MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Szydłowcu ma powstać mural z okazji 40. urodzin zespołu Azyl P. Gdzie będzie się mieścił?

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Zespół Azyl P. pochodzi z Szydłowca. Urząd Miejski planuje specjalny mural z okazji 40-lecia istnienia.
Zespół Azyl P. pochodzi z Szydłowca. Urząd Miejski planuje specjalny mural z okazji 40-lecia istnienia. Zdjęcia Andrzej Tyszko
Zespół Azyl P., w tym roku obchodzi 40-lecie istnienia. Urząd Miejski chce, aby grupa na stałe wpisała się w szydłowiecki krajobraz, bowiem muzycy rozpoczęli działalność właśnie w tym mieście.

Urząd Miejski z okazji 40 - lecia powstania zespołu Azyl P. planuje zrealizować mural upamiętniający legendarny zespół pochodzący z Szydłowca. O tym fakcie poinformowano w specjalnym informatorze, który został wydany przez Urząd Miejski. Lokalizacja muralu została już wybrana i będzie to ściana jednego z bloków na osiedlu przy dworcu PKS w Szydłowcu, gdzie zespół spotykał się wymyślając kolejne utwory. To pomysł Gminnego Zespołu do spraw Turystyki, któremu przewodzi wiceburmistrz Aneta Furmańska. . Już latem 2022 roku na zamkowym dziedzińcu ponownie odbędzie się Wojewódzki Festiwal Zespołów Rockowych imienia Andrzeja Siewierskiego "Rock na Zamku".

W ramach Festiwalu odbędzie się przegląd dla młodzieżowych zespołów rockowych z terenu województwa mazowieckiego. Zespoły oceniać będzie jury, w skład którego wejdą muzycy z zespołu Azyl P. - przyjaciele Siewierskiego. Po części konkursowej przewidziany jest występ laureatów festiwalu, a także gwiazd wieczoru: Zespołu Azyl P. oraz gościa specjalnego. Zespół do spraw Turystyki zgłosił ten pomysł w ramach Mazowieckiego Budżetu Obywatelskiego, dzięki któremu udało się pozyskać ponad 140 tysięcy dofinansowania.

W 1982 roku w Szydłowcu Leszek Żelichowski, Andrzej Siewierski, Marcin Grochowalski oraz Dariusz Grudzień założyli rockowy zespół - Azyl P. Po odejściu Żelichowskiego w zespole pojawił się Jacek Perkowski. Muzycy byli idolami polskiej młodzieży. Prezentowali melodyjną odmianę hard rocka. Ich pierwsze utwory to między innymi „Chyba umieram”, „Och Lila” czy „Twoje życie’’. Największy sukces osiągnął natomiast słynny utwór „Mała Maggie”, przy którym wszyscy sympatycy tego gatunku muzycznego świetnie się bawili. Utwór okazał się „nieśmiertelny”, ponieważ cieszy się sporą popularnością do dziś.

Zespół działał bardzo aktywnie do 1986 roku. Później przez wiele lat muzykom nie udało się go reaktywować. W czerwcu 2004 zespół podjął pierwszą próbę reaktywacji. Rok później do sieci wyciekły nowe nagrania Azylu - „Buty czerwone” i „Pod wiatr”. 28 grudnia 2007 roku Andrzej Siewierski zginął pod kołami pociągu w Dąbrówce Zabłotniej w gminie Kowala. Miał 43 lata. Wiadomość ta pogrążyła w żałobie jego przyjaciół - muzyków oraz fanów. Zespół zawiesił działalność po raz drugi. Aktualny skład grupy to: Dariusz Grudzień, Marcin Grochowalski, Bartosz Jończyk. Gościnnie Maciej Śliski, choć wraz z zespołem na festiwalach, które odbywały się w Szydłowcu na Zamku, występował między innymi Juan Carlos Cano.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie