Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Lipsku [ZDJĘCIA]

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Uroczystość odbyła się we wtorek, 1 marca, w kościele i na cmentarzu w Lipsku.
Uroczystość odbyła się we wtorek, 1 marca, w kościele i na cmentarzu w Lipsku. Starostwo Powiatowe w Lipsku
Samorządowcy i mieszkańcy pamiętali o bohaterach walki z sowieckim okupantem. We wtorek, 1 marca, odbyły się w Lipsku uroczystości z okazji Narodowego Dnia "Żołnierzy Wyklętych".

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Lipsku

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11. mszą świętą w intencji "Żołnierzy Wyklętych" w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Lipsku, którą celebrował ksiądz kanonik Henryk Jagieło – proboszcz parafii. Następnie delegacje przemaszerowały na cmentarz parafialny, gdzie przy Krzyżu Katyńskim odbyła się dalsza część wydarzenia.

Głównym punktem uroczystości było oddanie hołdu bohaterom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. Apel Pamięci Ku Czci Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych poprowadził Krzysztof Furmanek – zastępca Komendanta Mazowieckiej Chorągwi ZHP.

W dalszej kolejności nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez zgromadzone delegacje. Z przemówieniem wystąpił też starosta Sławomir Śmieciuch, w którym nawiązał do bieżącej sytuacja w Ukrainie. Podkreślił, że obecnie wielkie znaczenie ma zjednoczenie i solidarność społeczna. Dzięki temu wydarzenie w Lipsku nabrało uniwersalnego znaczenia w upamiętnianiu historii oraz oddaniu hołdu bohaterom.

W obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lipsku uczestniczyła posłanka Anna Kwiecień, delegacje reprezentujące Starostwo Powiatowe w Lipsku oraz Urząd Miasta i Gminy w Lipsku, a także instytucje, organizacje, stowarzyszenia oraz mieszkańcy.

Wystawa w Lipskim Centrum Kultury

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy okolicznościowej "Bić się do końca" w Lipskim Centrum Kultury. Jest ona poświęcona polskiemu podziemiu niepodległościowemu w regionie radomskim, czyli powiatach radomskim, kozienickim i iłżeckim (północna część dawnego województwa kieleckiego). Przygotowało ją Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Lublinie, Delegatura w Radomiu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie