Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła na koncert z cyklu "Poznaj swoją orkiestrę" zatytułowany „Rozświetlona noc"

Barbara Koś
Barbara Koś
Bohaterem wieczoru był wiolonczelista Arkadiusz Dobrowolski. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Bohaterem wieczoru był wiolonczelista Arkadiusz Dobrowolski. Więcej na kolejnych zdjęciach. Barbara Koś
Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła w sobotę, 20 kwietnia, do swojej sali koncertowej przy ulicy Żeromskiego 53, na koncert z cyklu "Poznaj swoją orkiestrę" zatytułowany „Rozświetlona noc". Były wielkie brawa dla solistów, dyrygenta i orkiestry!

Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła na koncert z cyklu "Poznaj swoją orkiestrę" zatytułowany „Rozświetlona noc"

Było to kolejne spotkanie z muzykami Radomskiej Orkiestry Kameralnej, którzy prezentują indywidualne zdolności i muzyczne zamiłowania. Tym razem w roli solisty wystąpił wiolonczelista Arkadiusz Dobrowolski. Zaprezentował się także Jakub Wójcicki – uczeń Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu, laureat Grand Prix na XIV Szkolnym Konkursie Na Wykonanie Utworu z Orkiestrą.

Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadził Jurek Dybał – pierwszy dyrygent orkiestry.

Koncert rozpoczął najmłodszy muzyk - Jakub Wójcicki. Razem z Radomską Orkiestrą Kameralną zagrał utwór Beelzebub" Andrei Catozziego na tubę i orkiestrę smyczkową. Ta "mocna" kompozycja daje grającemu na tubie do wszechstronnego zaprezentowania "basowej" wręcz mocy swego instrumentu.

Następnie bohater wieczoru, Arkadiusz Dobrowolski, zagrał razem z kolegami z Radomskiej Orkiestry Kameralnej kompozycję "Fratres " Arvo Pärta w opracowaniu na wiolonczelę i smyczki.

Ten znany kompozytor estoński eksperymentujący z awangardą, stworzył oryginalny styl „tintinnabuli” (po łacinie dzwonek), którego nazwa pochodzi od podobieństwa muzyki do grających dzwonków. "Fratres" to dzieło muzyczne ukazujące właśnie styl tintinnabuli.

W pierwszej części wieczoru Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jurka Dybała zagrała jeszcze Etiudę b - moll Karola Szymanowskiego utrzymaną w wolnym tempie i wyróżniająca się dostojnym, wręcz żałobnym, a w środkowym odcinku bardzo dramatycznym wyrazem.

W drugiej części koncertu orkiestra przedstawiła jeden z najtrudniejszych utworów muzycznych " Verklärte Nacht" - "Rozświetlona noc" Arnolda Schönberga , czyli poemat symfoniczny o spotkaniu kochanków.

O utworze opowiedział najpierw dyrygent Jurek Dybał.

- Tytuł utworu, tłumaczony czasem jako „Rozświetlona”, „Rozgwieżdżona”, innym razem jako „Przemieniona noc”, odnosi się do poematu Richarda Dehmla, który jest kanwą kompozycji Schönberga. Opowiada on o nocnym spotkaniu kochanków, podczas którego kobieta wyznaje, że jest w ciąży z innym i uzyskuje przebaczenie. Tryumf miłości symbolizuje rozjaśnienie się nocnej scenerii.

Drugorzędny tekst zainspirował Schönberga do stworzenia arcydzieła. Dramat uczuć opowiedziany sugestywnie, tonem, który wciąga nawet bez znajomości oryginału - mówił dyrygent.

Po tym pięknym utworze owacjom nie było końca, zatem na bis orkiestra zagrała ponownie Etiudę b - moll Karola Szymanowskiego.

Zobacz galerię zdjęć z koncertu w Radomiu

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie