Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Radomiu. Widowisko "Wolność kocham i rozumiem" w wykonaniu młodzieży

Antoni Sokołowski
Uczniowie i nauczyciele „Kochanowskiego” od lat przypominają radomianom, że nasze miasto odzyskało niepodległość już 2 listopada 1918 roku.
Uczniowie i nauczyciele „Kochanowskiego” od lat przypominają radomianom, że nasze miasto odzyskało niepodległość już 2 listopada 1918 roku. Szymon Wykrota
Marsz Wolności przeszedł ulicami Radomia.

„Wolność kocham i rozumiem” - to hasło XI Marszu Wolności, który we wtorek, 10 listopada zorganizowała społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Marsz jak co roku zorganizowany został z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w przeddzień uroczystości miejskich i państwowych. Uczniowie i nauczyciele „Kochanowskiego” od lat przypominają radomianom, że nasze miasto odzyskało niepodległość już 2 listopada 1918 roku.

„Komitet Pięciu”, który się wówczas zawiązał, powołał do życia „Republikę Radomską”. Był to samoistny i autonomiczny organ polskich władz, przypominający działające w miniaturze państwo z wszystkimi potrzebnymi do tego „ministerstwami” oraz własnym wojskiem dowodzonym przez Józefa Marjańskiego.

- To już 11 Marsz Wolności. Chciałem serdecznie podziękować młodzieży za udział, mimo niesprzyjającej aury. To oddanie hołdu tym, którzy nam zagwarantowali wolność. Te lata niewoli uzmysłowiły pokoleniom Polaków jak ważnym pojęciem jest wolność. "Wolność, kocham i rozumiem" to motto dzisiejszego marszu, pochodzące z piosenki zespołu Chłopcy z Placu Broni, który w swój indywidualny sposób uszanował to, co jest wartością największą dla każdego narodu, czyli posiadanie wolności - mówił wiceprezydent Karol Semik.

Organizatorzy Marszu Wolności przypomnieli też najważniejsze epizody z historii Polski, powiązane z okresem odradzającej się Rzeczpospolitej. W tym roku przenieśliśmy się w rok 1930. Wtedy właśnie 10 sierpnia sam Józef Piłsudski przyjechał do Radomia na IX Zjazd Legionistów. Ponadto z jego udziałem odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Czynu Legionów. W 2015 roku obchodzimy okrągłą 85. rocznicę tamtych wydarzeń.

W środę, 11 listopada, w Radomiu będą główne obchody święta. O godzinie 10 na Rynku rozpoczną się biegi dla dzieci i młodzieży, a o godzinie 11.15 - start III Radomskiego Biegu Niepodległości. O godzinie 12.30 w radomskiej katedrze rozpocznie się msza święta, po której uczestnicy przejdą na Rynek. Tu o godzinie 14.20 przy pomniku Czynu Legionów stanie warta honorowa. Odbędzie się złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Radom, odegranie hymnu państwowego, wręczenie odznaczeń, wystąpienia okolicznościowe, przysięga strzelecka i Apel Pamięci. To wszystko zakończy salwa honorowa. O godzinie 15.30 na Rynku będzie prezentacja Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych z Dęblina i pokaz musztry w wykonaniu 4 Pułku Piechoty Xięstwa Warszawskiego. O godzinie 16.30 w Łaźni, (ulica Żeromskiego 56) wieczór patriotyczny i śpiewanie pieśni niepodległościowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie