Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarto supernowoczesną pracownię na Uniwersytecie Radomskim. Centrum Technologii Cyfrowych kosztowało 7 milionów. Zobacz zdjęcia

Janusz Petz
Janusz Petz
Wideo
od 7 lat
Na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Radomskiego otwarto Centrum Technologii Cyfrowych, które stanie się miejsc em zajęć praktycznych dla przyszłych inżynierów. To nowoczesne miejsce, w którym studenci kierunków „Robotyka i Automatyzacja Procesów”, „Zarządzanie i Inżynieria Produkcji” oraz „Mechanika i Budowa Maszyn” będą mieli okazję uczestniczyć w zajęciach i rozwijać swoje umiejętności.

Nowoczesne laboratoria na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Radomskiego już działają

Najpierw miało to być małe centrum technik cyfrowych za milion złotych, potem za dwa, w końcu inwestycja kosztowała 7 milionów, z czego 800 tysięcy to wkład własny uczelni, a pozostałe pieniądze to wygrany grant. To bardzo ważna rzecz, bo jest to centrum technologii cyfrowej z robotyką i automatyką, które można uznać za jedno z najnowocześniejszych w Polsce

– powiedział Sławomir Bukowski, rektor Uniwersytetu Radomskiego.

Rektor uczelni dodał, że nowa instytucja została utworzona z myślą o nowych kierunkach studiów "automatyka i robotyka procesów" oraz "zarządzanie i inżynieria produkcji". W sumie był to projekt przygotowywany z myślą o potrzebach nie tylko Wydziału Mechanicznego, ale też ekonomicznego uczelni. Ważną nowością jest to, że wykonywane eksperymenty w laboratorium, które się mieści na radomskich Borkach, będą mogli też śledzić na monitorach studenci innych wydziałów znajdujących się w innych części miasta, głównie na Osiedlu Akademickim.

- Jestem bardzo szczęśliwy i zadowolony, że możemy się spotkać przy kolejnej okazji realizacji projektu, który może mieć duży wpływ na naszą radomską gospodarkę. Ostatnie miesiące koncentrowały się wokół sukcesów kierunku medycznego, kierunków humanistycznych, czy ekonomii. Dziś wracamy tak naprawdę do korzeni, bo przecież to uczelnia, która wyrosła z nurtu technicznego. Dziś robimy ogromny krok, pokazujemy, że na polu kierunków technicznych rozwijamy się fantastycznie. To pokazuje, że projekt Uniwersytetu Radomskiego, który przed laty kreśliliśmy w różnych konfiguracjach zaczyna się nam sprawdzać. Uniwersytet Radomski zaczyna zaspokajać różne dziedziny nauki w Radomiu, jest uczelnią uniwersalną na doskonałym poziomie – mówił Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Zobacz też krótkie wideo:

Nowe cyberfizyczne pracownie integrują technologie wspierające procesy projektowania, prototypowania oraz inteligentne procesy produkcyjne dla potrzeb współczesnego przemysłu. To unikatowe miejsce stanowi radomski akademicki wkład w edukację inżynierów dla dynamicznie zmieniających się przedsiębiorstw w dobie bezprecedensowego postępu cyfrowego i technologicznego.

Uczelnia realizuje kolejne projekty związane z rozszerzaniem bazy badawczej i dydaktycznej związanej z nowymi kierunkami kształcenia. Między innymi uczelnia otrzyma 12,1 miliona złotych na utworzenie „Laboratorium charakteryzacji magnetomechanicznej i strukturalnej elementów z metalicznego druku 3D”. 

Projekt aparaturowy obejmuje zakup między innymi drukarki 3D do proszków metalicznych spiekanych laserowo, maszyn wytrzymałościowych, mikroskopów, spektrometrów do badań składu pierwiastkowego, magnetometrów oraz dyfraktometru rentgenowskiego. Dzięki planowanym zakupom sprzętowym możliwa będzie m.in. kontrola jakości elementów wytworzonych techniką druku 3D jak i tradycyjną technologią obróbki skrawaniem CNC.

Wyjątkową cechą powstającego laboratorium będzie wykorzystanie defektoskopowych metod magnetycznych. Przewiduje się również badania produktów tarcia, powierzchni trących oraz próbek środowiskowych z obszarów zurbanizowanych. Laboratorium służyć będzie również Wydziałowi Transportu, Elektrotechniki i Informatyki oraz innym wydziałom prowadzącym badania materiałowe i środowiskowe. Oprócz badań o charakterze naukowym otwierają się też nowe kierunki ścisłej współpracy z przemysłem metalowym w regionie radomskim.

Wniosek o ministerialną dotację przygotował zespół pod kierownictwem Tadeusza Szumiaty, profesora UTH, którego członkami byli pracownicy naukowi uczelni - Marcin Wikło, Mirosław Rucki i Jerzy Wojciechowski. Realizacja nowego projektu zaplanowana jest na lata 2022-2025. 

Zobacz zdjęcia w galerii poniżej:

Urcztyste przecięcie wstęgi; od lewej rektor Sławomir Bukowski i prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Otwarto supernowoczesną pracownię na Uniwersytecie Radomskim...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie