Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa z Pionek idzie na Jasną Górę

/wit/
Pątnicy z Pionek w wtorek o godzinie 6.30 wzięli udział w mszy w Kościele Świętej Barbary po czym wyruszyli w trasę.
Pątnicy z Pionek w wtorek o godzinie 6.30 wzięli udział w mszy w Kościele Świętej Barbary po czym wyruszyli w trasę. Pionki24
Pielgrzymi z Pionek w trasę wyruszyli we wtorek rano. Wszystko po to by w środę spotkać się na placu seminaryjnym przy ulicy Młyńskiej z grupami tworzącymi radomskie kolumny i wspólnie pielgrzymować na Jasną Górę. 36 Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej do Częstochowy towarzyszy hasło: "Nie wstydzę się Ewangelii".

Pielgrzymi na Jasną Górę, kierowcy w korkach?

Pielgrzymi na Jasną Górę, kierowcy w korkach?

W Radomiu w środę mogą występować utrudnienia w ruchu w związku z przemarszem pielgrzymki. Informuje o nich Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji i apeluje do kierowców i pątników o rozwagę. W godzinach około 7-9 grupy pątników z parafii w Radomiu będą szły w kierunku Wyższego Seminarium Duchownego przy ulicy Młyńskiej. Utrudnień w ruchu należy spodziewać się w tym czasie między innymi na ulicach: 11 Listopada, 25 Czerwca, Armii Ludowej, Chrobrego, Dębowej, Gajowej, Głównej, Jana Pawła II, Klwateckiej, Konopnickiej, Kusocińskiego, Limanowskiego, Malczewskiego, Maratońskiej, Mickiewicza, Mieszka I, Miłej, Mireckiego, Narutowicza, Okulickiego, Polnej, Południowej, Rapackiego, Słowackiego, Szarych Szeregów, Toruńskiej, Warszawskiej, Wierzbickiej, Wjazdowej, Zbrowskiego i Żeromskiego. W tym roku ze względu na roboty prowadzone przez Wodociągi Miejskie na odcinku ulicy Limanowskiego, pielgrzymi z grup: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 13, 18, 21 będą podążać ulicami Dębową i Maratońską (wokół cmentarza). Około godziny 11 nastąpi wyjście wszystkich grup pielgrzymkowych sprzed seminarium ulicami: Nadrzeczną, Starokrakowską i Krychnowicką w kierunku Kowali. Na tej trasie ruch kołowy może być znacznie utrudniony do godziny 12. 30. Może to spowodować znaczne opóźnienia w kursowaniu autobusów linii 17. Nad bezpieczeństwem przemarszu będą czuwać policjanci, strażnicy miejscy oraz służby porządkowe pielgrzymki. W miarę możliwości jak podkreśla Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji należy omijać ulice Limanowskiego, Starokrakowską i Krychnowicką w godzinach około 7.30-12.30. Właśnie w tych godzinach będzie tam największa rotacja ludzi.

200 kilometrów w trudzie
Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej liczy 45 grup, skupionych w pięciu kolumnach: dwóch radomskich, skarżyskiej, opoczyńskiej i starachowickiej. Radomska część pielgrzymki rozpoczyna się w środę 6 sierpnia. Połączenie wszystkich kolumn nastąpi 13 sierpnia w Mstowie i wówczas zostanie podana dokładna liczba uczestników pielgrzymki. Tego dnia pielgrzymi diecezji radomskiej dotrą na Jasną Górę. Wezmą udział w Mszy Świętej i Eucharystii, pokłonią się przed tronem Jasnogórskiej Pani. Osoby, które jeszcze nie zapisały się do udziału w rekolekcjach w drodze mogą to zrobić w środę rano po mszach pożegnalnych w swoich parafiach. Kto z różnych przyczyn nie może wziąć udziału w pieszej pielgrzymce, będzie mógł uczestniczyć w duchowym pielgrzymowaniu.

Przed godziną 8 blisko stu osobowa grupa wyruszyła w drogę. O godzinie 6.30 w kościele Świętej Barbary odprawiona została uroczysta msza święta w intencji pątników i ich rodzin.
Pielgrzymi z Pionek w południe dotarli na obiad do Groszowic. Spać będą u mieszkańców radomskiego Malczewa a także na terenie parafii.

W zgranej grupie podąża młodzież, osoby starsze, rodziny z małymi dziećmi.

-Jesteśmy dobrej myśli, liczymy, że podczas drogi, opiekować nami będzie się Maryja - powiedziała jedna z najstarszych w tej grupie pątniczek.

Grupy z powiatów, które dotarły we wtorek do Radomia śpią na terenie parafii, a w środę wyruszają pod Seminarium Duchowne przy ulicy Młyńskiej, gdzie odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji wszystkich pątników. Po błogosławieństwie udzielonym przez księdza biskupa pielgrzymi podzieleni na dwie kolumny wyruszą w drogę do stóp Jasnogórskiej Pani. Trasa, którą pokonają liczy 200 kilometrów.

- Hasło 36 sierpniowej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę brzmi "Nie wstydzę się Ewangelii". Pielgrzymka jest czasem refleksji, modlitwy, dyskusji i ofiary - powiedział ksiądz Mirosław Kszczot, dyrektor radomskiej pielgrzymki.

Po całodniowej trasie wszyscy śpią zwykle w namiotach, albo w domach i stodołach gospodarzy w miejscowościach, które przemierzają.

- Idąc w grupie, a to wiedzą ci, którzy choć raz byli na pielgrzymce łatwiej jest pokonać własne słabości. To czas na modlitwę, rozważania, rozmowę z bliskimi, ale też odpoczynek od codziennych zajęć i zgiełku. Obowiązuje wzajemna życzliwość, trzeba też sobie pomagać - zaznaczają pątnicy.

W tym roku z powodu remontów dróg i mostów będą zmiany na trasie pielgrzymki. Będą one dotyczyły głównie pierwszej radomskiej kolumny.

- Trudno powiedzieć ilu jest pątników, bo wciąż zapisują się nowi. W ubiegłym roku pięć kolumn liczyło 7,5 tysiąca osób - mówi ksiądz Mirosław Kszczot.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie