Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladami Mozarta w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach

marbas
Wykłady UTW cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem ze strony seniorów.
Wykłady UTW cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem ze strony seniorów. KDK
W środę 18 stycznia odbyły się kolejne wykłady kozienickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Seniorzy podróżowali śladami wielkiego kompozytora i wybitnego artysty Mozarta, a w drugiej części środowego spotkania wysłuchali ciekawego wykładu przygotowanego przez Jolantę Szwalbe zatytułowanego „Póki życie trwa”.

Europa śladami Mozarta” to tytuł pierwszego wykładu, który wygłosiła Kamila Wieczorek, absolwentka geografii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz turystyki i rekreacji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jest pilotem wycieczek zarówno w kraju, jak i za granicą. Życiem i twórczością Wolfganga Amadeusza Mozarta zajmuje się od kilkunastu lat, a jego liczne podróże były tematem jej pracy magisterskiej. Autorka opowiedziała wszystkim skąd wzięła się u niej pasja Mozartem oraz przybliżyła słuchaczom jego sylwetkę.

- Dlaczego śladami Mozarta? Był geniuszem, wspaniałą osobowością i stworzył przepiękną muzykę, którą znamy. Zmarł w wieku 36 lat, a większość swojego życia spędził w podróży. Co należy podkreślić podróżował i tworzył jako dziecko – mówiła.

Słuchacze podążali po Europie śladami wielkiego kompozytora, zaliczanego do klasyków wiedeńskich. Prowadząca przedstawiła mapę miejsc, które zwiedził, a było ich około 200. Wycieczka rozpoczęła się w Słowacji, gdzie artysta odbył swoją podróż wraz z rodzicami.

- Muzyk koncertował w pałacu hrabiego Palffiego, mając sześć lat! W Wielkiej Brytanii natomiast rodzina Mozarta wraz z małym Wolfgangiem została ugoszczona na dworze królewskim Króla Jerzego III, gdzie artysta występował trzykrotnie – wymieniała autorka prezentacji. - Wiele sal oraz budynków, w których gościł i tworzył Mozart już nie istnieje, ale w II połowie XVI wieku były one znaczące. W charakterystycznych miejscach znajdują się tablice upamiętniające artystę – dodała.

Podczas prezentacji uczestnicy mieli okazję posłuchać fragmentów słynnych kompozycji muzyka.

O motywacji słów kilka

Momentami zabawny, niekiedy refleksyjny, złożony z osobistych przemyśleń oraz rozważań – taki był kolejny wykład, który wygłosiła Joanna Szwalbe. Jak mówi sama o sobie, jest nieuleczalną optymistką. W wieku 50 lat postanowiła odmienić ustabilizowane życie i rozpoczęła realizację swojego marzenia. Założyła własne wydawnictwo, z pomocą którego wydaje zebrane i opracowane przez siebie antologie cytatów odnoszących się do różnych okoliczności w życiu człowieka. Była gościem UTW już dwukrotnie. Zarówno podczas poprzednich spotkań ze słuchaczami, tak i w środę rozbawiła wszystkich do łez.

- W moich książkach piszę o pieniądzach, decyzjach, czasie, sukcesach, pracy, życiu czy starości. Znajdziemy tam takie rozdziały jak „nie poddawaj się” oraz „działam” – tłumaczyła. Słuchacze otrzymali kolejną dawkę energii. Po zakończonym wykładzie można było zakupić publikacje autorki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie