Kierunek jest jeden z Kozienic na Jasną Górę!

  Kierunek jest jeden z Kozienic na Jasną Górę!

  /wit/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Kozienicka grupa w drogę wyruszyła w poniedziałek zaś we wtorek dotarła do Radomia skąd w środę uda się pod Seminarium Duchowne, gdzie spotykają się

  Kozienicka grupa w drogę wyruszyła w poniedziałek zaś we wtorek dotarła do Radomia skąd w środę uda się pod Seminarium Duchowne, gdzie spotykają się dwie radomskie kolumny podążające na Jasną Górę. ©Tadeusz Klocek

  Pielgrzymi z Kozienic w trasę wyruszyli najwcześniej - w poniedziałek a wszystko po to by w środę spotkać się na placu seminaryjnym przy ulicy Młyńskiej z grupami tworzącymi radomskie kolumny i wspólnie pielgrzymować na Jasną Górę. 36 Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej do Częstochowy towarzyszy hasło: "Nie wstydzę się Ewangelii".
  Kozienicka grupa w drogę wyruszyła w poniedziałek zaś we wtorek dotarła do Radomia skąd w środę uda się pod Seminarium Duchowne, gdzie spotykają się

  Kozienicka grupa w drogę wyruszyła w poniedziałek zaś we wtorek dotarła do Radomia skąd w środę uda się pod Seminarium Duchowne, gdzie spotykają się dwie radomskie kolumny podążające na Jasną Górę. ©Tadeusz Klocek

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KOZIENICKIEGO

  Pielgrzymi na Jasną Górę, kierowcy w korkach?


  W Radomiu w środę mogą występować utrudnienia w ruchu w związku z przemarszem pielgrzymki. Informuje o nich Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji i apeluje do kierowców i pątników o rozwagę. W godzinach około 7-9 grupy pątników z parafii w Radomiu będą szły w kierunku Wyższego Seminarium Duchownego przy ulicy Młyńskiej. Utrudnień w ruchu należy spodziewać się w tym czasie między innymi na ulicach: 11 Listopada, 25 Czerwca, Armii Ludowej, Chrobrego, Dębowej, Gajowej, Głównej, Jana Pawła II, Klwateckiej, Konopnickiej, Kusocińskiego, Limanowskiego, Malczewskiego, Maratońskiej, Mickiewicza, Mieszka I, Miłej, Mireckiego, Narutowicza, Okulickiego, Polnej, Południowej, Rapackiego, Słowackiego, Szarych Szeregów, Toruńskiej, Warszawskiej, Wierzbickiej, Wjazdowej, Zbrowskiego i Żeromskiego. W tym roku ze względu na roboty prowadzone przez Wodociągi Miejskie na odcinku ulicy Limanowskiego, pielgrzymi z grup: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 13, 18, 21 będą podążać ulicami Dębową i Maratońską (wokół cmentarza). Około godziny 11 nastąpi wyjście wszystkich grup pielgrzymkowych sprzed seminarium ulicami: Nadrzeczną, Starokrakowską i Krychnowicką w kierunku Kowali. Na tej trasie ruch kołowy może być znacznie utrudniony do godziny 12. 30. Może to spowodować znaczne opóźnienia w kursowaniu autobusów linii 17. Nad bezpieczeństwem przemarszu będą czuwać policjanci, strażnicy miejscy oraz służby porządkowe pielgrzymki. W miarę możliwości jak podkreśla Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji należy omijać ulice Limanowskiego, Starokrakowską i Krychnowicką w godzinach około 7.30-12.30. Właśnie w tych godzinach będzie tam największa rotacja ludzi.

  200 kilometrów w trudzie
  Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej liczy 45 grup, skupionych w pięciu kolumnach: dwóch radomskich, skarżyskiej, opoczyńskiej i starachowickiej. Radomska część pielgrzymki rozpoczyna się w środę 6 sierpnia. Połączenie wszystkich kolumn nastąpi 13 sierpnia w Mstowie i wówczas zostanie podana dokładna liczba uczestników pielgrzymki. Tego dnia pielgrzymi diecezji radomskiej dotrą na Jasną Górę. Wezmą udział w Mszy Świętej i Eucharystii, pokłonią się przed tronem Jasnogórskiej Pani. Osoby, które jeszcze nie zapisały się do udziału w rekolekcjach w drodze mogą to zrobić w środę rano po mszach pożegnalnych w swoich parafiach. Kto z różnych przyczyn nie może wziąć udziału w pieszej pielgrzymce, będzie mógł uczestniczyć w duchowym pielgrzymowaniu.  Pątnicy z grup kozienickiej jako pierwsi z naszego regionu wyruszyli w trasę. Rozśpiewaną grupę numer 18 spotkaliśmy w poniedziałek na rogatkach miasta.

  Blisko sto osób podążało dziarskim krokiem w rytm pieśni serwowanych przez "muzycznych"
  -Jesteśmy optymistycznie nastawieni. Nawet pogoda nam sprzyja - żartowali pątnicy.

  Grupa jest zróżnicowana wiekowo. Są małe dzieci, które jadą w wózkach, ale też osoby starsze z kilkuletnim pielgrzymkowym stażem. To oni najlepiej wiedzą, że najważniejsze dla pątnika jest samozaparcie i intencja w jakiej podążają do stóp Jasnogórskiej Pani.

  Grupy z powiatów, które dotarły we wtorek do Radomia śpią na terenie parafii, a w środę wyruszają pod Seminarium Duchowne przy ulicy Młyńskiej, gdzie odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji wszystkich pątników. Po błogosławieństwie udzielonym przez księdza biskupa pielgrzymi podzieleni na dwie kolumny wyruszą w drogę do stóp Jasnogórskiej Pani. Trasa, którą pokonają liczy 200 kilometrów.

  - Hasło 36 sierpniowej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę brzmi "Nie wstydzę się Ewangelii". Pielgrzymka jest czasem refleksji, modlitwy, dyskusji i ofiary - powiedział ksiądz Mirosław Kszczot, dyrektor radomskiej pielgrzymki.

  Po całodniowej trasie wszyscy śpią zwykle w namiotach, albo w domach i stodołach gospodarzy w miejscowościach, które przemierzają.

  - Idąc w grupie, a to wiedzą ci, którzy choć raz byli na pielgrzymce łatwiej jest pokonać własne słabości. To czas na modlitwę, rozważania, rozmowę z bliskimi, ale też odpoczynek od codziennych zajęć i zgiełku. Obowiązuje wzajemna życzliwość, trzeba też sobie pomagać - zaznaczają pątnicy.

  W tym roku z powodu remontów dróg i mostów będą zmiany na trasie pielgrzymki. Będą one dotyczyły głównie pierwszej radomskiej kolumny.

  - Trudno powiedzieć ilu jest pątników, bo wciąż zapisują się nowi. W ubiegłym roku pięć kolumn liczyło 7,5 tysiąca osób - mówi ksiądz Mirosław Kszczot.  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (37)

  Wszystkie komentarze (37) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  KIELCE - Raj dla dzieci !

  KIELCE - Raj dla dzieci !