Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomscy uczniowie, nauczyciele wzięli udział w 19. Marszu Wolności. Złożyli kwiaty pod Pomnikiem Czynu Legionów. Zobacz zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Wideo
od 16 lat
Marsz wolności pod hasłem „ Wolność najwyższą wartością” przeszedł w piątek ulicami Radomia. W przeddzień 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, radomska młodzież uczciła pamięć bohaterów sprzed lat.

19. Marsz Wolności w Radomiu, młodzież uczciła 105. rocznicę odzyskania niepodległości

Marsz wolności odbył się w Radomiu po raz dziewiętnasty. Co roku młodzież z VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu, wspólnie z uczniami innych szkół, przypomina radomianom jak ważne wydarzenie miało miejsce 105 lat temu. Uczniowie także z kilku radomskich liceów, techników i szkół podstawowych podkreślali, że Marsz Wolności i towarzyszące mu wydarzenia to dla nich żywa lekcja historii i patriotyzmu.

W pochodzie szły poczty sztandarowe, zaproszeni goście, rekonstruktorzy z liceum, odtwarzający żołnierzy 145 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych oraz żołnierki Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego, a także tłumy młodzieży z biało - czerwonymi flagami. Wszyscy przeszli z placu Corazziego na deptak, a potem na plac Konstytucji 3 Maja i dalej na Rynek.

Na zakończenie uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Czynu Legionów w Rynku, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

Historia pomnika sięga roku 1923 roku, kiedy to przeprowadzono ekshumację ciała kapitana Józefa Mariańskiego, radomianina poległego w wojnie polsko-bolszewickiej. Wówczas narodziła się idea upamiętnienia żołnierzy Legionów marszałka Piłsudskiego. Pierwotnie planowano zlokalizować pomnik w kwaterze Legionistów cmentarza rzymskokatolickiego, jednak w 1924 roku Rada Miejska podjęła decyzję o zmianie lokalizacji planowanego monumentu. Wybrano miejsce symboliczne – w okresie zaborów radomski Rynek był miejscem straceń bohaterów Powstania styczniowego. Pomnik odsłonięto w obecności Józefa Piłsudskiego 10 sierpnia 1930 roku. Przetrwał do kwietnia 1940 roku, kiedy został zniszczony przez niemieckie władze okupacyjne. W jego miejscu zbudowano basen przeciwpożarowy. W 1998 roku zrekonstruowano pomnik w pierwotnej lokalizacji.

Zobacz zdjęcia w galerii poniżej:

Radomscy uczniowie, nauczyciele wzięli udział w 19. Marszu W...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie