Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie autorskie z Markiem Ziółkowskim, autorem niezwykłej książki „Blokowiska Radomia”

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
- Zapraszam do Resursy Obywatelskiej 16 stycznia na spotkanie o historii najważniejszych osiedli miasta – mówi Marek Ziółkowski, autor książki „Blokowiska Radomia”.
- Zapraszam do Resursy Obywatelskiej 16 stycznia na spotkanie o historii najważniejszych osiedli miasta – mówi Marek Ziółkowski, autor książki „Blokowiska Radomia”. Antoni Sokołowski
Resursa Obywatelska w Radomiu serdecznie zaprasza na spotkanie promocyjne z Markiem Ziółkowskim wokół książki "Blokowiska Radomia", która ujrzała światło dzienne nakładem Wydawnictwa Księży Młyn. Wydarzenie odbędzie się 16 stycznia o godzinie 18.

Autor „Blokowisk Radomia” zaprasza na spotkanie do Resursy

Gdy powstają książki o jakimś mieście, zwykle zawierają najbardziej znane budynki tego miasta, rozpoznawalne zabytki, sławne historie znanych ludzi. Książka Marka Ziółkowskiego „Blokowiska Radomia” jest inna. Opisuje wielkie osiedla w mieście, zdawałoby się bezduszne blokowiska. Ale są to blokowiska pełne życia, też mają swoje własne historie, tajemnice i ciekawostki.

Znane łódzkie wydawnictwo Księży Młyn poświęciło mu osobną serię wydawniczą. I oto (po "Blokowiskach Łodzi"), jako druga książka cyklu, ukazała się ta poświęcona Radomiowi. A wszystko dzięki mrówczej, kilkuletniej pracy jej autora – Marka Ziółkowskiego, który na 352 stronach prezentuje kompendium wiedzy o historii i teraźniejszości radomskich blokowisk.

Dopełnieniem książki jest obszerny zbiór osiedlowych ciekawostek, blisko 650 fotografii (w tym połowa archiwalnych, często wcześniej niepublikowanych), ponad 50 wspomnień dawnych lub obecnych mieszkańców osiedli czy opisy ważnych i ciekawych obiektów z każdego z prezentowanych blokowisk. A są nimi: Akademickie, Borki, Gołębiów I, Gołębiów II, Michałów, Młodzianów, Nad Potokiem, Obozisko, Planty, Południe, Prędocinek, Śródmieście, Ustronie, Wośniki, XV-lecia, Zamłynie. Każde z nich jest inne i ma własną historię, opowiedzianą przez mieszkańców. W ich wspomnieniach często daje się wyczuć nutę tęsknoty do tych lat, w których blokowiska dopiero powstawały, matki nie mogły doprać zabłoconych ubrań swoich dzieci, a ojcowie groźnie marszczyli brwi, widząc „bandy” dzieciaków bawiących się wśród fundamentów kolejnych budynków. Lektura książki pozwala więc na spotkanie współczesności z historią, obecnych blokowisk z tymi, które możemy zobaczyć już jedynie na zdjęciach w domowych albumach. To książka, którą każdy radomianin powinien mieć.

- Podczas spotkania opowiem, jak powstawała książka, przedstawię również ciekawostki, natomiast pod koniec znajdzie się czas na autografy. Będą poza tym niespodzianki dla uczestników, przygotowane zarówno przez gościnną Resursę, jak też przeze mnie, jako autora publikacji. Zawsze wolałem pisać niż występować przed publiką, więc miło mi będzie, jeżeli znajdziecie chwilę i przyjdziecie we wtorek na to spotkanie – informuje Marek Ziółkowski.

https://radom.naszemiasto.pl/ukazala-sie-niezwykla-ksiazka-blokowiska-radomia-poznajemy/ar/c1-9552149

Marek Ziółkowski jest absolwentem dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, pracował wiele lat w radomskich redakcjach. Jest pasjonatem historii Radomia i komunikacji. Obecnie jest pracownikiem samorządowym.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie