Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Wsi Radomskiej odbyły się warsztaty pisankarskie. Uczestnicy wykonali piękne pisanki. Zobaczcie zdjęcia i film

Iza Sawicka
Iza Sawicka
W warsztatach udział wzięło 20 osób. Poprowadziła je twórczyni ludowa, Maria Ostrowska. Zobaczcie na kolejnych  zdjęciach jakie cuda robiono w niedzielę w Muzeum Wsi Radomskiej
W warsztatach udział wzięło 20 osób. Poprowadziła je twórczyni ludowa, Maria Ostrowska. Zobaczcie na kolejnych zdjęciach jakie cuda robiono w niedzielę w Muzeum Wsi Radomskiej Joanna Gołąbek
W niedzielę, 27 marca, w Muzeum Wsi Radomskiej odbyły się warsztaty pisankarskie. Poprowadziła je Maria Ostrowska, twórczyni ludowa, a uczestnicy wykonali je metodą batikową. Zobaczcie galerię zdjęć z tego wydarzenia.

W Muzeum Wsi Radomskiej odbyły się warsztaty pisankarskie. Uczestnicy wykonali piękne pisanki

Zajęcia odbyły się w Ośrodku Edukacji Muzealnej i podzielone były na dwie grupy po dwadzieścia osób. Każdy z uczestników wykonał po dwie/trzy pisanki, a niezbędne materiały zapewnił im skansen. Warsztaty poprowadziła Marta Ostrowska, twórczyni ludowa, wraz z edukatorami z Działu Oświatowego Muzeum Wsi Radomskiej.

Uczestnicy swoje pisanki wykonywali metodą batikową, zwaną również woskową. To najstarsza technika wykonywania pisanek. Polega ona na nakładaniu gorącego wosku na skorupkę jajka za pomocą pióra lub szpilki.

Z metodą tą uczestników warsztatów w radomskim skansenie zapoznała Maria Ostrowska, twórczyni ludowa ze Skaryszewa.

- Pisankarstwem zajmuję się już wiele lat. Nadal jest to moją pasją i cieszę się, że mogę przekazywać innym osobom swoją wiedzę w tym zakresie. Warsztaty prowadzę w wielu miejscach i cieszą się oni zainteresowaniem zarówno młodych, jak i starszych osób. Pisanki w radomskim skansenie wykonywaliśmy metodą batikową. Polega ona na tym, że rozgrzany wosk nanosimy za pomocą szpilki na pisankę i tworzymy arcydzieło według swojego pomysłu - mówi Maria Ostrowska.

W Radomskiem występowały trzy rodzaje zdobienia jajek. Najstarszą i najbardziej popularną jest metoda batikowa. Na wydmuszce lub ugotowanym jajku „pisze się” wzory rozgrzanym woskiem. Gdy wosk zastygnie, jajko zanurza się w barwniku (kiedyś naturalnym, przygotowanym z łupin cebuli, buraka, czerwonej kapusty, czarnej malwy, dziś coraz częściej chemicznym). Kiedy skorupa zafarbuje się na pożądany kolor, należy ją delikatnie osuszyć, a następnie podgrzać i zetrzeć wosk. Zafarbowaniu ulegną tylko miejsca niepokryte woskiem. W ten sposób powstaje dwukolorowa pisanka – jasny wzór na ciemnym tle.

Zobaczcie jakie pisanki wykonano w niedzielę 27 marca w Muzeum Wsi Radomskiej

To nie jedyna atrakcja, którą radomski skansen przygotował na niedzielę, 27 marca. Placówka zaprosiła tego dnia również na wielkopostny koncert, który odbył się w zabytkowym koncercie świętej Doroty. Wystąpili podczas niego: ksiądz Rafał Kobyliński SJ – tenor, Emanuel Bączkowski – organy i ksiądz Andrzej Zarzycki - słowo o Stefanie Wrocławskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie