Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Pionkach pojawi się rezonans magnetyczny. Władze powiatu mają plany dotyczące pustych budynków

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
W maju powinien pojawić się rezonans magnetyczny w szpitalu powiatowym w Pionkach. Urządzenie kosztować będzie około 5,8 miliona złotych, ale kolejne dwa miliony trzeba będzie wydać, aby zaadaptować dodatkowe pomieszczenia, aby wszystko działało jak należy.

Szpital w Pionkach wzbogaci się o rezonans

W poniedziałek, w szpitalu w Pionkach odbyła się konferencja prasowa z udziałem starosty radomskiego Waldemara Trelki, dyrektor placówki Bernardy Dudek, oraz Zbigniewa Dziubasika i Tomasza Łyżwy (obaj to członkowie społecznej Rady Szpitala).
Rezonans magnetyczny został pozyskany bezpłatnie z Agencji Rezerw Strategicznych na podstawie decyzji poprzedniego premiera. Wartość tego sprzętu to ponad 5,8 miliona złotych. Sam rezonans powinien być dostarczony i zainstalowany w maju. Z kolei budynki poszpitalne przy ul. Sienkiewicza i Harcerskiej mogą otrzymać nowe życie. Wszystko w rękach ministra zdrowia.

Obecnie jest przeprowadzana adaptacja pomieszczeń na potrzeby pracowni rezonansu magnetycznego na poziomie – 1 budynku głównego szpitala. Koszt prac to 2,1 miliona złotych.

– Obecnie dwa powiatowe szpitale, w Pionkach oraz Iłży, kierują swoich pacjentów na badania rezonansem magnetycznym do innych szpitali. Rocznie korzysta z nich ponad 2,3 tysiąca osób, co generuje koszty w wysokości ponad 2,3 miliona złotych w tych dwóch placówkach. Oprócz tego szpital w Zwoleniu zadeklarował korzystanie z badań rezonansem w Pionkach. Warto dodać, że badania rezonansem są nielimitowane, czyli ile badań wykona szpital, tyle będzie miał sfinansowane przez NFZ. Jesteśmy więc przekonani, że to urządzenie po prostu na siebie zarobi – mówił starosta Waldemar Trelka.

– Od listopada 2023 roku działamy już w nowym budynku, od tamtej pory obserwujemy wzrost pacjentów o około 30 procent. Mam nadzieję, że nowy rezonans będzie kolejnym przełomem, dzięki czemu będziemy mieli pełną diagnostykę i poradnie specjalistyczne w jednym miejscu. W Pionkach około 50 procent populacji to seniorzy, którzy często nie mają jak pojechać do innych placówek ochrony zdrowia, dlatego chcemy zapewnić im dostęp do najwyższej jakości usług medycznych – mówiła dyrektor Bernarda Dudek.

Od 1 stycznia tego roku obowiązuje nowa Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej, która określa i wprowadza nowe formy opieki zdrowotnej nad osobami, które ukończyły 75. rok życia (tzw. SOG – szczególna opieka geriatryczna. Ustawa przewiduje utworzenie Centrów Zdrowia 75 + m.in. w ramach już istniejących podmiotów leczniczych.

– Chcemy, aby takie Centrum Zdrowia 75 + powstało właśnie tutaj. W dniu 5 marca zgłosiliśmy panu wojewodzie mazowieckiemu gotowość do utworzenia takiej placówki w ramach szpitala w Pionkach z wykorzystaniem istniejących budynków przy ul. Sienkiewicza 29. Zadeklarowaliśmy udział w tym programie, ponieważ w naszym powiecie jest dokładnie 9168 osób w wieku 75 lat i powyżej. Będzie to możliwe kiedy zostanie uruchomiony Fundusz Medyczny, z którego można pozyskać na ten cel do 5 milionów złotych – mówił starosta Waldemar Trelka.

W Centrum Zdrowia 75+ mają być udzielane ambulatoryjne świadczenia zdrowotne z zakresu: geriatrii, fizjoterapii, opieki psychiatrycznej ze strony psychologa, porady dietetyka, terapia zajęciowa czy edukacja zdrowotna. Centrum ma prowadzić poradnię konsultacyjną, dzienny ośrodek opieki geriatrycznej, geriatryczny zespół opieki domowej, zespół koordynatorów opieki geriatrycznej oraz zespół edukatorów zdrowotnych. Ewentualne środki na dofinansowanie budowy, modernizacji, przebudowy lub doposażenia takiego centrum mają pochodzić z Funduszu Medycznego, którego dysponentem ma być minister zdrowia za pośrednictwem wojewody.

Kolejną propozycją władz powiatu na wykorzystanie budynku poszpitalnego przy ulicy Harcerskiej jest stworzenie tam drugiego Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego.

– Jeden ZOL posiadamy już w strukturach szpitala, przypomnę, że jeszcze pięć lat temu był on wykorzystywany w 70 procentach, bo 20 łóżek było poza kontraktem. Natychmiast jak przejęliśmy władzę, zakontraktowaliśmy 100 procent miejsc, czyli 90 łóżek, ale to i tak zbyt mało w stosunku do potrzeb. Zwykle na pobyt w ZOL-u czeka się pół roku. Właśnie dlatego chcemy uruchomić drugi ZOL na kolejne 37 łóżek w budynku przy ul. Harcerskiej – wyjaśniał starosta Trelka.

Koszt dostosowania i wyposażenia budynku to około 20 mln złotych, szpital posiada pieniądze na wkład własny do tego projektu, pozytywną opinię o celowości inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie