Przebudowa drogi powiatowej na odcinku od Rzeczniowa do...

  Przebudowa drogi powiatowej na odcinku od Rzeczniowa do miejscowości Sarnówek

  ./pok/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Wstęgę przecinał między innymi Roman Ochyński, starosta zwoleński.

  Wstęgę przecinał między innymi Roman Ochyński, starosta zwoleński. ©archiwum

  Zakończyła się przebudowa drogi powiatowej na odcinku od Rzeczniowa do granicy województwa mazowieckiego w miejscowości Sarnówek. Jej otwarcia dokonano przed kilkoma dniami.
  Wstęgę przecinał między innymi Roman Ochyński, starosta zwoleński.

  Wstęgę przecinał między innymi Roman Ochyński, starosta zwoleński. ©archiwum

  15-kilometrowy odcinek drogi leży w ciągu drogowym drogi powiatowej Odechów - Kowalków - Sienno- Sarnówek, która przebiega przez cztery powiaty i siedem gmin. Stanowi potencjalną alternatywę dla drogi krajowej numer 9 Radom - Ostrowiec Świętokrzyski, stąd bardzo duże natężenie ruchu, jakie na niej panuje.

  Zarządy powiatów lipskiego, radomskiego, zwoleńskiego i ostrowieckiego w 2003 i 2007 roku czyniły starania, aby ten ciąg drogowy od Skaryszewa do Ostrowca Świętokrzyskiego uzyskał status drogi wojewódzkiej, ale województwo Świętokrzyskie nie przychyliło się do próśb samorządów.

  Od 2008 roku powiat lipski sukcesywnie czynił starania, aby najgorzej zniszczony odcinek drogi został poszerzony do 6 metrów i uzyskał nową nawierzchnię.

  Przebudowa była realizowana etapami, przez kilka lat.

  Roboty rozpoczęły się w 2009 roku. W pierwszej kolejności zmodernizowany został odcinek drogi Sienno - Sarnówek, potem w Rzeczniowie w stronę Grechowa. Kolejny etap prac przypadł na rok 2012. Przebudowany został wówczas most na rzece Krępiance i nawierzchnia drogi dojazdowej od skrzyżowania z drogą wojewódzką Rzeczniów "Zakręt" do Grechowa. Ostatni etap zrealizowano jesienią ubiegłego roku. W Siennie przebudowane zostały dwa mosty oraz w rynku powstało pierwsze na terenie powiatu lipskiego rondo na drodze powiatowej. Poza tym zmodernizowana została nawierzchnia drogi masą mineralno- bitumiczną na odcinku Grechów - Sienno.

  W uroczystości otwarcia przebudowanej drogi powiatowej wzięli udział między innymi Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki, Karol Burek, wójt gminy Rzeczniów, Stanisław Pora - wójt gminy Sienno, a rolę gospodarza pełnił Roman Ochyński, starosta lipski.

  Poświęcenia drogi dokonało trzech proboszczów z parafii przylegających do tej drogi: ksiądz Ryszard Batorski - dziekan siennieński, ksiądz. Sylwester Chodyra z parafii Rzeczniów i ksiądz Stanisław Ścipniak z parafii Sarnówek.

  Całkowita długość przebudowanego odcinka drogi to 14 990 metrów. Inwestycja kosztowała łącznie 7 milionów 622 tysiące złotych. Na ten cel powiat lipski pozyskał 4 miliony 909 tysiące złotych. Środki własne powiatu wyniosły 2 miliony 563 tysiące złotych. Gminy wsparły inwestycję kwotą 150 tysięcy złotych.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  start.up.press - zgłoś swój biznes lub pomysł [KONKURS]

  start.up.press - zgłoś swój biznes lub pomysł [KONKURS]

  KIELCE - Raj dla dzieci !

  KIELCE - Raj dla dzieci !