Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wierzbica. Konflikt w GOPS. Nowe wyroki w sprawie byłych pracownic korzystne dla ośrodka

tnt
Sąd drugiej instancji odrzucił pozew byłych pracownic ośrodka o przywrócenie ich do pracy i uznał, że pracodawca wręczył wypowiedzenia zgodnie z prawem.

Są dwa nowe wyroki w dotyczące konfliktu w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wierzbicy.

WIĘCEJ O KONFLIKCIE NA LINII BYLI PRACOWNICY - GOPS W WIERZBICY PRZECZYTASZ TUTAJ

Zakończyło się postępowanie sądowe, dotyczące sporu między kierownictwem GOPS-u w Wierzbicy, a byłymi pracownikami gminnej instytucji. Zawierało ono dwa zarzuty dotyczące rozwiązania umowy o pracę z osobami podlegającymi ochronie na podstawie ustawy o związkach zawodowych i ustawy społecznej inspekcji pracy. - Sąd orzekł, że prawo nie zostało złamane i wypowiedzenia były zgodne z prawem. Wyrok nie jest prawomocny - mówi Halina Janiszek- Stajniak, kierownik ośrodka.

Drugi wyrok zapadł przed sądem pracy w drugiej instancji 25 listopada i dotyczył przywrócenia tych pracownic do pracy w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wierzbicy. - Sąd odrzucił ich pozew, zostały też obciążone kosztami postępowania. Po pierwsze, w jednostkach samorządowych pracownicy nie mają prawa do strajku, a po drugie - związek zawodowy, który miał ich chronić, powstał niezgodnie z prawem, bo wśród 10 osób, które go zakładały, znajdował się pracodawca. Powodem strajku, który wtedy miał miejsce, było żądanie od pracodawcy podwyżek. Moja poprzedniczka, współzałożycielka związku, musiałaby je negocjować sama ze sobą. To, że KRS nie zweryfikował wniosku o utworzenie związków nie oznacza, że były one powołane zgodne z prawem, bo to po stronie wnioskodawcy leży odpowiedzialność za poprawność dokumentacji - opowiada o sporze Halina Janiszek-Stajniak.- Z resztą, mam wrażenie, że zanim podjęłam pracę, już były konflikty w tej instytucji. Panie, których dotyczy wyrok sądu drugiej instancji, nie miały woli porozumienia z pracodawcą. Ale dzięki licznym kontrolom ze strony wojewody, Państwowej Inspekcji Pracy, a nawet Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wiem, że w GOPS-ie wszystkie procedury są zachowane, że zarówno jako jednostka świadcząca pomoc, jak i pracodawca, działamy zgodnie ze obowiązującymi standardami.

CZYTAJ TAKŻE: KULISY SPORU PO STRAJKU W GOSP W WIERZBICY

Innego zdania jest Paweł Maczyński z Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, która od początku śledzi spór w Wierzbicy. - Wyroki przyjęliśmy z niepokojem co do oceny materiału dowodowego. Prokuratura uznała, że związek działa legalnie, a sąd pracy w Radomiu ten fakt pomija. Poza tym, prawa do strajku nie mają pracownicy administracji samorządowej, a nie dotyczy to pracowników na stanowiskach pomocniczych, na przykład pracownicy socjalni, co potwierdza ogólnopolska praktyka - tłumaczy Paweł Maczyński. - Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku, będziemy wnosić o kasację wierząc, że sąd pracy w pozwoli ocenić obiektywnie swoje działania. Ten wyrok nie pokrywa się z tym, co ustalono w sądzie karnym. W poprzednim wyroku Sąd Rejonowy w Szydłowcu nałożył na wójta gminy Wierzbicy Zdzisława Duliasa za rozwiązanie stosunku pracy z podlegającą ochronie związkowej kierowniczką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Iloną C., potwierdzając tym samym legalność związków zawodowych.
Konflikt na linii załoga GOPS-u - władze gminy wybuchł pod koniec 2015 roku. Zarzewiem był strajk pracowników socjalnych, domagających się przyznania im podwyżek. Strony nie doszły jednak wówczas do porozumienia. Stanowisko kierownika ośrodka straciła Ilona C.

Powiedzieli

Halina Janiszek - Stajniak, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzbicy:
- Sąd drugiej instancji potwierdził, że działaliśmy i działamy zgodnie z literą prawa. Pracownik socjalny i asystent rodziny jako pracownik jednostki samorządowej nie ma prawa do strajku, a przy tym pełni zawód zaufania społecznego. Mam nadzieję, że pozytywne dla nas wyroki i wyniki kontroli pozwolą nam się skupić na pracy na rzecz osób potrzebujących po to by wszystkim w tej gminie żyło się lepiej.
Paweł Maczyński z Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej:
- Okazało się, że dwa różne sądy, na podstawie tego samego materiału dowodowego, raz potwierdzają, raz zaprzeczają legalności powstania związków zawodowych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wierzbicy. Po otrzymaniu pisemnego wyroku sądu drugiej instancji będziemy wnosić o jego kasację.

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?


Zobacz także: Halina Janiszek po.dyrektora GOPS w Wierzbicy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie