Były prezydent Gruzji w Warszawie. Towarzyszyli mu nasi...

  Były prezydent Gruzji w Warszawie. Towarzyszyli mu nasi parlamentarzyści

  Zdjęcie autora materiału

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Były prezydent Gruzji w towarzystwie wicemarszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i skarżyskiego posła Andrzeja Bętkowskiego.

  Były prezydent Gruzji w towarzystwie wicemarszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i skarżyskiego posła Andrzeja Bętkowskiego. © archiwum

  - To hołd złożony przez przyjaciela prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu - tak o czwartkowej wizycie Micheila Saakaszwilego w Warszawie mówi skarżyski poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Bętkowski, który był w gronie polityków towarzyszących byłemu prezydentowi Gruzji podczas jego pobytu w Polsce.
  Były prezydent Gruzji w towarzystwie wicemarszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i skarżyskiego posła Andrzeja Bętkowskiego.

  Były prezydent Gruzji w towarzystwie wicemarszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i skarżyskiego posła Andrzeja Bętkowskiego. © archiwum

  - Prezydent Saakaszwili bardzo mocno podkreślił, jak ważna i cenna była dla niego przyjaźń z prezydentem Kaczyńskim. Wspominał jak odważnym człowiekiem był nasz prezydent. Opowiadał, jak bardzo jest dumny, że mógł działać razem z politykiem tak wielkiego wymiaru. Tak wizyta to swego rodzaju znak pamięci i gest podziękowania - relacjonuje poseł Bętkowski.
  Saakaszwili pobyt w Warszawie rozpoczął od złożenia wieńca pod pomnikiem gruzińskich oficerów przy Muzeum Powstania Warszawskiego, który uroczyście odsłonił kilka lat temu razem z prezydentem Kaczyńskim.

  Potem udał się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie oddał hołd parze prezydenckiej i wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej.

  - Był jeszcze jeden szczególny moment wizyty.
  Pochyliliśmy w ciszy i skupieniu głowy nad mogiły Ireny Schirtładze pseudonim " Irka". To bohaterska 16- letnia gruzińska sanitariuszka, która zginęła w Powstaniu Warszawskim. Córka gruzińskiego oficera bestialsko zamordowanego w Katyniu. O to, by pamięć o tej odważnej dziewczynie trwała dba od lat moja partyjna koleżanka poseł Małgorzata Gosiewska. To właśnie z inicjatywy Małgosi byliśmy również w tym ważnym dla historii polsko - gruzińskich relacji miejscu. Prezydent Saakaszwili nie krył wzruszenia dziękując Gosi za jak zwykle ciepłe i serdeczne przyjęcie w rodzinnym kraju jego przyjaciela prezydenta Kaczyńskiego - opowiada poseł Andrzej Bętkowski.
  Saakaszwili przyleciał do Polski w szczególnym momencie - kilka dni temu sąd w Tbilisi wydał nakaz jego tymczasowego aresztowania.

  - Skandaliczna, zła decyzja. Co gorsze doszło do tego prawie w szóstą rocznicę wojny rosyjsko - gruzińskiej o Osetię Południową. To ohydny prezent dla Putina -kwituje skarżyski parlamentarzysta.
  - Jestem głęboko przekonana, że przyjdą niebawem czasy gdy Gruzini zaproszą Saakaszwilego do jego Gruzji i będzie bez obaw mógł skorzystać z tego zaproszenia. Bo prezydent Saakaszwili zrobił dla Gruzji wiele. Jego wkład w budowanie wzrostu gospodarczego, walka z korupcją i agenturą sowiecką jest ogromny - podkreśla poseł Małgorzata Gosiewska odpowiedzialna za wizytę Saakaszwilego w Polsce.

  Byłemu prezydentowi Gruzji towarzyszyli czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości z wicemarszałkiem sejmu Markiem Kuchcińskim i wicemarszalkiem senatu Stanisławem Karczewskim na czele. Region świętokrzyski reprezentował członek sejmowej komisji Obrony Narodowej poseł Andrzej Bętkowski.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy:

  Wideo