Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
2 z 13
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
W Muzeum Witolda Gombrowicza tradycyjnie Noc Muzeów...

Noc Muzeów 2018. Sprawdź atrakcje muzeach w Radomiu i regionie: w Malczewskim, skansenie, Elektrowni, Wsoli, Szydłowcu, Orońsku, Warce

NOC MUZEÓW W MUZEUM GOMBROWICZA WE WSOLI

W Muzeum Witolda Gombrowicza tradycyjnie Noc Muzeów organizowana jest " po krakowsku" - w przeddzień tej oficjalnej - w piątek 18 maja.

Co miał na myśli Witold Gombrowicz, gdy pisał, że Radom nie jest poematem? Czy nasza pamięć idealizuje pierwszą po zaborach Niepodległą Rzeczpospolitą? Czy rzeczywiście świat i Polska zmieniają się tak bardzo, jak nam się wydaje? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas Nocy Muzeów we Wsoli. Noc w MWG tradycyjnie „po krakowsku”, czyli w piątek poprzedzający akcję ogólnopolską.

Uspokajamy: postawienie takich pytań nie oznacza to, że Muzeum Witolda Gombrowicza organizuje noc publicystyczną. Przeciwnie, w programie atrakcyjne wydarzenia artystyczne.
Zaczniemy od fragmentów „Dziennika” Witolda Gombrowicza, które przeczyta Michał Węgrzyński, aktor związany z radomskim Teatrem Powszechnym. Będzie można usłyszeć, w jakim kontekście pojawia się w „Dzienniku” słynne zdanie, które część radomian ma za złe autorowi „Ferdydurke”. A także, czego dotyczyły spory Gombrowicza z emigracją i powszechnym wówczas (czy tylko?) lukrowaniem naszej historii. I jakiej polskości ten chory na Polskę pisarz chciał dla swych rodaków. Na razie możemy powiedzieć tyle, że tytuł wyboru tekstów jest nieprzypadkowy.
W Gombrowiczowski spór wtrąci się muzycznie zespół Hańba!, laureat tegorocznych Paszportów Polityki. To bardzo oryginalny projekt muzyczny i literacki. Przy pomocy podwórkowego instrumentarium, punkowych, folkowych i klezmerskich inspiracji muzycznych oraz tekstów międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) zespół „przenosi się” w przeszłość, aby stworzyć własną opowieść o najbardziej „literackim” okresie w historii Polski: o II Rzeczpospolitej.
Nie jest to jednak kolejna zwykła kapela imitująca międzywojenną kulturę popularną, lecz orkiestra prawdziwie zbuntowana, śpiewem i muzyką piętnująca nieprawość, gwałt i wszelkie bezeceństwa „otaczającej ją” rzeczywistości międzywojennej Polski. Utwory wykonywane przez Hańbę! Są niepokojące - brzmią bardzo współcześnie nie tylko w warstwie muzycznej.


Program Nocy Muzeów 2018 w MWG
18 maja (piątek), początek o 19.30

- „…nigdy nie byliśmy szczęśliwi w Kraju.” Michał Węgrzyński przeczyta fragmenty tekstów Witolda Gombrowicza o II Rzeczpospolitej;
- koncert zespołu Hańba!, tegorocznego laureata Paszportów Polityki.
Koncert odbędzie się w plenerze. Wstęp wolny.
Po koncercie możliwość zwiedzania muzeum. Wszelkich informacji o Gombrowiczu i wystawie udzieli Anna Spólna, zajmująca się w MWG nauką i edukacją.
Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 18.50 na przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów). Powrót po koncercie, około godz. 21.30.


>>>KLIKNIJ NASTĘPNE ZDJĘCIE I CZYTAJ DALEJ<<<

Zobacz również

Ulica Góralska w remoncie, więc na bulwar nad Nogatem trzeba dotrzeć inną trasą

Ulica Góralska w remoncie, więc na bulwar nad Nogatem trzeba dotrzeć inną trasą

Legnickie tramwaje na przedwojennych pocztówkach, jeździły przez 70 lat

Legnickie tramwaje na przedwojennych pocztówkach, jeździły przez 70 lat

Polecamy

Isaac Del Toro wygrał pierwszy etap wyścigu Vuelta Asturias! Rafał Majka na podium!

Isaac Del Toro wygrał pierwszy etap wyścigu Vuelta Asturias! Rafał Majka na podium!

Ten ruch zmieni układ sił w Formule 1. Od kiedy inżynier może podjąć nową pracę?

Ten ruch zmieni układ sił w Formule 1. Od kiedy inżynier może podjąć nową pracę?

Złoty na huśtawce, czyli miłej majówki

Złoty na huśtawce, czyli miłej majówki