Mistrzostwa Mazowsza w sporcie pożarniczym w Kozienicach. Triumf Dawida Kacperskiego ze Zwolenia, Rafał Zielony z Kozienic na podium

KamZap
Rafał Zielony (z lewej) to reprezentant kozienickiej komendy, który stanął na drugim miejscu podium w kategorii drabina hakowa - indywidualnie. Kamil Zapora
W dniach 20-21 czerwca w Kozienicach odbywały się XIX Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w sporcie pożarniczym dla jednostek organizacyjnych PSP z terenu Mazowsza. Konkurencje indywidualne zdominował Dawid Kacperski ze Zwolenia. Reprezentant Kozienic tylko raz stanął na podium, a był to Rafał Zielony za „hakówkę”.

W XIX Mistrzostwach Województwa Mazowieckiego w sporcie pożarniczym w Kozienicach wzięło udział ponad 100 zawodników z całego Mazowsza. Reprezentowali oni 10 miast: Ostrołękę, Przysuchę, Kozienice, Zwoleń, Płońsk, Pruszków, Łosice, Sokołów Podlaski, Ciechanów i Siedlce. Znaleźli się także zawodnicy indywidualni z Warszawy, Przasnysza oraz Wyszkowa.

Pierwszego dnia zmagań strażacy próbowali się w dwóch konkurencjach indywidualnych: wspinaniu się przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni i pożarniczym torze przeszkód na 100m. Drugiego dnia natomiast uczestnicy mistrzostw zmierzyli się z konkurencjach zespołowych: sztafecie pożarniczej 4 x 100 m z przeszkodami i pożarnicze ćwiczenie bojowe. Każdy strażak mógł podjąć wszystkie cztery wyzwania.

Wyniki poszczególnych konkurencji

Pożarniczy tor przeszkód - indywidualnie

1. Dawid Kacperski (Zwoleń), 2. Mateusz Daniluk (Łosice), Sławomir Skibiński (Ciechanów).

Najlepszy kozieniczanin w tej konkurencji znalazł się poza pierwszą dziesiątką. Rafał Zielony zajął 12. miejsce.

Pożarniczy tor przeszkód - drużynowo

1. Płońsk, 2. Siedlce, 3. Pruszków. Kozienice dopiero na miejscu 8.

Drabina hakowa - indywidualnie

1. Dawid Kacperski (Zwoleń, czas 14,83s) 2. Rafał Zielony (Kozienice, 15,05s), 3. Paweł Żylak (15,13s). Drugi zawodnik z Kozienic Paweł Kowalski uplasował się na 10. miejscu.

Drabina hakowa - zespołowo

1. Sokołów Podlaski, 2. Pruszków, 3. Siedlce. Kozienice na miejscu piątym.

Dwubój pożarniczy

1. Dawid Kacperski (Zwoleń), 2. Mateusz Daniluk (Łosice), 3. Paweł Żylak (Sokołów Podlaski). Rafał Zielony z Kozienic zajął piąte miejsce.

Sztafeta pożarnicza 4 x 100 m:

1. Siedlce, 2. Zwoleń, Sokołów Podlaski. Kozienice na miejscu 6.

Pożarnicze ćwiczenie bojowe

1. Płońsk, 2. Zwoleń, 3. Sokołów Podlaski. Kozienice na miejscu 5.

Po uwzględnieniu wyników wszystkich rozegranych konkurencji pierwsze miejsce, a tym samym mistrzostwo Mazowsza przypadło drużynie z Sokołowa Podlaskiego. Na drugim miejscu uplasowały się Siedlce, a na trzecim Płońsk.

Od samego początku Mistrzostwom w sporcie pożarniczym przyświeca ten sam cel. Po pierwsze utrzymanie w jak najlepszej kondycji fizycznej strażaków pozostających w czynnej służbie, a po drugie cały czas udoskonalanie swoich wyników. – Jak najlepsza sprawność fizyczna musi towarzyszyć strażakowi od samego początku jego kariery. Począwszy od testów sprawnościowych przed dostaniem się do służby i później w czasie różnego rodzaju akcji ratowniczych. W czasie tego turnieju mamy odzwierciedlenie wielu sytuacji, z którymi będzie musiał zmierzyć się każdy strażak w swojej pracy – mówił komendant powiatowy państwowej straży pożarnej st. kpt. Kamil Bieńskowski.

Nagrody najlepszym wręczali starosta kozienicki Andrzej Jung, burmistrz gminy Kozienice Tomasz Śmietanka, komendant powiatowy państwowej straży pożarnej w Kozienicach st. kpt. Kamil Bieńskowski i zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego st. bryg. Mirosław Jasztal, a także komendanci poszczególnych komend powiatowych, które brały udział w mistrzostwach.