Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest związkowców pod fabryką Faurecii w Grójcu (wideo, zdjęcia)

Agnieszka Witczak
Protest związkowców przed fabryką Faurecii w Grójcu.
Protest związkowców przed fabryką Faurecii w Grójcu. Łukasz Wójcik
Manifestację nieprzypadkowo zorganizowano 7 października, bo tego dnia przypada Światowy Dzień Godnej Pracy.

Przed fabryką spółki Faurecia Automative Polska w Grójcu odbyła się zapowiadana wcześniej pikieta. Wzięli w niej udział przedstawiciele Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność, działającej w tej firmie, a wsparli ich przedstawiciele Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska.

- Jesteśmy tu po to by obudzić zarząd firmy Faurecia. Niech usiądzie on wreszcie do rozmów z przedstawicielami pracowników, czyli Komisją Zakładową NSZZ Solidarność. Niech zarząd pozwoli nam działać. Jesteśmy tu pokojowo, a tr ąbki, gwizdki i bęben to tylko narzędzia, dzięki którym zarząd może usłyszeć, że tu jesteśmy - powiedział Lech Szczęsny, przewodniczący KZ NSZZ Solidarność przy Faurecii.

Związkowcy twierdzą, że w zakładzie łamane są podstawowe prawa pracownicze.

- Chcemy godnie zarabiać i pracować w normalnych warunkach. Nie może tak być, że pracujemy 20 dni po 12 godzin łącznie z sobotami, niedzielami, a potem daje nam się tydzień wolnego. W tym systemie nie ma życia. Mamy rodziny, a te nas nie widzą. Prosimy się, żeby dostać wolną niedzielę, bo dziecko idzie do komunii, jest chrzest w rodzinie czy inna okoliczność - mówi Mariusz Biały, zastępca przewodniczącego KZ NSZZ Solidarność przy Faurecii.

Dyrekcja firmy nie chciała rozmawiać ani z protestującymi, ani obecnymi na miejscu mediami.

Związkowcy mieli swoje postulaty na piśmie i usiłowali przekazać je zarządowi. Ani ich, ani obecnych na miejscu przedstawicieli mediów ochrona nie wpuściła jednak na teren fabryki. Pismo z postulatami mógł jedynie pozostawić w recepcji Lech Szczęsny, przewodniczący zakładowej Solidarności, co też uczynił.

Pracownicy domagają się miesięcznego okresu rozliczeniowego, wolnych od pracy wszystkich niedziel i świąt, zmiany systemu pracy w czterobrygadówce, podwyżki wynagrodzenia do średniej zakładowej, podjęcia współpracy ze związkami przez dyrektora zakładu oraz poprawy warunków socjalnych w szatniach.

- Manifestację nieprzypadkowo zorganizowano 7 października. Obchodzimy właśnie Światowy Dzień Godnej Pracy - zaznaczył Zdzisław Maszkiewicz, szef radomskiej Solidarności. - Szkoda, że nie ma tu z nami władz samorządowych - dodał.

Więcej w piątek, 9 października w tygodniku "Echo znad Pilicy"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie