MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę, 11 maja, dwa niezwykłe wydarzenia artystyczne w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Barbara Koś
Barbara Koś
Fragment wystawy w Oranżerii.
Fragment wystawy w Oranżerii. CRP
Już w sobotę, 11 maja, o godzinie 14, dwa niezwykłe wydarzenia artystyczne w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Już w sobotę, 11 maja, o godzinie 14, dwa niezwykłe wydarzenia artystyczne w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. O godzinie 14 w Galerii Kaplica oraz Parku Rzeźby rozpocznie się wernisaż wystawy połączony z performansem duetu LOCUS, o godzinie 15 "Gdziekolwiek poza świat — Część 1. Lato site specific".

Będzie to inaugurację nowego, wakacyjnego projektu artystycznego, który przez cały sezon letni będzie prezentować niezwykły cykl wystaw, działań site-specific i performansów z udziałem współczesnych twórców z Polski, Chorwacji, Norwegii i Islandii.

Koncepcja międzynarodowej wystawy zbiorowej „Gdziekolwiek poza świat” została zainspirowana tytułem jednego z wierszy Charlesa Baudelaire’a z tomu „Paryski splin” (1869). Owo „wyjście poza świat”, tożsame z pragnieniem doświadczenia bądź zainicjowania szeroko pojętej zmiany, będzie przedmiotem refleksji znajdującej odzwierciedlenie w różnorodnych strategiach artystycznych reprezentowanych przez zaproszonych twórców.

Trzy kuratorskie odsłony projektu realizowane w sezonie letnim, przybiorą rozmaite oblicza na terenie parku rzeźby w Orońsku, a także we wnętrzu Galerii Kaplica.

Prace i interwencje artystyczne zrealizowane na terenie orońskiego parku przez Igora Grubicia, Dominikę Skutnik, Małgorzatę Żerwe, a także duet LOCUS (Thale Fastvold i Tanję Thorjussen) reprezentują przegląd długofalowych, krytycznie sprofilowanych strategii artystycznych, skoncentrowanych wokół rozwijania modeli (współ)egzystencji zapośredniczonych przez sztukę.

Kuratorką wystawy jest Marta Wróblewska.

Z kolei Ewa Dąbrowska i Iza Jadach zapraszają na poruszającą wystawę "Żywiciało" w Galerii Oranżeria.

Ekspozycja prezentuje prace Ewy Dąbrowskiej i Izy Jadach, artystek, które wspólnie stworzyły niezwykłą przestrzeń dającą wyraz współczuciu dla istot nie-ludzkich.

- To wyjątkowy pokaz, w którym rzeźba staje się głosem troski o zwierzęta - twierdzi kurator wystawy, Leszek Golec.

„Żywiciało” to artystyczne spotkanie dwóch artystek: Ewy Dąbrowskiej oraz Izabeli Jadach. Obydwie twórczynie z pomocą rzeźbiarskiego medium opowiedzą o potrzebie troski wobec istot nie-ludzkich.

Jadach stworzyła ceramiczne formy przypominające fragmenty ciał różnych gatunków oraz gipsowe wizerunki zwierząt, odpowiadające rozmiarem tym rzeczywistym.

W dialog z tymi formami wchodzi Dąbrowska, która pełnowymiarowe zwierzęce sylwetki stworzy z misternie pozszywanych ze sobą gąbek.

Dodatkowo na wystawie pojawią się projekcje filmów obrazujące pracę rzeźbiarek, przy tworzeniu realizacji na oroński pokaz. Artystki przybliżą w jaki sposób łączą ze sobą fragmenty prac przypominające zwierzęce części ciała. Te działanie podkreślać będzie odwrotność procesu ćwiartowania, który w efekcie doprowadzi do upodmiotowienia tych istot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie