Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr z Argentyny i Teatr Resursy z Radomia wystąpiły podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Zobaczcie zdjęcia

Barbara Koś
Teatr z Argentyny pokazał "Ferdydurke".
Teatr z Argentyny pokazał "Ferdydurke". materiały Teatru Powszechnego
Teatr z Buenos Aires, Argentyna i Teatr Resursy z Radomia wystąpiły w piątek, 14 października, w Teatrze Powszechnym podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego.

XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. W piątek wystąpiły dwa teatry

Argentyńczycy pokazali na dużej scenie teatru „Ferdydurke” w adaptacji i reżyserii Alejandro Radawskiego i scenografii Marko Bregara.

Choć w odmiennej stylistyce była to historia Pepe, trzydziestoletniego mężczyzny, który w niespodziewanie zjawia się w szkole profesora Pimko jako nastolatek. Pepe wraca do szkoły, gdzie próbuje walczyć o swoją wolność, prawo do niedojrzałości, a może dojrzałości?

Alejandro Radawskiemu udało się wiernie przenieść powieść na deski teatru. Sztuka zamyka się w jednym akcie podzielonym na dziesięć scen. Każda z nich odpowiada porządkowi i narracji poszczególnych rozdziałów powieści.

Każdy z elementów przedstawienia składa się na przysłowiowy kontrast, jaki Gombrowicz stworzył między legendarnym ciężarem tradycji, a świeżym impulsem nowości.

W sumie była to bardzo ciekawa interpretacja najbardziej znanej powieści Witolda Gombrowicza.

Wystąpili: Luján Bournot, Natalia De Elia, Lucrecia Aguirre i Milagros Plaza Diaz.

Kostiumy - Antonela Marcello, oświetlenie - Ricardo Sica.

Wieczorem na scenie Kotłownia amatorski Teatr Resursa zaprezentował "Pamiętnik Stefana Czarneckiego" w reżyserii i adaptacji teatralnej Roberta Stępniewskiego.

Pełna gombrowiczowskiego szyderstwa historia opowiada o moralnym upadku chłopca, który od najwcześniejszych lat nie może znaleźć swojego miejsca. Nosząc imię bohatera historycznego będącego symbolem polskiego patriotyzmu, ten syn antysemity i nawróconej na katolicyzm Żydówki nie może stworzyć sobie własnej tożsamości, ani poczuć się zaakceptowany przez społeczeństwo, które go odrzuca, mimo jego wysiłków by dostosować się do panującej ideologii.

Wystąpili :Stefan I - Dariusz Wróbel, Ojciec - Wojciech Rudkowski, Matka - Danuta Piątkowska-Poręba, profesorka - Irmina Kołodziejczyk, Jadwisia - Agnieszka Urbańska-Brzeska, Pawelski/Ułan IV -Robert Jabłoński, Służąca/Ułan I -Dorota Lewandowska,
Służąca/Ułan II - Hanna Zembrzycka, Uczeń I/Ułan III - Joanna Tam, uczeń II/ Ułan V - Katarzyna Piwońska.

Światła - Łukasz Gruszka, muzyka - Marcin Fortuna, scenografia i kostiumy - Zespół.

Warto podkreślić, że występujący w spektaklu aktor Dariusz Wróbel otrzymał za swoją rolę nagrodę aktorską na VII Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym "OTE" - SENIOR w Chęcinach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie