioleciach koncentrował się ich autor.

Zmieniająca się ekspresja, ewolucja palety, zmiany formalne i technologiczne (na przełomie lat 70. i 80. Kowalski rezygnuje z farb olejnych na rzecz farb akrylowych), obrazują ewolucję jego sztuki. Najszerzej eksponowany na wystawie, wątek pejzażowy, jest tego doskonałym przykładem. Eksperymentując z formatem, fakturą, kolorem, meandruje między doświadczeniami realistów, impresjonistów i abstrakcjonistów ekspresjonistycznych. Publiczności dedykuje kolejne zamalowane płótna wywołujące zachwyt i uznanie. "

Witold Tomasz Kowalski urodził się 28 maja 1944 r. Był absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych z roku 1969, studiował m.in. pod kierunkiem profesorów: Andrzeja Jurkiewicza, Artura Nachta-Samborskiego i Aleksandra Kobzdeja. Wpływ na jego wykształcenie mieli również asystenci z pracowni Nachta: Jacek Sienicki i Tomasz Żołnierkiewicz. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni, którą oficjalnie prowadził Aleksander Kobzdej, faktycznie prowadził ją nadal relegowany z uczelni Nacht-Samborski.

Kowalski brał udział w około 100 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą (Bratysława, Jarosław, Koszyce), zrealizował ponad 30 wystaw indywidualnych w Polsce, m.in.: Radom (BWA, KMPiK, Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego), Busko-Zdrój (filia BWA Kielce), Rzeszów (BWA), Słupsk (BWA), Toruń (BWA), Warszawa (MCKiS).

Za malarstwo otrzymał wielokrotne nagrody na przeglądach w Radomiu, Kielcach, Sandomierzu. Otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Triennale Malarstwa Realistycznego w Sofii.

Zajmował się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, witrażownictwem, projektował elementy wyposażenia kościołów.

Obrazy artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Radomiu, Białej Podlaskiej, Sandomierzu i Włocławku oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą: w Austrii, Australii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Szwecji i USA.

Od ukończenia studiów mieszkał i pracował w Radomiu.

Pogrzeb Witolda Kowalskiego odbędzie się w czwartek, 11 stycznia, o godzinie 11 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Radomiu przy ul. Młodzianowskiej 124. Urna z prochami zmarłego zostanie złożona w grobowcu rodzinnym na cmentarzu komunalnym w Radomiu, wejście od ul. Ofiar Firleja 45.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie