Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych w Radomiu. Były podziękowania i gratulacje. Zobacz zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Małgorzata Sokulska, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Radomiu, prowadziła obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych.
Małgorzata Sokulska, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Radomiu, prowadziła obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych. Antoni Sokołowski
Pielęgniarki i położne z całego regionu radomskiego spotkały się w piątek w Teatrze Powszechnym imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu podczas dorocznej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych. Były gratulacje, słowa podziękowania za pracę i służbę na rzecz pacjentów.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych w Radomiu

Z udziałem władz samorządowych Radomia, dyrekcji szpitali, przychodni, ośrodków zdrowia w piątek w Teatrze Powszechnym imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych. Wśród przybyłych gości byli między innymi Marta Michalska - Wilk, wiceprezydentka Radomia, dr Adam Duszyk reprezentujący Marszałka Mazowsza. Wszystkich przybyłych powitała Małgorzata Sokulska, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Radomiu. Przewodnicząca podziękowała wszystkim świętującym za troskliwą opiekę nad pacjentami, za uśmiech w pracy, za wrażliwość i poświęcenie w codziennym trudzie leczenia.

Małgorzata Sokulska przypomniała krótko historię zawodu pielęgniarek i położnych oraz działania Florence Nightingale, twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa. Jej zasługą jest zdefiniowanie metod i sposobów pielęgnacji chorych i poszkodowanych. Od 1912 roku Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża przyznaje Medal Florence Nightingale, będący prestiżowym odznaczeniem, przyznawanym zasłużonym pielęgniarkom z całego świata. Wśród nagrodzonych od ponad 100 lat tym medalem są także pielęgniarki z regionu radomskiego. Są to: Stanisława Król, Bohdana Kijewska, Janina Parżnicka.

Małgorzata Sokulska podziękowała doktorowi Robertowi Wiraszce, który jest autorem monografii „Opieka pielęgniarska i położnicza w Radomiu do 1945 roku”. Autor książki przyznał, że zawód ten początkowo, niemal do końca XIX wieku, był zawodem typowo męskim.

W trakcie obchodów Dorota Szczepanowska miała wystąpienie o nowoczesnej diabetologii. Odbyło się też rozstrzygnięcie konkursu na temat wiedzy o cukrzycy. Laureatkami konkursu były studentki pielęgniarstwa radomskiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu: Natalia Gąszczyk, Wiktoria Krześniak, Joanna Rostowska, Wiktoria Warchoł i Aleksandra Gwiazda.

W Polsce zawód pielęgniarki, pielęgniarza lub położnej uprawia około 300 tysięcy osób, w tym kilka tysięcy w regionie radomskim. Obecnie średnia wieku pielęgniarek w Polsce wynosi ponad 53 lata. Przedstawiciele ochrony zdrowia zauważają, że stoimy w Polsce przed poważnym problemem niedoboru kadry pielęgniarskiej.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto