Nowa sieć, nowe możliwości

  Nowa sieć, nowe możliwości

  Artykuł informacyjny Orange

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Do końca roku w zasięgu najnowocześniejszego internetu mobilnego Orange znajdzie się blisko 99 procent Polaków

  Do końca roku w zasięgu najnowocześniejszego internetu mobilnego Orange znajdzie się blisko 99 procent Polaków

  ORANGE Po ponad dwóch latach prac powstała jedna z najnowocześniejszych sieci komórkowych w Europie.
  Do końca roku w zasięgu najnowocześniejszego internetu mobilnego Orange znajdzie się blisko 99 procent Polaków

  Do końca roku w zasięgu najnowocześniejszego internetu mobilnego Orange znajdzie się blisko 99 procent Polaków

  Prace nad gruntowną modernizacją i rozbudową sieci komórkowej trwają w Orange od maja 2012 roku. Na wielu obszarach działania te udało się przeprowadzić bez zakłóceń, które mogliby odczuwać klienci, w niektórych miejscach zakres i stopień skomplikowania prac powodował jednak tymczasowe utrudnienia w korzystaniu z telefonów komórkowych.

  Jednak podobnie jak przy budowie dróg warto było je przeczekać, by poczuć różnicę wynikającą z nowych, większych możliwości zmodernizowanej sieci.

  Ostatnie prace trwają jeszcze w kilku miejscach w kraju, lecz już teraz można powiedzieć, że po ponad dwóch latach intensywnych robót powstała jedna z najnowocześniejszych sieci komórkowych w Europie. Prace techniczne objęły między innymi wymianę sprzętu telekomunikacyjnego w kilku tysiącach działających stacji bazowych, które wyposażono w urządzenia najnowszej generacji.

  Uruchomiono wiele nowych stacji bazowych, a dzięki wdrożeniu innowacyjnego w skali światowej projektu współdzielenia sieci radiowych liczba stacji nadających sygnał dla klientów Orange wzrosła o blisko 3,5 tysiąca. Spora część nadajników znajduje się w nowych miejscach, co wraz ze wzrostem ich liczby pozwoliło na znacznie lepsze pokrycie terenu. Ogólnie liczba nowoczesnych nadajników komórkowych obsługujących klientów Orange wynosi teraz ponad 10 tysięcy.

  Poza wymianą sprzętu w stacjach bazowych, czyli nadajnikach, wykonano również modernizację sieci transmisji. Bez niej nie byłoby możliwe pełne wykorzystanie możliwości nowych urządzeń, zwłaszcza do szybkiej transmisji danych, czyli obsługi szybkiego internetu. Na szeroką skalę zastosowano w tym celu technologie światłowodowe. Szczegóły techniczne wszystkich modernizacji można by długo wymieniać, jednak najważniejsze jest to, co dała ona klientom Orange, którzy na co dzień oczekują dobrej jakości połączeń telefonicznych oraz szybkiego i niezawodnego internetu. Zmiany techniczne umożliwiły znaczne zwiększenie zasięgu sieci oraz poprawę jakości usług.
  Dzięki temu z mapy Polski zniknęło wiele tzw. białych plam, czyli obszarów, na których poziom sygnału był zbyt niski. Zwiększenie zasięgu jest odczuwalne zwłaszcza w budynkach, w których sygnał radiowy zwykle ulega znacznemu osłabieniu ze względu na zabudowę miejską i grubość ścian.

  Lepszy zasięg to nie tylko lepsza jakość połączeń, ale także poprawa dostępności, stabilności i szybkości internetu. Internet mobilny znacząco przyśpieszył, bo modernizacja urządzeń do nadawania i transmisji umożliwiła wprowadzenie na wielu obszarach nowych technologii, w tym szybkich technologii 3G i najszybszej 4G LTE. W efekcie jeszcze w tym roku w zasięgu szybkiego internetu mobilnego Orange znajdzie się blisko 99 proc. Polaków. Oznacza to, że prawdopodobnie za kilka miesięcy wielu z nas zapomni o tym, że kiedyś bywały miejsca, gdzie trudno było rozmawiać przez telefon albo słuchać internetowego radia czy oglądać mobilną telewizję.

  To jednak jeszcze nie wszystko. W sieci Orange można już korzystać z jeszcze jednej nowości, która sprawia, że głos rozmówcy brzmi naturalnie i czysto, a zakłócenia i hałasy pochodzące z otoczenia są mniej słyszalne. To zasługa technologii Voice HD, którą operator uruchomił na terenie całego kraju. Aby z niej korzystać, wystarczy w miarę nowoczesny telefon, a różnica w jakości dźwięku jest na prawdę duża.

  Dobra wiadomość dla klientów Orange jest taka, że będą mogli skorzystać ze wszystkich udogodnień, jakie zapewnia zmodernizowana infrastruktura, bez dodatkowych kosztów. Nowoczesne usługi mobilnego internetu (UMTS/HSPA, LTE) oraz technologia wysokiej jakości dźwięku Voice HD są dostępne bez dodatkowych opłat w ofertach abonamentowych i na kartę.

  Główne prace techniczne związane z wyłączaniem starych i uruchamianiem nowych urządzeń oraz nowych stacji bazowych zostały już zakończone. To jednak nie koniec zmian na lepsze, jakie odczuwają klienci. Zakres uruchamiania najnowszych technologii jest tak duży, że związane z tym prace muszą być prowadzone etapami. Dlatego mimo zakończenia głównych prac na niektórych obszarach najnowsze technologie pojawiają się dopiero teraz.

  Na przykład w województwie świętokrzyskim LTE działa już w Kielcach i wielu okolicznych miejscowościach, a jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony w Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Skarżysku-Kamiennej.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy:

  Wideo