Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości w Kociołkach. Kozieniczanie oddali cześć poległym partyzantom

Mariusz Basaj
fot. Mariusz Grotkowski
W niedzielę mieszkańcy i władze gminy Kozienice uczciły pamięć poległego na tych terenach partyzanckiego dowódcy Michała Gumińskiego "Cezara". Była msza święta oraz uroczystości pod pomnikiem w Kociołkach.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9:00 w kościele pw. Świętej Rodziny w Kozienicach, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Michała Gumińskiego. Po nabożeństwie zebrani udali się do Kociołek, gdzie pod pomnikiem kontynuowano uroczystości.

Pomnik - symboliczna mogiła znajduje się na terenie cmentarza wojennego z czasów I wojny światowej, gdzie spoczywa ponad 400 żołnierzy. Podporucznik Michał Gumiński pseudonim "Cezar" był pierwszym dowódcą Oddziału Inspektoratu Radomskiego AK. Zginął w gajówce Kobyli Las 24 lutego 1944 roku od kul patrolu Batalionów Chłopskich. Całe zajście było efektem tragicznego w skutkach nieporozumienia. Oddział Armii Krajowej ppor. Gumińskiego powstał w czerwcu 1943 roku, liczył najpierw około 34 partyzantów, a maksymalnie 120 ludzi.

W uroczystościach pod pomnikiem wzięli udział m.in. wiceburmistrz Małgorzata Bebelska, wiceprzewodniczący rady Edward Pułkowski, radny Włodzimierz Kowalski, przedstawiciele starostwa, Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, Światowego Związku Żołnierzy AK, organizacji kombatanckich, Nadleśnictwa Kozienice, ochotniczych straży pożarnej czy miejscowej społeczności.

- Polska Ziemia pokryta jest krwią walczących. Najświeższe mogiły to okres II wojny światowej. Dziś stajemy nad jedną z nich. Nad mogiłą dowódcy, żołnierzy, osób cywilnych, które ginęły za wolność i niepodległość. Ginąc, pozostawiali po sobie testament, aby ich krew nie była przelana daremnie- mówiła wiceburmistrz Małgorzata Bebelska, dodając: - Przez kolejne lata odbudowy Polski poszczególne pokolenia starały się stworzyć warunki, aby w przyszłości wojen nie było. Dziś w dobie wolności powinniśmy jako kolejne pokolenia realizować ten testament i myśleć o przyszłości naszego narodu, abyśmy wszyscy razem tworzyli to, o co oni walczyli.

Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Ostatnim punktem programu było spotkanie z kombatantami, które było okazją do refleksji.

ZOBACZ TEŻ: Widowisko historyczne w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie