Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu uczą rodziców, jak prawidłowo opiekować się dzieckiem. To pilotażowy program

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Fizjoterapeuta Wojciech Solarz uczy rodziców dzieci urodzonych na porodówce Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, jak prawidłowo opiekować się noworodkami.
Fizjoterapeuta Wojciech Solarz uczy rodziców dzieci urodzonych na porodówce Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, jak prawidłowo opiekować się noworodkami. MSS Radom
Jak prawidłowo podnosić dziecko, jak trzymać je do karmienia, czy jak przewijać - tego wszystkie dowiedzą się rodzice dzieci, które urodziły się w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. Ich nauczycielem jest fizjoterapeuta, który na co dzień pracuje z maluchami, których rodzice nie zdawali sobie sprawy z tego, że proste czynności mogą zapobiegać wadom rozwojowym wymagającym pomocy specjalisty.

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu uczą rodziców, jak prawidłowo zajmować się dzieckiem

W Mazowieckim szpitalu Specjalistycznym na radomskim Józefowie ruszył właśnie pilotażowy program "Instruktaż prawidłowej pielęgnacji wczesnorozwojowej noworodków". Rodzice, bo uczyć się mogą mama i tata noworodka, dowiedzą się jak podnosić i odkładać dziecko, jak je kąpać, jak pomóc w czasie kolki, jak nosić, aby uspokoić, czy jak się bawić się z dzieckiem, by wspomóc jego wczesny rozwój ruchowy. Rodzice uczą się jak właściwie ubierać, czy rozbierać dziecko, jak je przewijać. Wbrew pozorom to wcale nie jest łatwe, nie każdy to potrafi i robi prawidłowo.

Program prowadzi Wojciech Solarz, fizjoterapeuta z poradni rehabilitacyjnej dla dzieci. To on odwiedza mamy i ich nowonarodzone dzieci w oddziale ginekologicznym szpitala na Józefowie. Nauka odbywa się w salach, najlepiej, jak są na nich mama i tata. Jak mówi Wojciech Solarz ten program ma być swego rodzaju "instrukcją obsługi" noworodka. Pozwoli rodzicom lepiej poznać małego człowiek, pomoże zrozumieć, dlaczego maluch układa się w wybranej pozycji i płacze, kiedy jest układany w inny sposób. Ma nauczyć takiej opieki nad dzieckiem, która pozwoli na jego prawidłowy rozwój.

- Chcemy tutaj na oddziale ginekologiczno-położniczym uczyć prawidłowego podnoszenia, odkładania, zabaw, kąpieli, które pozwolą odnaleźć się noworodkowi w przestrzeni tak, żeby mogło się dobrze rozwijać. Mamy bardzo dużo dzieci z asymetriami głowy czy tułowia. Rodzice nie rozumieją, skąd one się biorą. Ida za dzieckiem, układają je tak jak ono chce i pogłębiają te nieprawidłowości

- tłumaczy Wojciech Solarz.

Bywa, że takie zachowanie rodziców, spowodowane przecież brakiem świadomości powoduje, że już maleńkie dzieci, we wczesnym etapie rozwoju wymagają rehabilitacji i ćwiczeń ze specjalistą. Jak mówi Wojciech Solorz 80 procent pacjentów poradni rehabilitacyjnej to dzieci z problemami, które mogliby rozwiązać sami rodzice, gdyby od początku wiedzieli co robić, jak prawidłowo zajmować się dzieckiem.

- Instruktaż pozwala na to, że maluch jakby się centralizuje, poznać jedna i drugą stronę, nie "idzie" w kierunku asymetrii, a tym samym my mamy jakby więcej czasu dla dzieci z poważniejszymi problemami - mówi Wojciech Solarz.

-

Ten program ma polegać na wdrożeniu rodziców w prawidłową pielęgnację noworodka, podczas karmienia, kąpieli, zwykłych codziennych czynności. Celem jest profilaktyka zaburzeń neurologicznych pod postacią asymetrii, zaburzeń napięcia mięśniowego i szeregu innych problemów

- mówi Alicja Powoniak, kierownik oddziału neonatologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Program będzie realizowany dopóki będą zainteresowani nim rodzice. - To bardzo cenna profilaktyka i myślę, jest bezpłatna, łatwa i chroni rodziców przed późniejszymi problemami, które wymagałyby wielomiesięcznej pracy i leczenia w poradni rehabilitacji. Myślę, że rodzice to docenią - mówi Alicja Powoniak.

Pierwsi uczestnicy już chwalą pomysł i zachęcają innych, aby skorzystali z programu. - Czujemy się bardziej pewnie. Polecamy każdemu, od fizjoterapeuty można się dowiedzieć, jak opiekować się dzieckiem, żeby nie zrobić krzywdy dziecku. To bardzo przydatna wiedza - mówią pani Anita i pan Marcin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie