Najważniejsze dwa mecze dla polskich siatkarek

Ewa Nadgrodkiewicz
Polskie siatkarki cieszą się z wywalczenia awansu do półfinału.
Polskie siatkarki cieszą się z wywalczenia awansu do półfinału. CEV
Polskie siatkarki pokonały Turcję 3:1 i awansowały do półfinału. Dziś w meczu o finał "biało-czerwone" zmierzą się z Serbią.

Zdjęcie "radosc" -
Flaga

Małgorzata Glinka-Mogentale, przyjmująca reprezentacji Polski:
- Byłyśmy lepsze od Turczynek, choć nie ukrywam, że mogłyśmy być skuteczniejsze. Najważniejsze, że wygrałyśmy. Teraz musimy skoncentrować się na dwóch najważniejszych meczach. Mam nadzieję, że dwóch.

Po kolejnym, niezwykle zaciętym i trudnym spotkaniu, reprezentacja Polski pokonała 3:1 Turcję i z kompletem zwycięstw zajęła pierwsze miejsce grupie B turnieju kontynentalnego siatkarek, eliminacji do igrzysk olimpijskich w Pekinie.

W sobotę w półfinale Polska zagra z drugim zespołem grupy A - Serbią (godzina 20). W drugim meczu półfinałowym zwyciężczynie w grupie A - Rosjanki zmierzą się reprezentacją Niemiec (godzina 17.30). Do Pekinu pojedzie zwycięzca niedzielnego finału.

NERWY W KOŃCÓWCE
Polki mecz z drużyną Turcji rozpoczęły bardzo dobrze. Szybko objęły wyraźne prowadzenie (8:2), ale niestety, równie szybko je straciły (8:6). Nerwową i bardzo zaciętą końcówkę pierwszej partii na swoją korzyść rozstrzygnęły Turczynki. Drugiego seta ponownie dobrze rozpoczęły nasze siatkarki (6:3, 8:5), ale tym razem do samego końca wiodły prym na boisku. Po udanych akcjach w bloku i dwóch asach serwisowych Eleonory Dziękiewicz przewaga "biało-czerwonych" wynosiła już 8 punktów (14:6). W samej końcówce seta (20:16) Polki zdobyły 5 punktów z rzędu.
AWANSOWAŁY DO PÓŁFINAŁU
W trzecim secie, po dwóch fantastycznych atakach Katarzyny Gajgał, nasz zespół prowadził już 21:16. Jednak takiej przewagi nie udało się utrzymać do końca. Po prostych błędach Polek, Turczynki wyrównały na 22:22. Tym razem w dramatycznej końcówce lepsze okazały się Polki. Przy stanie 26:26 dwa kolejne punkty z ataku zdobyły Katarzyna Skowrońska i Małgorzata Glinka.

Po wygraniu tego seta Polski zespół miał już zapewniony awans do półfinału, niezależnie od wydarzeń w tym spotkaniu oraz w innym meczu tej grupy, Niemcy - Holandia. Czwartego seta Polki rozpoczęły już wyraźnie rozluźnione, co szybko znalazło odzwierciedlenie w wyniku - Turczynki wygrywały 15:12. Jednak dzięki bardzo dobrej grze, głównie Katarzyny Skowrońskiej, nasz zespół doprowadził do wyrównania (15:15), a po dwóch asach z rzędu w wykonaniu Anny Barańskiej prowadził 18:16. Udanymi serwisami popisały się jeszcze Maria Liktoras (20:18) i pochodząca z Radomia Katarzyna Skorupa (22:19). W samej końcówce rywalki naszych siatkarek popełniły trzy błędy w ataku.

Polska - Turcja 3:1 (27:29, 25:16, 28:26, 25:20).
Polska: Sadurek, Skowrońska-Dolata, Gajgał, Dziękiewicz, Glinka-Mogentale, Barańska, Zenik (libero) oraz Rosner, Liktoras, Podolec, Skorupa.
Inne wyniki.

Grupa A: Rosja - Serbia 3:1 (25:17, 23:25, 32:20, 25:20). 1. Rosja, 2. Serbia, 3. Rumunia, 4. Chorwacja.

Grupa B: Niemcy - Holandia 1:3 (25:22, 25:27, 15:25, 23:25).

1. Polska 3 6 9:4
2. Niemcy 3 4 6:6
3. Holandia 3 4 5:7
4. Turcja 3 4 4:7