Zadecydowała "czasówka"

Robert Felczak
W Radomiu kolarze wystartowali sprzed pomnika Ofiar Czerwca
W Radomiu kolarze wystartowali sprzed pomnika Ofiar Czerwca P. Mazur
Łukasz Bodnar, mistrz Polski w jeździe indywidualnej na czas, nieoficjalnym wieloetapowym mistrzem Polski.

Łukasz Bodnar z ekipy Action-Uniqa zwyciężył w 18 kolarskim Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, którego trasa przebiegała przez nasz region.

Sześcioetapowy wyścig, uznawany za nieoficjalne wieloetapowe mistrzostwa Polski, rozpoczął się w minioną środę w Rybniku. Każda z trzech pierwszych odsłon wyścigu mającego najwyższą po Tour de Pologne klasę UCI (2.1) wyłaniała nowego lidera. Stawce ponad stu kolarzy z 18 grup kolejno przewodzili Piotr Zaradny (DHL Author), Chorwat Matija Kvasina (Perutnina Ptuj) i ponownie Piotr Zaradny, który najszybciej ukończył etap z metą w Tarnobrzegu.

ZMIANY W CZOŁÓWCE
W sobotę kolarze ścigali się w regionie świętokrzyskim. Najpierw wokół Ożarowa, a następnie na trasie ze Skarżyska-Kamiennej do Kielc. I właśnie te dwa etapy zadecydowały o wyłonieniu triumfatora 18 Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków.
Rozegraną wokół Ożarowa "czasówkę" wygrał Łukasz Bodnar, który niedawno zdobył w Chęcinach tytuł mistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas.

Kolejne miejsca zajęli jego koledzy z polskiej grupy Action-Uniqa: Ukrainiec Denis Kostiuk i Błażej Janiaczyk. Pecha miał ówczesny lider wyścigu. Matija Kvasina musiał na trasie zmieniać rower, zajął 40 miejsce. Nowym liderem wyścigu został Łukasz Bodnar.

- Jazda na czas nie jest moją najmocniejszą stroną, ale liczyłem, że nie stracę wiele. Tak się jednak nie stało. Silny wiatr forował mocniejszych kolarzy i dlatego nie zdołałem obronić wywalczonego na drugim etapie drugiego miejsca - powiedział dziesiąty po czwartym etapie kielczanin Kazimierz Stafiej z ekipy DHL Autor.

Klasyfikacja końcowa wyścigu:

1. Łukasz Bodnar (Action-Uniqa) - 21:07.23, 2. Błażej Janiaczyk (Action-Uniqa) - strata 56 s., 3. Gregor Gazvoda (Słowenia/Perutnina Ptuj) - 1.23 min, 4. Tomasz Lisowicz (CCC Polsat) - 1.26, 5. Jarosław Rębiewski (CCC Polsat) - 1.37, 6. Roman Bronis (Słowacja/DHL Author) - 1.41, 7. Robert Radosz (Action-Uniqa) - 1.59, 8. Wojciech Pawlak (Dynatek) - 2.21, 9. Krzysztof Jeżowski (CCC Polsat) - 2.59, 10. Kazimierz Stafiej (DHL Author) - 3.03.

Po południu kolarze przenieśli się do Skarżyska-Kamiennej, skąd wyruszyli na liczący 101 kilometrów etap do Kielc. Wiodącą po Górach Świętokrzyskich trasę najszybciej pokonał Tilo Schueller z ekipy Sparkasse. Niemcowi w odniesieniu zwycięstwa w znacznej mierze pomogli kolarze polskiej grupy CCC Polsat Marek Wesoły i Krzysztof Jeżowski, którzy piąty etap ukończyli odpowiednio na drugim i trzecim miejscu. Schueller nie mając wsparcia w zawodnikach swojej grupy sprytnie "podłączył się" bowiem do Polaków, których wyprzedził na finiszu.
Lider wyścigu Łukasz Bodnar stracił do triumfatora piątego etapu 9 sekund. Zachował jednak prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

FORMALNOŚĆ
18 Wyścig Solidarności i Olimpijczyków zakończył się wczorajszym etapem z Radomia do Łodzi (213 kilometrów). Okazał się formalnością. Po finiszu z peletonu po raz kolejny wygrał wprawdzie Piotr Zaradny, ale mimo to w imprezie najlepszy okazał się Łukasz Bodnar, który przed startem do tego etapu miał ponad minutę przewagi nad najszybszym z rywali.