MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W radomskim markecie warzywa z Hiszpanii!

/wit/
Ewa Bień, inspektor z radomskiego Sanepidu kontrolowała w piątek jedną z radomskich hurtowni warzyw i owoców.
Ewa Bień, inspektor z radomskiego Sanepidu kontrolowała w piątek jedną z radomskich hurtowni warzyw i owoców.
Radomski Sanepid kontroluje markety, giełdę rolną, targowiska, punkty gastronomiczne i hurtownie z warzywami. Wszystko po tym jak w Niemczech odnotowano masowe zachorowania wywołane przez groźny szczep pałeczki okrężnicy Escherichia coli. Bakteria mogła dotrzeć do Polski. Istnieje prawdopodobieństwo trzeciego przypadku. Zakażony może być mieszkaniec Szczecina.

Droga do zakażenia

Droga do zakażenia

Zakażenie może przenosić się przez skażoną wodę, zjedzenie świeżych warzyw (sałata, pomidory, ogórki i inne) i serów z niepasteryzowanego mleka a także wypicie surowego mleka, bliski kontakt z osobą zakażoną, w wyniku zaniedbań higienicznych i kontakt z zakażonymi zwierzętami. Wszystkie z zakażonych ofiar zaraziły się enterokrwotocznym szczepem bakterii E.coli (EHEC). Typowe objawy to krwawa biegunka, bóle brzucha, wymioty. EHEC może również powodować ostrą niewydolność nerek, a nawet śmierć. U części osób rozwija się zespół hemolityczno -mocznicowy, wynikający z uszkodzenia naczyń krwionośnych w nerkach, płucach, mózgu i sercu. Zespół objawia się rozpadem krwinek czerwonych i niewydolnością nerek, często wymagającą dializ.

W czwartek inspektorzy skontrolowali radomskie markety. W środę hurtownie warzyw i owoców a także giełdę rolną.

Najpierw Główny Inspektor Sanitarny nakazał pobierać próbki ogórków i innych warzyw pochodzących z Hiszpanii i przywożonych z Niemiec, których krajem pochodzenia jest Hiszpania. Jak przypuszczano na wstępie właśnie z Hiszpanii mogły pochodzić ogórki, w których wykryto groźną dla zdrowia bakterię.

- W czwartek skontrolowaliśmy pięć radomskich marketów. Tylko w jednym z nich były hiszpańskie pomidory a także jedna partia czosnku. Zostały pobrane próbki do badań - mówi Helena Kobus, kierownik Sekcji Nadzoru Higieny Żywności radomskiego Sanepidu.

W piątek inspektorzy wybrali się do hurtowni warzyw i owoców w Radomiu a także na giełdę rolną. Kontrolą objęte mają być także targowiska, warzywniaki i punkty żywieniowe: restauracje, bary, stołówki również szkolne i przedszkolne.

- W piątek Główny Inspektor Sanitarny w Warszawie wydał zarządzenie, że sanepid będzie kontrolował nie tylko warzywa pochodzące z Hiszpanii i przywożone z Niemiec, których krajem pochodzenia jest Hiszpania, ale wszystkie, które zostały przewiezione przez Niemcy - tłumaczy Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiej stacji Sanepidu.

Pobrane próbki trafiają do laboratorium.

- W przypadku stwierdzenia niebezpiecznej bakterii trafiają do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, który prowadzi zintensyfikowane, specjalistyczne badania - zaznacza Helena Kobus.

Kontrole miejsce, gdzie sprzedawane bądź przygotowywane do jedzenia są warzywa Główny Inspektorat Sanitarny zarządził po tym jak w Niemczech odnotowano masowe zachorowania wywołane przez groźny szczep pałeczki okrężnicy Escherichia coli.

Badania służb koncentrują się przede wszystkim na wykryciu groźnego szczepu w surowych warzywach bądź owocach. Dopiero po tym możliwe będzie zapobieganie jego rozprzestrzenianiu się.

Najprawdopodobniej w Polsce pojawił się trzeci przypadek zakażenia groźną bakterią. Zakażony może być mieszkaniec Szczecina, który przebywał niedawno w Niemczech.

Wcześniej służby informowały o dwóch osobach, u których wykryto bakterię Escherichia coli typu 0104.

Liczba ofiar groźnej bakterii za granicą wzrosła do 18.

Od początku maja w Niemczech odnotowano już 1064 przypadki zakażenia. Ponad 470 osób zapadło na groźny dla życia zespół hemolityczno-mocznicowy.

Napływające z zagranicy informacje o coraz większej liczbie ofiar groźnej bakterii a także prawdopodobieństwo zachorowań w Polsce budzi strach. W całym kraju spada sprzedaż warzyw a głównie ogórków.

Lekarze i epidemiolodzy apelują o wzmożoną higienę.

- Myjemy ręce, częściej niż zawsze. Dokładnie myjemy warzywa. Najpierw je moczymy w wodzie, potem płuczemy. Warto zwrócić uwagę na sposób przechowywania żywności. Oddzielamy surowe od gotowanego, poddajemy warzywa obróbce termicznej i przechowujemy w lodówce - radzi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie