Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta, pierwsza sesja Rady Miejskiej w Przytyku. Przybyli senatorowie i posłowie

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Z udziałem licznych gości, w tym parlamentarzystów, 30 stycznia po raz pierwszy w Przytyku obradowała Rada Miejska. Sesja samorządu była wyjątkowa, bo po ponad 150 latach Przytyk odzyskał prawa miejskie.

Pierwszy raz w Przytyku obradowała Rada Miejska

Radni gminy Przytyk zebrali się we wtorek 30 stycznia w sali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Przyjaciół Dzieci. Na sesję przyszli nie tylko radni, sołtysi, czy dyrektorzy szkół podstawowych, ale i zaproszeni goście. Wśród nich byli senatorowie: Stanisław Karczewski, Wojciech Skurkiewicz, poseł Andrzej Kosztowniak, Leszek Ruszczyk – dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, starosta radomski Waldemar Trelka, Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Murawski, ksiądz Krzysztof Dziuba. Obecni byli także historycy, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, instytucji gminnych, przedstawiciele biur poselskich i Urzędu Marszałkowskiego.

Uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wlazło. Następnie głos zabrali dwaj historycy: profesor Dariusz Kupisz i doktor habilitowany Sebastian Piątkowski. Przypomnijmy, że obaj naukowcy są autorami wyjątkowej publikacji „Dzieje Przytyka i okolicznych miejscowości do roku 1918”. Książka ukazała się w 2018 roku i już wówczas obaj historycy podjęli się wydania kolejnej książki, opisującej historię Przytyka i gminy po 1918 roku.

Z wystąpień obu historyków mogliśmy się dowiedzieć, że Przytyk należy do jednych z najstarszych miejscowości w regionie radomskim. Przez bardzo długi czas Przytyk zamieszkiwała podobna liczba mieszkańców, jak w pobliskim Radomiu. Przez stulecia miejscowość nie tylko się rozwijała, ale gminę nawiedzały powodzie, katastrofalne pożary, były deportacje mieszkańców w czasie wojen, ale po nich następowała heroiczna odbudowa miasteczka i pobliskich wsi.

Profesor Dariusz Kupisz i doktor Sebastian Piątkowski zapowiedzieli, że już niedługo mieszkańcy dowiedzą się z ich najnowszej książki, jakie były losy Przytyka i gminy po 1918 roku.

- Przytyk był miastem przez około 450 lat, a miejscowością bez praw miejskich jedynie około 150 – przypomnieli historycy.

Ważnym punktem uroczystej sesji było wystąpienie burmistrza Dariusza Wołczyńskiego.

- Przywrócenie praw miejskich Przytykowi jest ważnym punktem zwrotnym, oraz momentem, który inspiruje do głębokiej refleksji. To ważny moment dla naszej społeczności. Przywrócenie praw miejskich Przytykowi jest dla nas bardzo ważne, ale nie poprzestajemy na tym. Inwestujemy, planujemy, rozwijamy naszą gminę, by podnieść jakość życia dla naszych mieszkańców – mówił Dariusz Wołczyński, Burmistrz Przytyka.

Burmistrz wręczył symboliczne klucze do miasta czterem osobom, które obok wielu innych szczególnie wspierali i nadal pomagają w działaniach samorządowi gminy. Klucze od miasta Przytyka otrzymali: senator Stanisław Karczewski, poseł Andrzej Kosztowniak, wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski i dyrektor Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu Leszek Ruszczyk. Uhonorowani podziękowali za ten zaszczyt.

Na koniec wszyscy uczestnicy uroczystej sesji otrzymali pamiątkowe medale z okazji nadania praw miejskich Przytykowi.

Przypomnijmy, że w grudniu 2022 roku z propozycją przywrócenia praw miejskich wystąpiła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Wojewody Mazowieckiego. Po konsultacjach społecznych, w których mieszkańcy wrazili wolę, by Przytyk znowu był miastem, Rada Ministrów podjęła stosowną decyzję, że od 1 stycznia 2024 roku Przytyk zostanie miastem.

Przytyk ma bardzo długą historię. Prace historyków wskazują że w roku 1393 wydano decyzję o lokacji miasta. Przytyk od początku istnienia należał do rodziny Podlodowskich herbu Janina, których siedzibą był Zameczek - dawniej zwany Ostrów. Przywilej Kazimierza Jagiellończyka z 1463 roku wspomina o opłatach targowych i mostowych w Przytyku w czasie tygodniowych targów.
W 1868 roku Przytyk zamieszkiwało 1440 osób. Jednym z najważniejszych wydarzeń w wielowiekowej historii Przytyka stało się ogłoszenie ukazu carskiego z 1 czerwca 1869 roku, mocą którego Przytyk utracił prawo miejskie. Ten sam los spotkał jeszcze 335 miast z Królestwa Polskiego, jako represje po powstaniu styczniowym.

Zobaczcie zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie