Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości 2023. W Kowali były huczne obchody. Niezwykły bieg oraz składanie wiązanek kwiatów

OPRAC.:
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Niezwykły bieg w gminie Kowala. Zobaczcie zdjęcia na kolejnych slajdach.
Niezwykły bieg w gminie Kowala. Zobaczcie zdjęcia na kolejnych slajdach. UG Kowala
11 listopada, jak co roku w Kowali świętowano odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Obchody tego dnia rozpoczęły się od złożenia wieńca przy pomniku księdza Stanisława Fijałkowskiego i odprawieniu uroczystej mszy świętej ofiarowanej za Ojczyznę i żołnierzy poległych w jej obronie.

Święto Niepodległości 2023. W Kowali były huczne obchody. Niezwykły bieg oraz składanie wiązanek kwiatów

Obchody odbywały się z udziałem władz samorządowych: wójta Dariusza Bulskiego, przewodniczącego Rady Gminy Dariusza Chruślaka, sekretarz Gminy Kowala Aliną Szczęśniak, radnych dyrektorów placówek kulturalno-oświatowych, sołtysów, strażaków, dzieci i młodzież szkolną oraz wszystkich mieszkańców Kowali-Stępociny i okolic.

Po nabożeństwie uczestnicy udali się pod tablicę upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania prze Polskę niepodległości, gdzie wójt Dariusz Bulski zabrał głos oddając hołd wszystkim Polakom, dla których wolność i dobro ojczyzny stanowiły i cały czas stanowią wartość najważniejszą. Po 123 latach zaborów Polska wyzwolona z kajdan niewoli naznaczonych walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polaków odzyskała swoją suwerenność. Zawdzięczamy im dzisiaj naszą niezależność, wolność i tożsamość.

Hołd i pamięć oddał również starosta radomski Waldemar Trelka wraz z pracownikami Starostwa Powiatowego w Radomiu. Podniosłym momentem było odśpiewanie hymnu narodowego, po czym wystartowała XI Międzypokoleniowa Sztafeta Niepodległości, odwiedzając miejsca pamięci w gminie.

Pierwszy odcinek trasy pokonali rodzice z dziećmi wraz z opiekunem grupy Łukaszem Podrygałą, gdzie pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych złożone zostały kwiaty i zapalono symboliczny znicz. Kolejną trasę pokonali seniorzy przekazując sztafetę w ręce Organizacji Pozarządowych z terenu gminy Kowala oddalając się w kierunku Pomnika ofiarowanemu ku czci 15 zamordowanych Polaków podczas II wojny światowej, straconych przez hitlerowców poprzez powieszenie. Z tego miejsca trasą przez Kosów do Ludwinowa pobiegła młodzież wraz z księdzem wikariuszem Dominikiem Idziakiem. Następnie strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych wraz z funkcjonariuszami policji przekazali sztafetę Jarosławowi Słomce, który wraz z radnymi oraz biegaczami „Setki na Setkę” pokonali swój dystans. Ostatni VII etap sztafety należał do pracowników Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali – Stępocinie i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kowali - Stępocinie.

Punktem kulminacyjnym kończącym sztafetę było złożenie wieńca przez wójta Dariusza Bulskiego oraz władze samorządowe przy pomniku księdza Romana Kotlarza w Trablicach oraz odznaczenie biegnących uczestników medalami. Wspólna integracja i śpiewanie pieśni patriotycznych przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Marii Konopnickiej w Mazowszanach, seniorów z Klubu Seniora w Kowali - Stępocinie było doskonałym zakończeniem obchodów. Organizacja corocznych biegów jest wspaniałym sposobem zintegrowania i zaktywizowania się społeczności lokalnej. Rozmowy przy gorącej grochówce powstańczej to dobra forma na spędzenie czasu wolnego wszystkich mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie