Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Rzeczniów. Obchody 73. rocznicy bitwy pod Ciecierówką

RED
W niedzielę, 13 sierpnia o godzinie 11 w kościele parafialnym pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli została odprawiona msza święta w intencji poległych w bitwie pod Ciecierówką w dniach 10-11 sierpnia 1944 roku.

Mszę celebrował proboszcz miejscowej parafii ksiądz Marek Wójcik. W uroczystościach udział wzięło sześć pocztów sztandarowych: cztery kombatanckie z Iłży, Sienna, Rzeczniowa, Wólki Modrzejowej i Dębowego Pola oraz dwa Ochotniczej Straży Pożarnej z Prędocina i Małomierzyc. We mszy świętej uczestniczyli dwaj kombatanci z Prędocina – Wacław Kruszewski i Tadeusz Derlatka.

Należy wspomnieć, iż bitwa rozegrała się na polach ciecierowskich w tym również dwóch przysiółków: Budek Ciecierowskich i Budek Podkończarskich. W tym czasie Komendantem Podobwodu był por. Marian Wujkiewicz „Judym”.

„10 sierpnia, w godzinach porannych, na teren gajówki Barszcza wjechał niemiecki samochód ciężarowy z trzema żołnierzami. Został on przepuszczony przez ubezpieczenie […] Dowodzący zgrupowaniem por. Marceli Dusiński „Dym” zdawał sobie sprawę, że zdekonspirowanie walką postoju partyzantów może wywołać kolejne działania Niemców. Na szczęście do zgrupowania powrócił już pododdział wysłany na zasadzkę. Rozpoczęto przygotowania do dalszej walki grupując oddziały na linii lasu, w rowie. Jednocześnie rozpoczęto przygotowywanie taborów do opuszczenia zagrożonego obszaru.

Zgodnie z przewidywaniami w rejon lasów nadciągnęły siły niemieckie stanowiące równowartość batalionu piechoty z moździerzami i bronią ciężką. Frontalny atak nastąpił od strony Pasztowej Woli, ale został powstrzymany ogniem partyzanckim. Niemcy nie dali jednak za wygraną i rozpoczęli ostrzeliwanie lasu ogniem broni ciężkiej i moździerzy. Zgrupowanie partyzanckie zaczęło ponosić straty. Zabity został Stefan Cyprowski „Jordan” (syn policjanta z Lipska). Ranni zostali: Henryk Stawiarz „Powroźnik”, pchor. Wojciech Chrzanowski „Zek”, Stanisław Bogucki „Piła”, Lech Obiała „Biały” oraz kilku innych z lżejszymi obrażeniami (Gabriel Urlich „Walet” i Jerzy Powroźnik „Fakir” (syn komendanta policji z Lipska – obaj z grupy „Młokosa”).

Straty w ludziach oraz kończące się zapasy amunicji sprawiły, że por. „Dym” nie czekając na noc nakazał oddziałom wycofać się z linii walki. Tabory były już gotowe do odmarszu i zgrupowanie opuściło miejsce walki. Niemcy nie odważyli się wejść do lasu przy zapadającym zmroku, a jedynie ograniczyli się do jego ostrzeliwania i spalenia gajówki Barszczów w Budkach Ciecierowskich. Następnego dnia otoczona została sama Ciecierówka, a wielu jej mężczyzn zostało aresztowanych…” - to wspomnienie o partyzanckiej bitwie z opracowania na stronie akokręgkielce.pl.

Nazwiska wywiezionych mężczyzn wyryte są na płycie pamiątkowej, przytwierdzonej do figury latarniowej w Pasztowej Woli. Oto one: Dygas Michał, Nogajski Jan, Pryciak Władysław, Pryciak Antoni, Pryciak Karol. Pawlak Stefan, Rosiak Henryk, Sierocki Ignacy oraz Stefan Dziura mieszkaniec Budek Podkońcarskich.

W latach osiemdziesiątych został wybudowany pomnik upamiętniający te okrutne wydarzenia. Jest to krzyż metalowy i polne głazy z płytą pamiątkową, na której widnieje znak Polski Walczącej.

Autor: Mariola Kruk, podkonce.blogspot.com

ZOBACZ TEŻ: Godzina W w Warszawie

Źródło TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie