W Solcu otwarto Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Co na to...

W Solcu otwarto Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Co na to mieszkańcy?

/wit/

Echo Dnia Radomskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Radomskie

W Solcu otwarto Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Co na to mieszkańcy?
W Solcu otwarto Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Co na to mieszkańcy?
Działający od lat dom dziecka w Solca nad Wisłą został zlikwidowany, a tego typu placówkę uruchomiono w Siennie w budynku po internacie szkoły zawodowej. W obiekcie po "bidulu" w Solcu otwarto Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii.
Zmiany budzą kontrowersje, mieszkańcy Solca obawiają się, że trudna młodzież przysporzy im kłopotów.

- Dom dziecka od pierwszego września działa w dawnym internacie szkoły zawodowej przy ulicy Szkolnej w Siennie. Przebywa w nim 25 dzieci - mówi Stanisław Pora, wójt gminy Sienno i dodaje, że dla gminy to pewna nowość, ale wszelkie decyzje o jego lokalizacji należały do powiatu.

Mieszkańcy Sienna są sceptycznie nastawieni do nowej placówki.


- Jeśli podopieczni nie będą stwarzać problemów, to będzie dobrze, ale jak będą rozrabiać, to nikt nie będzie zadowolony. Tak na prawdę to cieszą się chyba tylko ci z gminy, co w nowej placówce znaleźli zatrudnienie, takich osób jest podobno cztery - mówi jeden z mieszkańców Sienna.

Dużo gorzej na zmiany zapatrują się mieszkańcy Solca nad Wisłą. Do funkcjonowania domu dziecka udało im się przyzwyczaić, ale Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii traktują jako zło konieczne.

- To będzie miejsce dla trudnej młodzieży, z problemami. W grę wejdzie więc na pewno alkohol, agresja, narkotyki. Nie chcemy takiego towarzystwa - piszą do naszej redakcji.

- Rada gminy wyraziła protest co do organizacji takiego ośrodka w Solcu, sprzeciw dali także mieszkańcy w formie podpisów i petycji- mówi Andrzej Czajkowski, wójt gminy Solec nad Wisłą i dodaje, że mieszkańcy uważają, że ośrodek nie wpłynie pozytywnie na wizerunek Solca jako miejscowości turystycznej.

- Władze powiatu nie konsultowały z nami decyzji co do powstania na terenie gminy tego typu placówki - mówi wójt Solca.

Czy uruchomienie ośrodka może oznaczać dla gminy pozytywy?

- Obawiam się, że pozytyw może być jeden, to zatrudnienie, o które ubiegają się również mieszkańcy naszej gminy - usłyszeliśmy od wójta Solca.

W ośrodku będzie przebywać 70 wychowanków z całej Polski. Będą zajmować teren placówki, w której do niedawna mieścił się dom dziecka.

- Zmiany które nastąpiły, czyli likwidacja domu dziecka w Solcu a w jego miejscu utworzenie ośrodka socjoterapii dla młodzieży i utworzenie domu dziecka w Siennie, to jedyna możliwość by poradzić sobie z trudną sytuacją w jakiej znaleźliśmy się - mówi w skrócie Roman Ochyński, starosta powiatu lipskiego.

Komentarze

Wszystkie komentarze (58) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Wybory Parlamentarne 2015. Kandydaci, wiadomości, opinie

Wybory Parlamentarne 2015. Kandydaci, wiadomości, opinie

Prawybory

Prawybory "Echa Dnia" - zobacz kandydatów i zagłosuj!

Liderzy Regionu 2015

Liderzy Regionu 2015 "Echa Dnia" - poznaj laureatów

Galerie zdjęć