Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu. Będą koncerty i ciekawe spotkania

Barbara Koś
Podczas Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej  w Radomiu będą ciekawe koncerty.
Podczas Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu będą ciekawe koncerty. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej - organizatorzy
W Radomiu zaczyna się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Będą koncerty i ciekawe spotkania. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej odbędzie się w dniach 8 – 15 października. 2023

W Radomiu zaczyna się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Tydzień rozpocznie się w niedzielę, 8 października, o godzinie 17.30 w Kościele świętej Trójcy w Radomiu. Najpierw odprawiona zostanie Msza św. a potem odbędzie się koncert wokalno-instrumentalny „Musica ad dei Gloriam”.

W koncercie zaśpiewają śpiewacy operowi, księża wokaliści: Servi Domini Cantores, absolwenci polskich Akademii Muzycznych.
Wystąpią: ojciec Rafał Kobyliński – tenor, ksiądz Zdzisław Madej – tenor, ksiądz Paweł Sobierajski – baryton oraz Grzegorz Biegas - pianista.

W programie będzie można usłyszeć między innymi arie ze Strasznego Dworu czy Halki Stanisława Moniuszki. Szczegóły wydarzeń na plakatach i stronach internetowych.

Doktor habilitowany ksiądz Paweł Sobierajski, profesor Akademii Muzycznej – duchowny diecezji sosnowieckiej, duszpasterz środowisk twórczych, artysta śpiewak, wykładowca akademicki, pedagog i psycholog muzyki, trener komunikacji interpersonalnej. Jako laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Karlowych Varach (Czechy) oraz Trnavie (Słowacja) ma na swym koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Ojciec Rafał Kobyliński jezuita; tenor, doktor wokalistyki, homileta. Absolwent Akademii Ignacjanum w Krakowie, Collegium Bobolanum– Akademia Katolicka w Warszawie, Akademii Muzycznej imienia Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jako śpiewak uczestniczył w przeszło trzystu koncertach oraz przedstawieniach w kraju i za granicą, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, Austrii, Izraelu, Włoszech na Litwie i na Watykanie.

Profesor doktor habilitowany ksiądz Zdzisław Madej, tenor. Śpiewak, doktor filozofii i teologii. Kierownik Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej imienia Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. W sezonach artystycznych 2013-2019 był solistą gościnnym Opery Wrocławskiej. Koncertuje w Polsce i za granicą.

W poniedziałek, 9 października, o godzinie 18.30 - w kinie Helios w Radomiu film „Błogosławiona”, historia życia bł. Natalii Tułasiewicz, patronki nauczycieli – zamordowanej w czasie wojny w niemieckim obozie w Ravensbrück. Będzie też spotkanie z reżyserką, Wandą Różycką-Zborowską i z kuzynką, Natalią Tułasiewicz - Walą.

Film „Błogosławiona” przedstawia historię Natalii Tułasiewicz – jednej z dwóch świeckich kobiet spośród 108 polskich męczenników, zamordowanych w czasie II wojny światowej z nienawiści do wiary, którą Ojciec Święty Jan Paweł II podczas mszy św. odprawionej na Placu J. Piłsudzkiego w Warszawie 13 czerwca 1999 roku, zaliczył w poczet błogosławionych Kościoła Katolickiego.

Zapiski i listy Natalii Tułasiewicz ujawniają bogactwo jej życia wewnętrznego. Wyłaniające się z nich przemyślenia, refleksje, wiersze są wielkim darem dla pokoleń. Szukała ona możliwości uświęcenia świata współczesnego w jego codzienności i dla każdego z nas może stać się w tym względzie inspiracją.

W tym roku Natalia Tułasiewicz została ogłoszona patronką nauczycieli i wychowawców.

We wtorek, 10 października, o godzinie 18, w kościele świętego Jana w Radomiu msza i spotkanie z biskupem Andrzejem Przybylskim o życiu Sługi Bożej Wandy Malczewskiej na ziemi częstochowskiej.

Ojciec Święty Jan Paweł II, w homilii, którą wygłosił 13 czerwca 1987 roku w Łodzi, postawił ją Polakom za wzór świeckiego apostoła. Powiedział : "Wanda Malczewska zmarła w opinii świętości pod koniec zeszłego wieku. Przez całe życie odznaczała się czcią do Najświętszego Sakramentu. Jest wspaniałym wzorem apostołowania dla osób świeckich".

Urodziła się w Radomiu 15 maja 1822 roku. Była prekursorką świeckich katechetów, ewangelizatorką. Uczyła chłopów pisania, czytania i religii, pomagała chorym i ubogim. Podczas Powstania Styczniowego organizowała szpitale.

Gość Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej ,biskup Andrzej Przybylski z Częstochowy, przybliży nam okres życia Wandy Malczewskiej na ziemi częstochowskiej między innymi w Żytnie. To w tym miejscu, a potem w klasztorze świętej Anny miała wizje mistyczne, miała stygmaty, a co piątek przeżywała Mękę Pańską. Warto sobie uzmysłowić, że Wanda Malczewska właśnie w tym Kościele miała swoje objawienia.

W środę, 11 października, o godzinie 19. w Oratorium, ulica Grzybowska 22 w Radomiu, koncert promujący nową płytę Małgorzaty Nowak „Życie. Rozdział II”.

Wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka Małgosia Nowak wydaje nową czwartą płytę. Od lat nie przestaje urzekać swoimi balladami z przekazem. „Jesteś darem z nieba”, „Mglisty ranek”, „Wszystko będzie dobrze”, „Chyba skończyłam”, „Warto żyć” .

Jej nagrania są w nurcie popularnych współczesnych ballad w stylu pop, rock, bossa-nova, zabrzmią nawet elementy funk.

Tak jak w poprzednich koncertach Małgorzaty Nowak, zabrzmi afirmacja życia i dobra, żeby naładować duchowe i psychiczne akumulatory. Jak zawsze, liczymy na piękną muzyczną i duchową atmosferę.

Razem z Małgorzatą występują muzycy: Piotr Nowakowski - piano, Łukasz Bizoń - gitary, Malwina Jaworska - bas, Maciej Madejski - perkusja, Kasia Niedzielska - chórki.

Czwartek 12 października, o godzinie 19. w Arce, przy ulicy Kelles-Krauza w Radomiu spotkanie "Ciemny kres i złote runo. Rozmowa o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta."

Ksiądz doktor Grzegorz Głąb z Instytutu Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego rozmawia będzie z doktor Małgorzatą Peroń z Katolickiej Uniwersytetu Lubelskiego w Roku Zbigniewa Herberta

W tym roku obchodzimy dwudziestą piątą rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta, w przyszłym roku będziemy wspominać setną rocznicę urodzin poety. Od publikacji debiutanckiego tomu Herberta minęło już ponad sześćdziesiąt lat. Czytelnicy po raz pierwszy spotkali się z Panem Cogito blisko pięćdziesiąt lat temu. Warto zapytać o to, co jest w twórczości Herberta takiego, że nadal chętnie sięgamy po jego poezję, a wyruszając w podróż do Włoch czy Holandii czytamy jego eseje.

W piątek, 13 października, o godzinie 19. w Arce, ulica Kelles-Krauza w Radomiu - "Cywilizacja życia. Spotkanie z Goranem Andrijanićem - dziennikarzem i publicystą - na temat hasła tegorocznego Dnia Papieskiego.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, brzmi „Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. To sformułowanie pochodzi z Encykliki „Evangelium Vitae”. Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że wybierane co roku hasło Dnia Papieskiego pokazuje, że pontyfikat Jana Pawła II powinien trwać „w nas, w Kościele i w świecie” ze względu na wartości i przesłanie, które on przynosił.

Metropolita warszawski podkreślił, że hasło „Cywilizacja życia” jest aktualne „w kontekście rodziny, dzieci, młodzieży, ale także w kontekście wojny, która trwa i w każdej chwili grozi rozszerzeniem”. „Mówienie o cywilizacji życia, o której mówił Jan Paweł II, wydaje się więc niezwykle ważne” – dodał.

Goran Andrijanić, to komentator i publicysta wpolityce.pl wsieci.pl, Chorwat od kilku lat mieszkający w Polsce.

Sobota, 14 października, godzina 19., Oratorium, ulica Grzybowska w Radomiu - Teatr „Aktorzy Bo*Boży*” ze sztuką pod tytułem: „Lepsza połowa czyli potyczki z Aniołem”

Przedstawienie teatralne “Lepsza połowa, czyli potyczki z aniołem”, według scenariusza radomianina, Michała Ziółka. „ Anioł uczy swoją 2 połowę, jak inaczej podchodzić do życia, jak się w tym życiu dzisiaj odnaleźć, jak zachować pewne formy, jak nie zagubić, na przykład, kultury, jak nie zagubić wiary” – mówi ksiądz Tomasz Waśkiewicz, reżyser teatru „Aktorzy Bo*Boży*”.

Ksiądz Waśkiewicz, gdzie był, organizował z dziećmi i młodzieżą zespoły teatralne. W Lipie powstała nawet scena teatralna na świeżym powietrzu. Wcześniej grupa teatralna w Zespole Szkół Samochodowych w Radomiu. Teraz jest w parafii św. Andrzeja Boboli w Małęczynie, gdzie premiera sztuki odbyła się we wrześniu.

W niedzielę, 15 października, o godzinie 18, w katedrze w Radomiu msza pod przewodnictwem biskupa radomskiego Marka Solarczyka i koncert kwartetu smyczkowego z okazji Dnia Papieskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie