MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci w Radomiu. Miasto może podpisywać umowy na odbiór odpadów

ik
Krajowa Izba Odwoławcza właśnie przyznała rację magistratowi i odrzuciła skargi przegranych przewoźników. Można podpisywać umowy na odbiór odpadów.

- Tak, jak przekonywałem od kilku tygodni nie było podstaw do zaskarżenia przetargów, które rozstrzygnęliśmy - mówi Rafał Czajkowski, sekretarz Radomia. - Zrobiliśmy wszystko zgodnie z przepisami i Krajowa Izba Odwoławcza dziś to potwierdziła.

Jak już pisaliśmy Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrywała skargi firm, które przegrały przetargi w trzech sektorach Radomia.

W sektorze I odwołała się firma Sita oraz konsorcjum firm Interbud, Ekola i Eko-Estetyka, w sektorze 4 także Sita, a w V konsorcjum Interbud, Ekola i Eko-Estetyka.

Sita uznała, że Almax, z którym przegrała w przetargach nie ma potencjału, aby wywiązać się z umowy. Konsorcjum firm zaś nie zgadzało się z decyzją o wykluczeniu go z postępowań ze względów formalnych, bo nie dostarczyło wszelkich wymaganych dokumentów. Przedstawiciele firm podnosili, że tych brakujących nie musieli dostarczać.

- Krajowa Izba Odwoławcza uznała tak, jak my, że konsorcjum powinno złożyć komplet dokumentów tak, jak inne podmioty startujące w przetargu - mówił Rafał Czajkowski. - Sita zaś nie miała dowód na to, że Almax nie ma potencjału do wykonywania usług.

W sprawie radomskich przetargów Krajowa Izba Odwoławcza decyzję podjęła we wtorek. Postępowanie zaś zaczęło się w piątek. Swoje wyjaśnienia przedstawiły strony sporu. Komisja odrzuciła wniosek o kontrolę na miejscu i przesłuchanie dodatkowych świadków.

Decyzja izby odwoławczej oznacza, że miasto może podpisywać umowy z nowymi przewoźnikami. - Chcemy te formalności załatwić, jak najszybciej i tak przez odwołania straciliśmy trzy tygodnie - mówi Rafał Czajkowski. - Nowe firmy mogłyby zacząć odbieranie odpadów już od początku przyszłego miesiąca.

Przegrani mogą jeszcze odwołać się do sądu administracyjnego. Ale to nie wstrzymuje procedur związanych z podpisywaniem umów i wdrażaniem nowego systemu śmieciowego.

Wiadomo już, że od początku sierpnia, po nowemu śmiecie będą odbierane w sektorze II, czyli między innymi na Ustroniu, Idalinie, Prędocinku i w części Glinic. Pod koniec ubiegłego tygodnia miasto podpisało umowę z firmą Almax, która wygrała przetarg.

- Potrzebny jest okres przejściowy, czas na zatwierdzenie harmonogramów, wymianę pojemników - wyjaśnia Grażyna Krugły.

Umowę miasto ma także z Radkomem, który już od 1 lipca obsługuje już między innymi Borki, Wośniki, Południe i Potkanów.

Do końca tego miesiąca każdy właściciel nieruchomości powinien dostać od miasta pakiet z ulotkami. W nim powinna się znaleźć informacja o tym, jak segregować odpady oraz indywidualny numer konta, na które trzeba wpłacać podatek śmieciowy. Pierwszy trzeba uiścić do 10 sierpnia. Będzie też wykaz punktów, gdzie wpłaty będzie można dokonać bez prowizji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie