Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia Kozienice. Wznawiają prace przy budowie progu na Wiśle

Mariusz Basaj
W ostatnich miesiącach prace przy progu były wstrzymane.
W ostatnich miesiącach prace przy progu były wstrzymane. Enea
Po miesiącach przerwy wznowiono prace przy budowie tymczasowego progu stabilizującego poziom wody na Wiśle przy Elektrowni Kozienice. Jak informowaliśmy, inwestycja przy której prace ruszyły jesienią 2015 roku ma posłużyć zaledwie rok od jej ukończenia.

Prace przy budowie progu zostały wstrzymane kilka miesięcy temu, m.in. ze względu na niekorzystne warunki hydrologiczne i atmosferyczne oraz związane z nimi utrudnienia i kwestie bezpieczeństwa.

– Obecnie prace przy budowie tymczasowego progu zostały wznowione – trwają roboty porządkowe – tłumaczy Marcin Kujawiak z Biura Komunikacji Enei Wytwarzanie.

Jak podkreśla Kujawiak, tymczasowy próg stabilizujący poziom wody jest niezbędny ze względu na panującą od kilku lat suszę hydrologiczną. Elektrownia Kozienice - tak jak i inne polskie elektrownie pracujące w tzw. otwartym obiegu wody chłodzącej, wymaga zasilania wodą z pobliskiej rzeki lub zbiornika wodnego - do sprawnego działania potrzebuje wody z Wisły. Tymczasowy próg stabilizujący na Wiśle pomoże zabezpieczyć pracę elektrowni w szczytach zużycia energii.

Dwa lata budowy na rok działania

Prace związane z budową ruszyły jesienią 2015 roku. W sierpniu 2016 roku władze Enei mówiły o tym, że będzie on ukończony jeszcze latem ubiegłego roku. W grudniu informowano o tym, że inwestycja częściowo została wykonana. Potem prace stanęły ze względu niekorzystne warunki.

Teraz inwestycja ma szansę zostać w końcu zrealizowana, chociaż Enea Wytwarzanie nie podaje konkretnej daty wykonania robót. Co więcej, próg będzie mógł działać tylko rok. Pytamy zatem o szanse na przedłużenie jego funkcjonowania bądź budowę stałego progu.

- Zgodnie z wydanymi decyzjami administracyjnymi, próg tymczasowy będzie działał rok od czasu odebrania inwestycji od wykonawcy. Potem ma zostać rozebrany - mówi Marcin Kujawiak i dodaje: - Kwestie budowy progu o charakterze stałym, są przedmiotem odrębnych analiz. Jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić w tej kwestii o szczegółach.

Jest przeprawa

Wiele emocji wzbudzał także temat żeglugi na Wiśle. Wraz z rozpoczęciem sezonu spływów Enea Wytwarzanie, w porozumieniu ze środowiskiem wodniackim oraz organizacjami ekologicznymi, przygotowała specjalne stanowisko do przeprawy przez próg tymczasowy. Pokonanie progu przez kajakarzy, żeglarzy i motorowodniaków możliwe jest dzięki uruchomieniu przez Elektrownię Kozienice przenoski kajakowej oraz przystani pływającej wraz z dźwigiem służącym do przeniesienia większych łodzi nad progiem.

Zobacz też: Ratusz w Radomiu (wnętrze-widok z wieży)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie