Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice. Co z progiem na Wiśle przy elektrowni? Enea odpowiada

Mariusz Basaj
Początek budowy progu latem 2016 roku.
Początek budowy progu latem 2016 roku. Enea Wytwarzanie
Prace przy tymczasowym progu spiętrzającym na Wiśle są już bardzo zaawansowane. Ze względu na warunki atmosferyczne, nie wiadomo jednak kiedy inwestycja zostanie w pełni zrealizowana. Sprawdziliśmy, co aktualnie dzieje się z progiem.

Decyzja o budowie tymczasowego progu stabilizującego poziom wody na Wiśle zapadła ze względu na panującą od kilku lat suszę hydrologiczną. Zasoby wody w rzekach są od dłuższego czasu rekordowo niskie. Jest to szczególnie problematyczne dla kozienickiej elektrowni, która pracuje w tzw. otwartym obiegu wody chłodzącej, czyli wymaga zasilania wodą z Wisły.

Efekty niskiego poziomu wody dało się szczególnie odczuć latem 2015 roku, kiedy w Polsce zaczęto ograniczać dostawy prądu do dużych zakładów pracy.

Długa budowa

Budowa progu rozpoczęła się latem 2016 roku. Wiele tygodni zajęły dyskusje i konsultacje w tej kwestii - po to, żeby próg mógł spełniać wszystkie odpowiednie normy.

Wykonanie inwestycji zajmuje jednak więcej czasu niż zakładano. W sierpniu zarząd Enei Wytwarzanie informował, że dołoży starań, by próg powstał jeszcze latem tego roku. Tymczasem nie wiadomo, kiedy przedsięwzięcie zostanie zakończone.

- W pełni zrealizowana jest zachodnia część progu tymczasowego wraz przepławką dla ryb oraz konstrukcja technologicznej zasłony ściany głównej progu tzw.: klin polski. W trakcie realizacji jest część wschodnia progu - mówi Marcin Kujawiak z Enei Wytwarzanie.

Jak tłumaczy Kujawiak, przy planowaniu harmonogramu prac trzeba brać pod uwagę "wszelkie aspekty techniczne realizacji robót, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które mają wpływ na bezpieczeństwo pracy". - Jednym z takich parametrów jest poziom wody w Wiśle, który jest trudny do przewidzenia, dlatego nie jesteśmy w stanie podać dokładnego terminu zakończenia robót - mówi.

Ile próg będzie stał?

Próg ma mieć charakter tymczasowy, jednak na razie Enea Wytwarzanie nie określa, jak długo będzie on funkcjonował.

- Po okresie użytkowania, zgodnym z otrzymanymi pozwoleniami, nastąpi rozebranie progu tymczasowego. Prowadzone są prace koncepcyjne polegające na zabezpieczeniu nieprzerwanych dostaw wody chłodzącej niezbędnej do funkcjonowania elektrowni - słyszymy.

A co z Rokiem Wisły?

Jedną z propozycji, jakie są obecnie rozważane, jest świętowanie roku 2017 jako Roku Wisły. W związku z tym planowany jest szereg imprez i przedsięwzięć. A czy próg na Wiśle nie będzie przeszkadzał tym obchodom? Enea zapewnia, że jest zaangażowana w ten projekt.

- Enea Wytwarzanie oraz Urząd Żeglugi Śródlądowej nie otrzymały żadnych zgłoszeń dotyczących planowanych transportów Wisłą w roku 2017. Enea planuje wsparcie dla organizatorów wydarzenia, trwają rozmowy z pomysłodawcami różnych projektów w czasie trwania Roku Wisły, dotyczą one określenia celu i charakteru wsparcia - mówi Kujawiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie