Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Usterka w Elektrowni Enea Wytwarzanie. W piątek stanie jeden z bloków. Co z dostawą energii elektrycznej?

Janusz Petz
Janusz Petz
Największy blok energetyczny wraz z chłodnią kominową w Enei Wytwarzanie w Świerżach Górnych.
Największy blok energetyczny wraz z chłodnią kominową w Enei Wytwarzanie w Świerżach Górnych. Enea Wytwarzanie
W piątek, 23 grudnia zostanie zatrzymany największy i najnowocześniejszy blok energetyczny na węgiel kamienny w Elektrowni Enei Wytwarzanie w Świerżach Górnych pod Kozienicami. Spółka uspokaja, że nie grożą nam problemy z dostawami energii elektrycznej.

Usterka najnowocześniejszego bloku energetycznego na węgiel kamienny w Polsce

„W czasie eksploatacji bloku B11 stwierdzona została usterka układu parowego, w związku z czym podjęto decyzję o ograniczeniu mocy. Dalszym krokiem będzie wyłączenie bloku, co ma nastąpić w nocy z 23 na 24 grudnia 2022 roku. Pozwoli to na dokładne zdefiniowanie przyczyny usterki, a następnie określenie sposobu jej usunięcia. Przewidywany wstępnie termin wznowienia pracy bloku to 8 stycznia 2023 roku. W przeszłości w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku blok B11 zwykle nie pracował ze względu na brak zapotrzebowania ze strony PSE” – informuje w odpowiedzi na nasze pytania rzecznik Enei Wytwarzanie Piotr Kutkowski.

Rzecznik informuje, że termin odstawienia bloku jest uzgodniony i zaakceptowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne a Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapewniają, iż tymczasowa i krótkotrwała niedostępność bloku B11 w Elektrowni Kozienice nie będzie miała wpływu na funkcjonowanie systemu energetycznego, który pozostanie stabilny i zbilansowany. Korzystne warunki pogodowe i istotnie zmniejszone zapotrzebowanie na energię w okresie świątecznym sprawia, że jest to czas na naprawy jednostek wytwórczych.

Warto przypomnieć, że od 10 września do końca listopada do końca listopada blok przechodził zaplanowane wcześniej, rutynowe prace remontowe i również nie produkował wtedy prądu. To blok zbudowany w 2017 roku przez konsorcjum firm Polimex – Mostostal i Hitachi. Generator dostarczyła natomiast firma Mitsubishi Hitachi Power System. To nie tylko największy i najnowocześniejszy blok energetyczny na węgiel kamienny w Polsce, ale z powodu zastosowanych technologii oczyszczania zanieczyszczeń najbardziej ekologiczny i przyjazny środowisku. Blok ma 1075 megawatów mocy, podczas gdy 8 innych bloków elektrowni ma moc tylko po 200 megawatów każdy, a dwa po 500 megawatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie