MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To była szalona noc! Udane imprezy na Noc Muzeów

Barbara Koś .
Wystawę w Muzeum imienia Malczewskiego oglądano z zainteresowaniem
Wystawę w Muzeum imienia Malczewskiego oglądano z zainteresowaniem Tadeusz Klocek
Tłumy radomian wypełniały w noc sale muzeów, które postarały się, żeby coroczna Noc Muzeów pomiędzy sobotą, 18 maja i niedzielą, 19 maja, wypadła naprawdę atrakcyjnie.

Z zaproszeniem ciekawego spędzenia tej jedynej majowej Nocy wystąpiło Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" i Muzeum Wsi Radomskiej. Także inne placówki kultury włączyły się w to powszechne święto.

Połomski nie wystąpił, ale były inne atrakcje

Koncert Jerzego Połomskiego miał być głównym wydarzeniem Nocy Muzealnej w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

- Z przykrością informujemy, że pan Jerzy Połomski był już w Radomiu ale źle się poczuł i nie mógł zaśpiewać - poinformowali tłumnie zgromadzonych widzów Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego i Ilona Pulnar - Ferdjani, kierująca Nocą.- Obiecał solennie przyjechać z recitalem do muzeum jesienią.

Z uwagi na fakt, że 18 września tego roku Jerzy Połomski skończy 80 lat, wszyscy życzyli mu szybkiego powrotu do zdrowia

Tymczasem zaczęły się inne wydarzenia.

W sali głównej otwarto wystawę przypominająca sukcesy muzeum. Zaprezentowano najciekawsze eksponaty znajdujące się w zbiorach, łącznie z kolekcją egzotyczną, która w większości nie była jeszcze pokazywana.

Zaraz potem odbyła się promocja albumu, prezentującego radomską kolekcję prac Jacka Malczewskiego.

Na dużej sali oglądano uważnie przegląd reprezentatywnych eksponatów, które muzeum gromadziło przez 90 lat.

Z tej okazji odbyły się także konkursy z wiedzy o zbiorach i o organizowanych w ubiegłych latach wystawach.

Podczas Nocy Muzealnej odbędzie się promocja książki "Jacek Malczewski znany i nieznany" autorstwa Pauliny Szymalak i Ilony Pulnar - Ferdjani.

- Po raz pierwszy zostały skatalogowane wszystkie zbiory malarstwa i rysunków Jacka Malczewskiego. Prezentujemy tu także nieznaną dotychczas poezję Jacka Malczewskiego a także fotografie i zdjęcia rodzinne Malczewskich z naszej kolekcji. - tłumaczyły Ilona Pulnar - Ferdjani i Paulina Szymalak, autorki wydawnictwa.

Wystąpiła również młoda, choć także już znana szerszej publiczności wokalistka Marcelina Kopyt.
Muzeum proponowało też udział w warsztatach pisma kaligraficznego, plastycznych i rzeźbiarskich.

W sali Malczewskiego odbyła się prezentacja żywych obrazów do tekstów Młodej Polski przygotowana przez młodzież Zespołu Szkół Skórzano - Odzieżowych, Mody, Stylizacji i Usług. Był też pokaz mody przygotowany przez dziewczęta ze szkoły odzieżowej.

Zainteresowaniem cieszyła się licytacja obrazów namalowanych przez uczniów liceum plastycznego.

Pokaz eksponatów numizmatycznych przygotowało Radomskie Towarzystwo Numizmatyczne wraz z muzealnym gabinetem numizmatycznym.
- Pokazujemy najbardziej cenne banknoty, monety a także papiery wartościowe - powiedziała nam Alicja Szymańska, opiekunka gabinetu numizmatycznego.
Można było zobaczyć medaliony, ordery, odznaczenia, a także tłoki pieczętne zgromadzone w muzealnych zbiorach. Niespodzianką byłe specjalny banknot wysokości 20 złotych przygotowany dla uczczenia 90 lecia muzeum.
W dziale przyrody będzie można obserwować nieba, uczestniczyć w interaktywnych grach i zabawach oraz konkursach przyrodniczych.
W pobliskim Muzeum Sztuki Współczesnej tej nocy była prezentowana wystawa "Muzeum - miejsce nieobecności Krystyny Piotrowskiej.
Spółka Rewitalizacja zaprosiła do sąsiadującej z muzeum kamienicy Starościńskiej gdzie można było zwiedzać wystawy poświęconej wykopaliskom z terenu dawnego zamku radomskiego.

Na płycie Rynku stanęły zabytkowe pojazdy, które z zainteresowaniem oglądali pasjonaci.

W "Elektrowni" Noc przy filmie i geometrii, w skansenie- na dechach

W odległej nieco od centrum "Elektrowni" można było podczas Nocy zobaczyć film "Marina Abramović: artystka obecna", który zostanie zaprezentowany w namiocie na placu przed tymczasową siedzibą Centrum.
Na publiczność do późnych godzin nocnych czekały prace 43 artystów posługujących się w swojej twórczości językiem geometrii, którzy zaprezentowali swoje prace na wystawie "Czym jest dziś sztuka - Radziejowice 2012".
Przeważająca większość eksponowanych na wystawie prac to prace malarskie. Uzupełnia je kilka druków cyfrowych, rysunków, prac graficznych i obiektów przestrzennych.

Najważniejszą imprezą tegorocznej i Nocy Muzeów w Muzeum Wsi Radomskiej była zabawa wiejska.

Potańcówkę w remizie z Antoniowa poprowadziła kapela "Radomskie Muzykanty". Na scenie w zagrodzie z Alojzowa do zabawy "na dechach" przygrywały kapela Zdzisława Kwapińskiego, kapela Krzysztofa Rokicińskiego oraz kapela Lipce.

Odbyły się także projekcje filmów etnograficznych. Można było również zwiedzać zespół wiejskiego skansenu.

Do Nocy włączyła się Łaźnia. Tu odbył się "Koncert na osiem strun " w wykonaniu Agnieszki i Anny Maklakiewicz.
Artystki zagrały duety na skrzypce i wiolonczelę: Sonatę na skrzypce i wiolonczelę Morice'a. Ravela, "Sonatiny" Artura Honneggera, Dariusa Milhauda oraz "Suitę na skrzypce i wiolonczelę" Tadeusza Maklakiewicza.

Poodbały się eksponaty z działu przyrody
(fot. Tadeusz Klocek)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie