MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Początki zmechanizowanego rolnictwa w Polsce

.
Firma Ursus w dużej mierze zdominowała rolnictwo na polskim i zagranicznym rynku. Spółka Ursus wielokrotnie została nagrodzona i okrzyknięta działalnością produkującą najlepsze ciągniki na świecie. Pierwszym logiem firmy był herb składający się z niedźwiedzia wpisanego w koło zębate z napisem Ursus.

Celem marki Ursus było utrzymanie wysokiej (europejskiej) jakości surowca i dobrej (polskiej) ceny maszyn. Dobra jakość stosowanych materiałów do produkcji ciągników pozwalała na uzyskiwanie odpornych i sprawnych maszyn. Dodatkowo zwracano uwagę na wzornictwo ciągników i ich nowoczesność. Silniki w które wyposażane były ciągniki odznaczały się wysoką mocą i niskim zużyciem paliwa. Oprócz ciągników Ursus zajmował się produkcją części zamiennych. Do nich można zaliczyć: części do maszyn uprawowych, do ciągników, do maszyn zielonkowych, do przeniesienia napędu, do kombajnów, elementy hydrauliki siłowej i pneumatyki, elementy elektryczne oraz inne akcesoria. Główne części ciągnikowe podlegające wymianie i możliwe do zakupienia w sklepach to: cylindry, bębny, hamulce, koła, filtry, chłodnice, drążki, uszczelki, dźwignię oraz kosze.

Ursus C-360 i jego historia

Znany ciągnik Ursus C-360 został wyprodukowany w Zakładach Mechanicznych w Warszawie. Powstał w wyniku modyfikacji Ursusa C-355 i został uznany za maszynę - średni ciągnik rolniczy. W okresie 20 lat powstało około 282000 sztuk tego modelu. Pierwsze maszyny ciągnika Ursus C-360 były dostępne: bez kabiny lub z kabiną w różnych rodzajach. Kolejne lata przyniosły pewne zmiany w modelu C-360, został on przerobiony na koparko-ładowarkę Ostrówek KTO 161 i KTO 162. Wówczas maszyna znakomicie odnajdywała się w pracach sadowniczych, gospodarcze komunalnej i pracach rolniczych. Ursus C-360 posiadał turboładowany silnik Perkins 1103D EURO IIIA, układ przeniesienia napędy 4x4 CARRARO, skrzynię przekładniową 12x12 z rewersem oraz kabinę czterosłupową zapewniającą doskonałą widoczność. Maszyna potrafiła udźwignąć 2650 kilogramów. Dodatkowo mogła być wyposażona w zaczep rolniczy, klimatyzację, koguta, odpowiedniego rozmiaru koła i obciążniki.

Ciągnik osiągnął długość około 4,2 metra, szerokość 2,3 metra i wysokość ponad 2,7 metra. Waga koparko-ładowarki wahała się od 3100 do 3150 kilogramów. Ciągnik był produkowany przez kilkanaście lat od 1976 do 1992 roku i stanowił najpopularniejszy pojazd rolniczy. Został doceniony przez polski oraz afrykański rynek. Maszynę można było używać w każdych warunkach atmosferycznych i uznano ją za niezawodną i długowieczną doskonałą konstrukcję sprzętu rolniczego.

Do Ursusa C-360 produkowano oryginalne części zamienne, którymi można było zastąpić uszkodzone elementy maszyny.

Najpopularniejsze części zamienne Ursus C-360

Do najważniejszych oryginalnych elementów zamiennych Ursusa C-360 należą:

• instalacje paliwa,
• sprężarki,
• silniki,
• osprzęty silnika,
skrzynie biegów
• sprzęgła,
• hamulce,
• osie przednie,
• mechanizmy kierownicy,
• układy zawieszenia,
• części służące do instalacji elektrycznych i hydraulicznych,
• mosty,
• kabiny i blachy.

Części są produkowane w celu zaspokojenia oczekiwań klientów dążących do otrzymania wysokiej jakości elementów zamiennych. Produkcją zajmują się wyspecjalizowani inżynierowie oraz technolodzy. Rozwijają oni nowe produkty i części oraz tworzą ich prototypy. W swojej pracy często korzystają z oprogramowań typu Solid lub AutoCad. Pracownicy używają nowoczesnych narzędzi oraz korzystają z automatów tokarskich i centrów frezarskich.

W przypadku potrzeby wymiany części składających się na silnik do Ursusa C-360 można dostać na rynku: bloki, cylindry, dźwignię, głowice, gniazda, kołki, panewki, półpierścienie, tulejki, uszczelki, chłodnicę, filtry, łączniki.

Uszkodzenie instalacji paliwa może wiązać się z koniecznością wymiany pomp wtryskiwanych, rozpylaczy czy przewodów elektrycznych.

Sprężarki można naprawić wymieniając: gniazda, kolanka lub panewki. Skrzynie biegów naprawia się poprzez sprawdzenie właściwego działania kół, dźwigni, pierścienie, tuleje, wałków oraz przewodów.

Sprzęgło może zostać uszkodzone poprzez jeden z niesprawnych elementów: dźwigni, sprężyn., kamieni, tarcz lub nakrętek.
Źle działające hamulce w Ursusie C-360 mogą wymagać wymiany : bębnów, cylindrów, dźwigni, przewodów lub sprężyn.

Uszkodzenia układu kierowniczego i osi przedniej mogą wiązać się z usterką błotników, pomostów, przegubów, dźwigni, kołków.
Często może dojść do niewłaściwej pracy instalacji elektrycznej i hydraulicznej, wówczas warto sprawdzić działanie alternatorów, czujników, instalacji, kół, korków oraz przełączników.

Zewnętrzna obudowa oraz kabina ciągników może być narażona na usterki wynikające z warunków atmosferycznych, warto zadbać aby maszyna była wytworzona z wysokiej jakości materiałów. Najlepiej jak trwałe będą elementy mostków (dętki, koła, podkładki i pokrywy) oraz mocne błotniki, mechanizmy wycieraczki, pokrowce, siatki, siedzenia, ściany, blachy, zamki i wsporniki.
Wymiany części zepsutych na nowe lub używane oryginalne części marki Ursus dokonują serwisy. Zapewniają szynko montaż oraz naprawę maszyny rolniczej. Istniej możliwość samodzielnej wymiany części, wystarczy tylko zakupić odpowiedni element w sklepie z częściami Ursus. Oryginalne części Ursus zapewnią długowieczność pracy maszyny i zwiększą odporność na działania warunków atmosferycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie