Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Resursie Obywatelskiej w Radomiu trwają Kaziki 2022 - święto patrona miasta. Była wystawa, promocja albumu, komiksu i są atrakcje

Barbara Koś
Za zasługi dla upowszechniania i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz środowiska piekarskiego Karol Łukasiewicz otrzymał od Jarosława Gajdy, szefa Cechu, pięknie odlany w brązie Klucz świętego Kazimierza.
Za zasługi dla upowszechniania i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz środowiska piekarskiego Karol Łukasiewicz otrzymał od Jarosława Gajdy, szefa Cechu, pięknie odlany w brązie Klucz świętego Kazimierza. Facebook Resursa Obywatelska
Od piątku, 4 marca, w Resursie Obywatelskiej trwają Kaziki 2022 - święto patrona Radomia. Była wystawa, promocja albumu i komiksu, są też inne atrakcje.

w piątek, 4 marca, w Resursie otwarto wystawę rysunku litewskiego artysty, profesora Zigmuntasa Brazauskasa, zatytułowaną „Historyczno-chrześcijańskie powiązania kulturowe”.

Otwarcia ekspozycji dokonała Justyna Górska - Streicher, dyrektor Resursy, która powitała gościa z Litwy. O wystawie i jego autorze, profesorze Zigmuntasie Brazauskasie- mówiła Elżbieta Raczkowska. Artysta otfrzymał też tradycyjny symbol Kazików - pieczony klucz świętego Kazimierza.

Zigmuntas Brazauskas urodził się w 1956 roku. w Kretyndze na Litwie. Studiował w Kowieńskiej Technicznej Szkole Sztuk Stosowanych (Artystyczna Obróbka Drewna) w latach 1972 - 1976 oraz w Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Kowieńskim (Wnętrza Przemysłowe) w latach 1980 - 1986. Po skończeniu studiów przez 10 lat zajmował się zawodowo projektowaniem architektonicznym. Od 1998 roku do chwili obecnej pracuje jako wykładowca na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Kownie, gdzie prowadzi zajęcia z kompozycji i ergonomii. Od 2005 r. jest członkiem Związku Architektów Litwy, a od 2020 r. Związku Artystów Litewskich. W 2012 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego.

Zaraz po wernisażu odbyła się promocję albumu księdza Michała Krawczyka oraz Wojciecha Stana "Skarby sztuki sakralnej Diecezji Radomskiej".

Jak mówili autorzy, album jest pierwszą publikacją ukazującą najpiękniejsze i najcenniejsze zabytki sztuki sakralnej z terenu obecnej diecezji radomskiej. Twórcy wydawnictwa dokonali wyboru rzeczy niezwykłych, pięknych, które zachwycają kunsztem wykonania i zawierają w sobie nie tylko rozumienie skarbu w wymiarze doczesnym, ale są także skarbem wiary.

Wybranych zostało kilkadziesiąt obiektów z różnych okresów historycznych. W albumie można zatem znaleźć zabytki architektury, w tym Pomniki Historii. Widzimy także cenne rzeźby, ołtarze, chrzcielnice, ambony, prospekty organowe, stalle i epitafia. Można podziwiać malarstwo różnych epok, w tym piękne Hodegetrie Krakowskie czy wizerunki Świętej Rodziny i wielu świętych Kościoła.

Są też wyjątkowe monstrancji, kielichów czy relikwiarzy, by na końcu z nostalgią popatrzeć na wspaniałe przykłady zachowanych szat liturgicznych z minionych wieków.

W publikacji umieszczono tylko te zabytki, które obecnie znajdują się na terenie diecezji radomskiej.

Podczas promocji można było nabyć album z autografami Wojciecha Stana i księdza Michała Krawczyka.

W sobotę, 5 marca, Resursa zaprosiła na promocję komiksu autorstwa Karola Łukasiewicza "Zaginiony klucz".

To historia klucza należącego do świętego Kazimierza Jagiellończyka, królewicza, który w latach 1481-1483 jako namiestnik króla, rządził z Radomia całym Królestwem Polskim. Fabuła komiksu nawiązuje do legendy oraz słodkiego przysmaku uwielbianego przez radomian, który przygotowują piekarze skupieni w Cechu Piekarzy w Radomiu.

Spotkanie z autorem, który opowiadał o tajnikach sztuki komiksu, prowadził Przemysław Karkosa, właściciel sklepu "Komiksariat", a dla wszystkich gości Resursa przygotowała po jednym egzemplarzu komiksu Łukasiewicza, wydanego w nakładzie jedynie 500 egzemplarzy.

Za zasługi dla upowszechniania i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz środowiska piekarskiego Karol Łukasiewicz otrzymał od Jarosława Gajdy, szefa Cechu, pięknie odlany w brązie Klucz świętego Kazimierza.

Karol Łukasiewicz to radomianin urodzony w 1982 roku. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na specjalności film animowany. Od kilku lat jest związany z radomskimi instytucjami kultury – wcześniej z Łaźnią, a obecnie z Resursą Obywatelską.

W sobotę były inne jeszcze atrakcje. W holu Resursy odbył się regionalny zlot kolekcjonerski oraz promocja drugiego numeru "Filokartysty Radomskiego". Były też warsztaty wykonywania pocztówki oraz przygotowywania komiksu.

W niedzielę, 6 marca, finał Kazików.

Program:

11.00 – „Czego nie wiecie o królach” – Spektakl teatralny dla dzieci w wykonaniu Teatru Rozrywki Trójkąt

12.00 – Warsztaty dla rodzin

13.00 – Mały Test Wiedzy o Radomiu

16.00 – Wielki Test Wiedzy o Radomiu

17.30 – Wręczenie Nagrody imienia świętego Kazimierza

Wszystkie wydarzenia Kazików odbędą się w siedzibie Resursy przy ulicy Malczewskiego 16. Wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie