Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2015 w kategorii Rolnictwo, Monika Bankiewicz opowiada o swojej pracy

Antoni Sokołowski
Tomasz i Monika Bankiewiczowie zajmują się także szkółkarstwem oraz tłoczeniem soków. Sokami tymi zachwycili się przedstawiciele kilku ambasad, którzy odwiedzili gospodarstwo.
Tomasz i Monika Bankiewiczowie zajmują się także szkółkarstwem oraz tłoczeniem soków. Sokami tymi zachwycili się przedstawiciele kilku ambasad, którzy odwiedzili gospodarstwo. archiwum prywatne
Zdobywca tytułu Człowiek Roku 2015 w kategorii Rolnictwo, Monika Bankiewicz z Komorowa w gminie Wieniawa opowiada o swojej pracy, zaangażowaniu i o smacznych jabłkach z polskich sadów.

Monika Bankiewicz z Komorowa w gminie Wieniawa, w powiecie przysuskim, została Człowiekiem Roku 2015 w kategorii Rolnictwo. Od lat gospodarstwo, które prowadzi wraz z mężem Tomaszem, szczyci się dużymi sukcesami.

Warto się starać

Po raz pierwszy rozstrzygnęliśmy plebiscyt Człowiek Roku. Nasi czytelnicy najpierw zgłaszali swoich kandydatów, a potem w glosowaniu uznali, że zaszczytny tytuł w kategorii Rolnictwo należy się Monice Bankiewicz.

Nasza laureatka jest wybitnym specjalistą, jeśli chodzi o rolnictwo. Prowadzi z mężem gospodarstwo we wsi Komorów w gminie Wieniawa. Pojechaliśmy na miejsce, by zobaczyć nie tylko duży sad, ale i nowoczesną sortownię owoców, magazyny do przechowywania jabłek, a także linię produkcyjną, gdzie wytwarzane są pyszne soki.

Wiele nagród

Właściciele 36-hektarowego gospodarstwa ogrodniczego w Komorowie, Monika i Tomasz Bankiewiczowie, od lat zdobywają laury za swoje produkty, choćby w ogólnopolskim konkursie Agroliga 2013.

- Jesteśmy w gronie współorganizatorów prezydenckich dożynek, jakie co roku odbywają się w Spale, działamy społecznie, współpracujemy w organizowaniu Agroligi - wymienia Monika Bankiewicz.

Państwo Bankiewiczowie zajmują się także szkółkarstwem oraz tłoczeniem wyjątkowych soków.

Agroliga to konkurs, w którym nagradzane są gospodarstwa rolne i firmy produkujące żywność. Celem jest promowanie rolników oraz producentów na konkurencyjnym rynku.

Rodzinne tradycje

Początki powstania gospodarstwa w Komorowie sięgają 1931 roku. Założył je dziadek pana Tomasza - Jan Bankiewicz wraz z żoną Kazimierą. W latach 60. gospodarstwo przejął ich syn Janusz, który wraz z żoną Janiną zaczął przekształcać gospodarstwo na szkółkarsko-sadownicze. Każde pokolenie wniosło znaczący wkład do gospodarstwa, dzięki czemu jest ono obecnie sprawnie działającą rodzinną firmą. To ważne, że gospodarstwo potrafi odnaleźć się w nowych czasach.

W roku 2012 w gospodarstwie Bankiewiczów rozpoczęto produkcję naturalnie tłoczonych mętnych soków jabłkowych - Smaczek z Doliny Radomki. To 100-procentowy sok jabłkowy, bez dodatku wody, cukru i substancji konserwujących. Produkcja trwa na miejscu w gospodarstwie. Ten sok jest coraz bardziej rozpoznawany, nie tylko przez klientów w regionie radomskim.

- Sok tłoczony jest na urządzeniach, które zajmują niewiele miejsca i nie wymagają dużej liczby osób do obsługi. Sok wyciskamy metodą tłoczenia na zimno, poddajemy go pasteryzacji. Z 7 kilogramów owoców otrzymujemy 5 litrów naturalnego, smacznego soku. Smaczek z Doliny Radomki charakteryzuje się bogatym aromatem i naturalną mętnością. Barwa soku jest zbliżona do barwy owoców - tłumaczy Monika Bankiewicz.

Wizyty z ambasad

Niedawno gospodarstwo Moniki i Tomasza Bankiewiczów w Komorowie odwiedzili przedstawiciele trzech ambasad: Francji, Niemiec i Holandii. Wizyty przedstawicieli krajów europejskich były okazją, by potwierdzić, że unijne pieniądze trafiają do konkretnych beneficjentów programów unijnych. Dla polityków z Zachodu ważne są informacje zdobywane w bezpośrednich kontaktach z mieszkańcami. Ważne też było i to, że gospodarstwo wchodzi w skład grupy producenckiej Skowronki.

- W naszym gospodarstwie goście mogli zobaczyć jak wygląda sortowanie jabłek, przechowywanie, czy sposób produkcji soku - powiedziała Monika Bankiewicz.

Sortownie, magazyny i produkcję soku z jabłek oglądali Martijn Homan z ambasady Holandii, Jean Lois Buer z ambasady Francji i Stefan Gerschewski z ambasady Republiki Federalnej Niemiec.

- Produkujecie naprawdę smaczną i zdrową żywność - nie kryli zachwytu goście.

Po tej wizycie były jeszcze kolejne, tym razem zjawiło się kilkudziesięciu urzędników różnych ambasad.

- Mogliśmy im wszystkim zaprezentować, jak należy prowadzić wzorowe gospodarstwo - dodaje Monika Bankiewicz.

Doceniona praca

Rozwój gospodarstwa Bankiewiczów wpłynął pozytywnie na innych sadowników z regionu, którzy poszli za ich przykładem. Teraz coraz więcej rodzin decyduje się na powiększanie sadów.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Monika Bankiewicz została również uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”. Teraz została też nagrodzona przez czytelników „Echa Dnia”. W ten sposób i oni docenili pracę Moniki Bankiewicz.

Produkowane, naturalne soki pojawiają się często podczas akcji w szkołach, gdzie promuje się zdrowe jedzenie.

- Wcześniej braliśmy udział w projekcie „Zdrowie to nie odchudzanie, ale zdrowe odżywianie”. Teraz bierzemy udział w kolejnej, gdzie dzieci przygotowują sobie smaczne jedzenie. Docieramy też do znanych osób, choćby do znanego rajdowcy Rafała Sonika, który potwierdza, że zdrowe jedzenie, choćby jabłka, będzie dla nas korzystne - uśmiecha się Monika Bankiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie