Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światłowodowy Radom

Materiał Partnera Zewnętrznego
O inwestycji w Radomiu, możliwościach sieci światłowo-dowej oraz korzyściach, jakie daje mieszkańcom i miastu roz-mawiamy z Jolantą Dudek, Członkiem Zarządu ds. Obsługi Klientów i Strategii Relacji z Klientami Orange Polska.

Orange Polska inwestuje w rozwój sieci światłowodowej. Jest ona budowana także w Radomiu. Dlaczego
wybraliście Państwo nasze miasto?

W Radomiu jesteśmy obecni od lat. Jako operator sieci mobilnej i jako największy operator usług stacjonarnych. Dostrzegamy konieczność unowocześnienia sieci, rozwoju jej możliwości. To odpowiedź na szybki rozwój technologii i zapotrzebowania na coraz szybsze łącza internetowe - szybki internet jest niezbędny w firmie i w każdym domu. Dokładnie analizujemy rynek. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy układanie światłowodów w ośmiu największych miastach w Polsce. Obecnie inwestujemy już w 26 miastach i Radom jest właśnie w tej grupie. Miasto ma potencjał - ok. 220 tysięcy mieszkańców i ok. 80 tysięcy mieszkań. Chcemy, aby były one podłączone do najnowocześniejszej sieci światłowodowej. Dbamy o jakość usług i satysfakcję naszych klientów. Jako jedyna firma postanowiliśmy zainwestować w światłowody na taką skalę i zapewnić dostęp do ultraszybkiego internetu.

Jak przebiega proces inwestycyjny w Radomiu?
Już go rozpoczęliśmy. Obecnie sieć światłowodowa jest na osiedlach Ustronie i Gołębiów. Dostęp do tej najnowocześniejszej usługi może mieć już 6,5 tysięcy gospodarstw domowych. Dla przykładu w Lublinie zasięgiem obejmujemy 73 tysiące mieszkań, na dziś mamy około 4 tysięcy klientów. Mamy świadomość, że mieszkańcy oczekują od operatora szybkich łączy i równie szybkiego prowadzenia inwestycji. My to wszystko oferujemy. Zapewniamy największą prędkość oraz niezawodne świadczenie usług. Chcemy, żeby ten proces był prowadzony jeszcze sprawniej i obejmował kolejne obszary miasta. Chcemy doprowadzić światłowody do budynków, które już istnieją, a także do tych, które dopiero powstają. To oznacza, że będzie-my budowali nową infrastrukturę. W tym roku chcemy objąć zasięgiem 26 tysięcy radomskich mieszkań. Tak jak wspomniałam docelowo chcemy, by w zasięgu było 80 tysięcy mieszkań. Będziemy to robić tak szybko jak to tylko możliwe. Myślę, że zrealizujemy to w ciągu dwóch, trzech lat. Wtedy wszyscy Radomianie będą mieli możliwość korzystania z usług
świadczonych za pośrednictwem światłowodów.

Co powinien zrobić potencjalny klient, aby korzystać z tych usług?
Każdy z bloków, w których już poprowadziliśmy sieć, ma swojego opiekuna ze strony Orange. Jeśli mieszkaniec sobie tego życzy, opiekun może odwiedzić go w domu, przedstawić naszą ofertę, możliwości, jakie daje nowa usługa. Wytłumaczy też na czym polega instalacja. Te informacje klient otrzyma także dzwoniąc na naszą infolinię 801 234 567. Można też skorzystać ze strony www.orange.pl lub z jednego z siedmiu salonów sprzedaży Orange Polska w Radomiu. Internet światłowodowy wymaga nowych urządzeń, a także instalacji światłowodu w domu czy mieszkaniu. Zapewniamy bezpłatną instalację urządzeń klienta, na których chce korzystać z internetu np. telewizora. Instalacja trwa średnio około trzech godzin.

Jakie pieniądze Orange Polska zainwestuje w naszym mieście?
Pierwsza faza inwestycji w Radomiu to 11 milionów
złotych. Jeśli proces będzie przebiegał w odpowiednim tempie jesteśmy w stanie potroić tę kwotę. Skorzystają z tych środków także radomskie firmy.

W jaki sposób?
Jeśli chodzi o technologię światłowodową, jesteśmy największym inwestorem w kraju i jednym z większych w Europie. Na tyle w nią wierzymy, że w ciągu 3 lat zainwestu-jemy do 2,2 miliarda złotych. Istotna część z tej kwoty zostanie przeznaczona na produkty i usługi świadczone przez polskie firmy, zwykle lokalne. Musimy kupić urządzenia, materiały, zatrudnić osoby, które fizycznie ułożą światłowód. Radomscy przedsiębiorcy mogą być naszymi dostawcami i wykonawcami.

Jaka jest różnica pomiędzy przesyłem danych za pośrednictwem sieci miedzianej a światłowodowej. Jakie są zalety tej drugiej?
Przesyłu za pomocą światłowodu nie można zakłócić, jest praktycznie bezawaryjny. Jest on zdecydowanie szybszy. To technologia przyszłości doceniana w Polsce i wielu państwach Europy. Zapewnia prędkość przesyłu nawet do 600 Mbs. Jeśli ktoś chciałby zakupić i ściągnąć z internetu film jakości HD o wielkości 3,5 – 4 GB, korzystając z łącza światłowodowego, może to zrobić w niecałą minutę. W tradycyjnej technologii trwa to do 10 razy dłużej. Różnica jest więc ogromna.

Światłowód to technologia XXI wieku, czy sięga jeszcze dalej?
To z pewnością technologia przyszłości. Tak naprawdę jej możliwości nie zostały jeszcze do końca zbadane, nie znamy ich kresu. Z internetu korzystają niemal wszyscy, bardzo aktywni są zwłaszcza młodzi ludzie. Dla nich ważne jest jak szybko mogą mieć na swoim komputerze dane, filmy czy muzykę. Chcą być non stop online. Ta technologia spełnia wszystkie te potrzeby.

Światłowód to jednak nie tylko internet?
Każdy, kto z niego skorzysta może mieć smart dom. Dom, w którym światłowód pozwala monitorować bezpieczeństwo, stan urządzeń, daje też możliwość zdalnego sterowania nimi. Do tego zapewniamy dostęp do telewizji cyfrowej. WiFi pozwoli na korzystanie z łącza wszystkim domownikom za pomocą róż-nych urządzeń jednocześnie. To wszystko bardzo ułatwia życie. Tak szybka transmisja danych umożliwia i ułatwia pracę w domu, bez konieczności dojazdów do biura. Wiemy, że wielu mieszkańców Radomia pracuje w Warszawie, czy innych mia-stach. Otwieramy przed nimi i przed firmami nowe możliwości organizacji zatrudnienia.

Spotkała się Pani z przedstawicielami władz Radomia. Jaki był temat rozmów?
Chciałam przedstawić możliwości, jakie daje nasza inwestycja mieszkańcom. Z pewnością może podnieść jakość ich życia. Ale może z tego skorzystać też samorząd. Opowie-działam o tym, w jaki sposób rozwój naszej infrastruktury może przyspieszyć rozwój miasta. Wiemy o realizowanym w Radomiu projekcie zintegrowanego zarządzania informacją w jednostkach podlegających Urzędowi Miasta. Te wysiłki z naszą pomocą mogą dać większe i szybsze korzyści. Współpracując z władzami miasta chcemy wspierać strategię cyfryzacji Polski i pomagać w walce z wykluczeniem cyfrowym. Zależy nam na zwiększeniu dostępności szybkiego internetu w placówkach edukacyjnych - od przedszkoli poprzez szkoły, aż po uczelnie wyższe. Oczekiwalibyśmy, aby miasto wsparło nas w sprawach proceduralnych. Chodzi o pomoc przy zdobywaniu pozwoleń na prowadzenie inwestycji, formalności z tym związanych. To znacznie przyspieszyłoby nasze działania z korzyścią dla mia-sta i jego mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie