MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Wierzbicy rozpoczęła się budowa pomnika upamiętniającego mieszkańców Ziemi Wierzbickiej walczących o wolność ojczyzny

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Usytuowanie pomnika zgodnie ustalono na Placu Jana Pawła II, w centrum Wierzbicy.
Usytuowanie pomnika zgodnie ustalono na Placu Jana Pawła II, w centrum Wierzbicy. Urząd Gminy w Wierzbicy
W centrum Wierzbicy dzięki społecznej inicjatywie mieszkańców gminy, rozpoczęły się prace przy budowie pomnika upamiętniającego mieszkańców ziemi wierzbickiej walczących o wolność naszej Ojczyzny.

Rozpoczęła się budowa pomnika upamiętniającego mieszkańców Ziemi Wierzbickiej walczących o wolność ojczyzny

Inwestycja realizowana jest przy ogromnym wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, która na ten cel przekazała dotację w kwocie aż 81 tysięcy złotych. Wkład własny gminy Wierzbica wynosi 20 300 złotych.

Działa społeczny komitet

Niezwykle ważną sprawą są działania związane z inicjatywą budowy pomnika. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości Rada Gminy Wierzbica podjęła uchwałę intencyjną o budowie pomnika. 6 grudnia 2021 r. powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Czynu Niepodległości w Wierzbicy. Komitet założył konto bankowe i rozpoczął rozprowadzanie cegiełek na budowę pomnika. Ze środków zebranych od mieszkańców opłacono projekt budowlany pomnika.

Usytuowanie pomnika zgodnie ustalono na Placu Jana Pawła II, w centrum Wierzbicy, w niedalekiej odległości od kościoła, gdzie na ogół mszą świętą rozpoczynają się wszelkie uroczystości patriotyczne. W tym miejscu krzyżują się też główne drogi w czterech kierunkach: Radom, Iłża, Starachowice, Szydłowiec.

Symbol wdzięczności

Pomnik poświęcony będzie nie jednemu konkretnemu wydarzeniu historycznemu, a stanie się wyrazem wdzięczności wszystkim tym, którzy poprzez walkę zbrojną i działalność cywilną przyczyniali się do niepodległości i utrzymania tożsamości narodowej. Będzie miejscem, gdzie podczas uroczystości patriotycznych w centralnym miejscu można będzie składać wiązanki i przypominać młodzieży o tym, że „wolność została człowiekowi dana i zadana”. Wybudowanie pomnika w centralnym miejscu Wierzbicy ma charakter dziękczynny wszystkim patriotycznym postawom mieszkańców Ziemi Wierzbickiej.

Pomnik będzie miał kształt zmniejszających się trzech prostopadłościanów. Górny zakończony zostanie zwieńczeniem, na którym będzie orzeł z rozłożonymi skrzydłami, wyrzeźbiony z piaskowca. Wysokość prostopadłościanów będzie miała 3,5 metra i orzeł około 0,5 m. Część budowlana będzie z żelbetonu, która obłożona zostanie polerowanym szwedzkim granitem. W granicie wygrawerowane zostaną napisy z trzech stron:

Na ścianie frontowej, pod orłem w części górnej będzie ułożony lekko na ukos krzyż, a pod nim napis z pieśni spod Monte Cassino „Wolność krzyżami się mierzy”.

Na środkowym prostopadłościanie będzie napis – tytuł pomnika „Pomnik czynu niepodległościowego” i pod nim napis „Wierzbica 2022”.

W dolnej części będzie napis „Pamięci mieszkańców Ziemi Wierzbickiej walczących o wolność, niepodległość i utrzymanie tożsamości narodowej naszej ojczyzny”.
Po lewej stronie będą następujące napisy. U góry cytat z wiersza Cypriana Kamila Norwida „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Niżej napis „Pamięci bohaterów poległych w walkach w rejonie Wierzbicy podczas powstania listopadowego 1831 r.”
W dolnej części napis „Pamięci bohaterów poległych w walkach w rejonie Wierzbicy podczas powstania styczniowego 1863 r.”
Na stronie prawej będą wygrawerowane napisy od góry: cytat z Jana Pawła II „Wolność jest człowiekowi dana i zadana – to brzmi dla każdego jak dar i zobowiązanie”.

Poniżej napis: „Pamięci żołnierzy Legionu Puławskiego poległych w walkach o niepodległość ojczyzny w rejonie Wierzbicy w 1915 r.”
W dolnej części napis: „W hołdzie mieszkańcom ziemi wierzbickiej walczącym i poległym w czasie II wojny światowej 1939-1945”.
Na pomniku są dwa symbole: orzeł i krzyż. Tej oczywistej symboliki nie trzeba nawet uzasadniać, bo historia Polski nierozerwalnie związana jest z chrześcijaństwem. Użycie orła, a nie konkretnego godła z określonego okresu historycznego symbolizuje historyczną ciągłość tego symbolu polskości bez konotacji politycznych. Pomnik ma łączyć wokół wspólnych wartości.
Pomnik oświetlony będzie dwiema lampami LED umieszczonymi w płycie pomnika, otoczony parkową zielenią.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie