Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo rzadki wąż w powiecie kozienickim. Gniewosz plamisty w leśnictwie Chinów

Mariusz Basaj
Gniewosz plamisty to nazwa bardzo rzadkiego gatunku węża, na którego leśnicy natknęli się 10 lutego na terenie Leśnictwa Chinów. Wąż ten jako zagrożony wyginięciem objęty jest ochroną!
Gniewosz plamisty to nazwa bardzo rzadkiego gatunku węża, na którego leśnicy natknęli się 10 lutego na terenie Leśnictwa Chinów. Wąż ten jako zagrożony wyginięciem objęty jest ochroną! kozienice24.pl/Artur Mazur
Gniewosz plamisty to nazwa bardzo rzadkiego gatunku węża, na którego leśnicy natknęli się 10 lutego na terenie Leśnictwa Chinów. Sytuacja jest o tyle wyjątkowa, iż gatunek ten nie występował do tej pory na naszych terenach.

Niezwykłe odkrycie miało miejsce podczas rutynowego wyjścia w teren pracowników Nadleśnictwa Kozienice, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Zespołu Ochrony Lasu w Radomiu.

Bardzo rzadki gatunek

Gniewosz plamisty (Coronella austriaca), nazywany również „miedzianką” jest niejadowitym wężem dorastającym do 70-80 cm długości, który żywi się jaszczurkami, padalcami i drobnymi ssakami. Jest to gatunek bardzo rzadki, objęty ścisłą ochroną. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt gatunek ten zapisano w kategorii narażonych na wyginięcie.

- Największym problemem w ochronie tego gatunku węża jest jego podobieństwo do jadowitej żmii zygzakowatej i związane z tym agresywne zachowanie ludzi - tłumaczy Lidia Zaczyńska z Nadleśnictwa Kozienice. Jest to istotne, bo gniewosz ma skłonności zasiedlania się na ogródkach działkowych, w opuszczonych zabudowaniach czy śmietniskach.

Jak uniknąć pomyłki?

Mimo podobieństw mieszkańcy tego terenu nie powinni czuć się zagrożeni. Od wielu lat żmije tam nie występują. - Na terenie Leśnictwa Chinów, między Kozienicami, Świerżami Górnymi i Ryczywołem, od lat nie występują żmije. Węże jakie możemy spotkać na tych terenach to zupełnie niegroźne dla człowieka; zaskrońce lub gniewosze - tłumaczy Lidia Zaczyńska.

Cenny okaz

- Bardzo zależałoby nam na zachowaniu tego gatunku w naszych lasach - mówią leśnicy i apelują, żeby w przypadku spotkania węża nie płoszyć go, nie nadeptywać, nie próbować chwytać, a zostawić w spokoju.

Wszystkie występujące na naszym terenie gatunki płazów i gadów, łącznie ze żmiją zygzakowatą, objęte są ochroną pod groźbą grzywny, a nawet aresztu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie