Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Specjalnych w Grójcu zorganizował Konferencję „Poznać i zrozumieć autyzm”

wit
Otwarcia konferencji dokonali uczniowie szkoły z zespołu Perkoz. Wspólnie ze swoim nauczycielem Arturem Gałką zaprezentowali utwór wykorzystując nietypowe instrumenty dostępne w… każdym gospodarstwie domowym, takie jak: wiadra i rurki.
Otwarcia konferencji dokonali uczniowie szkoły z zespołu Perkoz. Wspólnie ze swoim nauczycielem Arturem Gałką zaprezentowali utwór wykorzystując nietypowe instrumenty dostępne w… każdym gospodarstwie domowym, takie jak: wiadra i rurki. Archiwum szkoły
W Zespole Szkół Specjalnych imienia księdza Jana Twardowskiego w Grójcu w dniach 8-9 kwietnia odbyła się kolejna konferencja naukowa. Jej celem było poznanie i zrozumienie autyzmu. Kwiecień, to miesiąc autyzmu. Dlatego w tym właśnie okresie w całym kraju organizowane są marsze, konferencje, prelekcje i spotkania poświęcone chorobie.

Grójecka szkoła także zadbała o edukację rodziców dzieci autystycznych i ich nauczycieli i swoją konferencję zatytułowała: „Poznać i zrozumieć autyzm”.

- Spotkała się ona z zainteresowaniem rodziców dzieci autystycznych, pedagogów, psychologów oraz logopedów nie tylko z powiatu grójeckiego, ale również z białobrzeskiego, kozienickiego oraz z placówek specjalnych w Radomiu – informują organizatorzy.

Celem dwudniowej konferencji było przybliżenie uczestnikom zagadnień dotyczących najnowszych badań w zakresie autyzmu, poznania metod terapeutycznych oraz możliwości wspomagania rodziców i ich dzieci.
W powiecie grójeckim, tak samo jak i w całym kraju rośnie liczba dzieci autystycznych, stąd potrzeba zwrócenia uwagi społeczeństwa lokalnego na ich problemy.

Otwarcia konferencji dokonali uczniowie szkoły z zespołu Perkoz. Wspólnie ze swoim nauczycielem Arturem Gałką zaprezentowali utwór wykorzystując nietypowe instrumenty dostępne w… każdym gospodarstwie domowym, takie jak: wiadra i rurki.

Ewa Mąkosa, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu podkreśliła niezwykłą rolę jaką pełnią rodzice dzieci autystycznych. Sylwia Pietrasiewicz, sekretarz powiatu grójeckiego mówiła o tym jak ważna jest edukacja dzieci autystycznych.

Naukową część konferencji rozpoczęło wystąpienie profesora Tadeusza Gałkowskiego z Warszawy. Zatytułowano je „O udziale środowiska rodzinnego we wspomaganiu rozwoju dzieci z autyzmem (ASD)”. Profesor przedstawił najnowsze wyniki badań dotyczących autyzmu oraz podkreślał rolę środowiska rodzinnego w terapii dziecka dotkniętego chorobą.
Wykład „Kochać kogoś, to być z nim szczęśliwym” (Barry N. Kaufman) wygłosił Adrian Borowik z Fundacji Być Bliżej Siebie. Przedmiotem wystąpienia była Metoda Opcji (SON-RISE) w pracy z dzieckiem autystycznym. O programie ESDM (Early Start Denver Model) jako metodzie wczesnej interwencji wobec dzieci z autyzmem opowiadał Tomasz Mróz z Centrum Adesse w Warszawie. A swoim doświadczeniem w zakresie zaburzenia przetwarzania słuchowego u dzieci dotkniętych wspomnianą chorobą dzieliła się ze zgromadzonymi Agnieszka Samuś.

Konferencja była okazją do uzyskania informacji na temat placówek zajmujących się diagnozą autyzmu, metod pracy z dzieckiem dotkniętych chorobą, a także ciekawych książek i artykułów dotyczących autyzmu. Służył temu działający podczas całej konferencji punkt konsultacyjny.

W drugim dniu konferencji odbyły się warsztaty szkoleniowe, prowadzone przez nauczycieli na co dzień pracujących z dziećmi z autyzmem w Zespole Szkół Specjalnych w Grójcu. Pierwsze były poświęcone metodzie krakowskiej i zostały poprowadzone przez Anetę Żebrowską. Kolejne pod tytułem „Jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami uczniów z autyzmem” przedstawili: Marcin Gała i Ewa Dziubińska.

Ostatnimi prelegentkami konferencji były Aleksandra Jałoszyńska i Agnieszka Dwornikiewicz-Piotrowska. Podzieliły się swoją wiedzą i praktyką dotyczącą pracy z chorym dzieckiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie