Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny króla Zygmunta I Starego zorganizowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej. To było bardzo ciekawe spotkanie. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Doktor Maciej Kordas, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach, wygłosił prelekcję „Narodziny królewicza Zygmunta w Kozienicach 1 stycznia 1467 roku”.
Doktor Maciej Kordas, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach, wygłosił prelekcję „Narodziny królewicza Zygmunta w Kozienicach 1 stycznia 1467 roku”. Paweł Boryczka/archiwum TMZK
Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej urządzili urodziny króla Zygmunta I Starego, który przyszedł na świat 1 stycznia 1467 roku w Kozienicach. Był wykład historyczny, recital gitarowy i urodzinowy tort.

Urodziny króla Zygmunta I Starego w Kozienicach

Jak poinformował nas Krzysztof Zając, sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej, Nowy Rok 2023 członkowie tego stowarzyszenia rozpoczęli od bardzo ciekawego spotkania. W niedzielę 1 stycznia, w świetlicy ośrodka nad jeziorem, odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej. Spotkanie miało formułę otwartą – każdy zainteresowany historią i kulturą naszego miasta i ziemi kozienickiej mógł wziąć udział w zebraniu.

Wybór daty i tematyki spotkania nie był przypadkowy. Nadzwyczajne Zgromadzenie w całości poświęcone zostało postaci króla Zygmunta I Starego, urodzonego 1 stycznia 1467 roku w Kozienicach. Fakt ten jest dla naszego miasta wiekopomnym i wyróżniającym spośród innych miast w Polsce. To w naszym mieście urodził się królewicz Zygmunt, zapamiętany i opisywany jako Zygmunt I Stary, jeden z najpotężniejszych monarchów Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jeden z największych królów ówczesnej Europy.

Spotkanie otworzył Lech Wiśniewski, przewodniczący Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej, który powitał zebranych członków Towarzystwa oraz gości, wśród których byli między innymi: Krzysztof Wolski, starosta Powiatu Kozienickiego oraz Włodzimierz Stysiak, przewodniczący Rady Powiatu Kozienickiego.

Dlaczego królewicz Zygmunt urodził się w Kozienicach?

Po przywitaniu, złożeniu noworocznych życzeń i wprowadzeniu do tematyki spotkania wiceprzewodniczący Towarzystwa Stanisław Orzechowski zaprosił doktora Macieja Kordasa, dyrektora Muzeum Regionalnego w Kozienicach do wygłoszenia prelekcji „Narodziny królewicza Zygmunta w Kozienicach 1 stycznia 1467 roku”.

Historyk w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiedział o splocie wydarzeń, które doprowadziły do tego, że w gęstwinach Puszczy Kozienickiej, z dala od wielkich miast i królewskiego splendoru, królowa Elżbieta Rakuszanka powiła ósme dziecko Kazimierza IV Jagiellończyka.

Prelegent, oprócz wielu innych interesujących faktów, przytoczył między innymi historyczną relację Jana Długosza na temat urodzin królewicza Zygmunta:

"Król Polski Kazimierz z królową Elżbietą dla łatwiejszego uniknięcia zarazy spędzał Boże Narodzenie w tym roku w posiadłości wiejskiej, we wsi Kozienice, która się znajduje w okręgu radomskim nad Wisłą. A w czwartek, dnia 1 miesiąca stycznia, koło północy na dzień następny królowa Elżbieta urodziła królowi Kazimierzowi w Kozienicach piątego syna, ale ósmego potomka; ochrzczony w tymże miejscu przez biskupa krakowskiego Jana w obecności niektórych panów otrzymał imię obydwu dziadków, mianowicie cesarza rzymskiego i drugiego – wielkiego księcia Litwy Zygmunta."

Urodziny Króla Zygmunta będą obchodzone co roku

Po przyjętej z entuzjazmem przez zgromadzonych prelekcji nadszedł czas na wprowadzenie i uzasadnienie zaproponowanych przez Zarząd Towarzystwa uchwał, czego dokonał wiceprzewodniczący Dariusz Szewc. Przedstawił on pokrótce postać zacnego monarchy, ponieważ za jego czasów Rzeczypospolita była jednym z największych państw Europy i świata, potęgą polityczną, militarną i ekonomiczną. Już za życia Zygmunt Stary cieszył się miłością poddanych i świetną opinią. Erazm z Rotterdamu określił go jako „króla bezsprzecznie zajmującego pierwsze miejsce wśród monarchów tego wieku”, zaś okres panowania Zygmunta I określany jest jako złoty wiek w dziejach Polski.

Następnie sekretarz Towarzystwa Krzysztof Zając przedstawił i odczytał dwie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej: w sprawie ustanowienia i organizacji cyklicznego, dorocznego wydarzenia kulturalnego w dniu 1 stycznia w Kozienicach „Urodziny Króla Zygmunta” oraz w sprawie ustanowienia nagrody honorowej „Zygmunt” za wybitne osiągniecia w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, przyznawanej corocznie podczas wydarzenia „Urodziny Króla Zygmunta”.

Mając na uwadze wiekopomne i wyróżniające Kozienice spośród innych miast i miejscowości wydarzenie, czyli fakt urodzenia w Kozienicach królewicza Zygmunta 1 stycznia 1467 roku, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej przyjęło obie uchwały przez aklamację. Wykonanie uchwał powierzono Zarządowi.

Muzyka, toast i tort

Następnie odbył się recital gitarowy, podczas którego Dariusz Szewc wykonał pięć pięknych kompozycji.

Wreszcie przyszedł czas na specjalny, zygmuntowski tort urodzinowy oraz toast noworoczny.

Każdy uczestnik spotkania obdarowany został również najnowszym, zbiorczym Zeszytem I-IV „Ziemia Kozienicka”, zbiorem opowiadań historycznych „Kozienickie opowieści. T. II” autorstwa Janusza Karasia, a także Zeszytem XXXIII „Ziemia Kozienicka”, w którym znajduje się między innymi artykuł Macieja Kordasa „Narodziny królewicza Zygmunta w Kozienicach w świetle relacji Jana Długosza”.

Na zakończenie Zarząd Towarzystwa po raz kolejny podziękował za udział w spotkaniu i złożył wszystkim życzenia noworoczne. Członkowie Towarzystwa zachęcają do kontaktu w sprawie przyszłorocznej, noworocznej gali urodzinowej króla Zygmunta.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie