Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Pomordowanych Pracowników Fabryki Broni w Radomiu doczeka się remontu. Miasto dostało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Pomnik Pomordowanych Pracowników Fabryki Broni przejdzie remont.
Pomnik Pomordowanych Pracowników Fabryki Broni przejdzie remont. Aleksandra Szymańska
Pomnik Pomordowanych Pracowników Fabryki Broni w Radomiu zostanie wyremontowany. Miasto otrzymało na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury.

Pomnik Pomordowanych Pracowników Fabryki Broni w Radomiu zostanie wyremontowany

Pomnik Pomordowanych Pracowników Fabryki Broni przy ulicy Biznesowej w Radomiu zostanie wyremontowany. 1 marca odbyła się konferencja prasowa, podczas której wiceprezydent, Mateusz Tyczyński, przekazał informacje w tej sprawie.

Renowacji zostanie poddany krzyż, a stare płyty zostaną zamienione na płyty granitowe. Oprócz tego uporządkowana zostanie okoliczna zieleń, będą nowe nasadzenia.

Inwestycja będzie kosztować blisko pół miniona złotych. Miasto otrzymało na ten cel dofinansowanie, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w wysokości 270 tysięcy złotych. Pozostałe 200 tysięcy potrzebne na remont zostaną zagospodarowane w budżecie miasta.

Remont pomnika ma się zakończyć do października 2024 roku.

To miejsce, w którym każdego roku w październiku spotykamy się, żeby przypominać o tych, którzy pracując w Fabryce Broni oddali życie za wolną Polskę. Co roku wracał temat uporządkowania tego miejsca, remontu pomnika i nadania temu miejscu takiego wyglądu na jaki zasługuje. Podjęliśmy współpracę z Fabryką, która wykonała projekt przebudowy, natomiast my, jako miasto, wystąpiliśmy do ministerstwa kultury o dofinansowanie

– mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Pomnik Pomordowanych Pracowników Fabryki Broni powstał na zlecenie pracowników Zakładów Metalowych imienia generała Waltera. Znajduje się przy końcu dawnej głównej drogi wewnętrznej Fabryki Broni – dziś jest to ogólnodostępna ulica Biznesowa. Pomnik odsłonięty został 19 października 1958 roku. Upamiętnia ofiary Niemieckiego terroru z czasu II wojny światowej, w szczególności poległych pracowników Fabryki podczas publicznych egzekucji przeprowadzonych w dniach 12-14 października 1942 roku w odwecie za zabicie niemieckich żołnierzy w pociągu koło Rożek.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto