Pionki. Do Zagożdżonki wlewa się biała piana. Problem z...

  Pionki. Do Zagożdżonki wlewa się biała piana. Problem z oczyszczalnią?

  Jakub Wojtaszewski

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Od kilku dni z oczyszczalni ścieków do rzeki Zagożdżonki wlewają się hektolitry białej substancji o konsystencji piany.

  Od kilku dni z oczyszczalni ścieków do rzeki Zagożdżonki wlewają się hektolitry białej substancji o konsystencji piany. ©Jakub Wojtaszewski

  Informację otrzymaliśmy od jednego z czytelników. Od paru dni z wylotu ścieków znajdującego się przy oczyszczalni na ulicy Garszwo do rzeki Zagożdżonki wlewają się hektolitry białej piany. Dariusz Świderski, kierownik oczyszczalni, zapewnia, że substancja absolutnie nie jest szkodliwa. Wygląda jednak paskudnie.
  Od kilku dni z oczyszczalni ścieków do rzeki Zagożdżonki wlewają się hektolitry białej substancji o konsystencji piany.

  Od kilku dni z oczyszczalni ścieków do rzeki Zagożdżonki wlewają się hektolitry białej substancji o konsystencji piany. ©Jakub Wojtaszewski  - Na początku myślałem, że to pozostałości lodu i śniegu, ale to, co zobaczyłem w poniedziałek, przeraziło mnie. Może o dokładniejszą analizę pokusi się Sanepid, bo to, co tam pływa nie wygląda normalnie, a w końcu chodzi o środowisko, w którym mieszkamy – napisał do Pan Ernest.

  We wtorek przed godziną 12 byliśmy na miejscu. Rzeczywiście z wylotu ścieków za oczyszczalnią przy drodze Pionki-Januszno, do Zagożdżonki wpada mnóstwo dziwnej, białej substancji przypominającej pianę.

  Udało nam się skontaktować z Dariuszem Świderskim, kierownikiem oczyszczalni. W rozmowie telefonicznej usłyszeliśmy, że biała piana to środki powierzchniowo-czynne, które w normalnych warunkach powinny zmieścić się w specjalnym zbiorniku znajdującym się na terenie oczyszczalni. Właściwości takich środków wykorzystywane są w procesie usuwania brudu w szamponach, proszkach do prania.  - Po zimowych roztopach nasza oczyszczalnia od dwóch tygodni pracuje na maksymalnych przepływach. Te środki powinny się znajdować w specjalnym zbiorniku, ale nie jesteśmy ich w stanie zneutralizować i się po prostu nie mieszczą. Wiem od pracowników, którzy pracują tutaj od 20 lat, że to nie pierwsza taka sytuacja. Zdarza się co roku – tłumaczy Świderski.
  A czy to jest w ogóle bezpieczne dla zdrowia i naturalnego środowiska? Kierownik oczyszczalni zapewnia, że wypływająca piana absolutnie nie jest szkodliwa i nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa.

  Podobne pytanie zadaliśmy w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. Czekamy na odpowiedź.

  Od kilku lat stan czystości wody w rzece Zagożdżonce nie mieści się w żadnej z trzech klas. Przyczyniamy się do tego wszyscy. W jakimś promilu procentowym na pewno też działalność niewydolnej oczyszczalni ścieków. Obiekt czekać wkrótce gruntowna modernizacja, co sprawi, że do takich sytuacji ma już nie dochodzić.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Polecamy:

  Miss Ziemi Radomskiej 2017. Zobacz finałową dwunastkę!

  Miss Ziemi Radomskiej 2017. Zobacz finałową dwunastkę!

  Bobasy. Szczęście rodziców - przyślij zdjęcie swojego dziecka!

  Bobasy. Szczęście rodziców - przyślij zdjęcie swojego dziecka!

  Tak gotuje Andrzej Wrona! Zobacz 3. odcinek Artysty w kuchni

  Tak gotuje Andrzej Wrona! Zobacz 3. odcinek Artysty w kuchni

  Galerie zdjęć