Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Odrzywół. Rocznica śmierci księdza Jana Ziei spod Przysuchy. Uroczystości w Warszawie

red
Zbliżają się obchody 25 rocznicy śmierci wybitnego kapłana, rodaka z Ossy, księdza Jana Zieji.
Zbliżają się obchody 25 rocznicy śmierci wybitnego kapłana, rodaka z Ossy, księdza Jana Zieji.
Zbliżają się obchody 25 rocznicy śmierci wybitnego kapłana, rodaka z Ossy, księdza Jana Ziei. Program przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. W obchodach weźmie udział delegacja z gminy z Gminy Odrzywół.

Ksiądz Jan Zieja urodził się 1 marca 1897 roku w Ossie. Zmarł 19 października 1991 roku w Warszawie. Znany był z charyzmatycznych kazań i działalności społecznej. Jego życiorys to szereg aktywności związanych z pracą duszpasterską.

Ksiądz Zieja był kapelanem Legionów, Zakładu dla Niewidomych w Laskach, Armii Krajowej, Szarych Szeregów, rektorem kościoła Sióstr Wizytek w Warszawie. Podejmował inicjatywy broniąc godności i praw człowieka. Działał i wspierał takie organizacje jak: Rada Pomocy Żydom „Żegota”, Dom Matki i Dziecka w Słupsku, Komitet Obrony Robotników, uniwersytety ludowe.

Pierwsza twarz dialogu

Centrum Myśli Jana Pawła II realizuje od kilku już lat wydarzenie „Dziedziniec Dialogu”. Jest to element odbywającego się w różnych miastach europejskich od 2011 roku cyklu spotkań „Dziedziniec Pogan”, organizowanego przez Papieską Radę do spraw Kultury. „Dziedziniec” jest pomyślany jako przestrzeń dialogu wierzących z ateistami, agnostykami i osobami obojętnymi religijnie.

Projekt Twarze dialogu - ksiądz Jan Zieja jest pierwszą edycją cyklu rozwijającego tematy podejmowane w ramach „Dziedzińca Dialogu”. Ideą przewodnią jest zwrócenie uwagi na osobowości, które swoim życiem i wartościami, przyczyniły się do urzeczywistniania dialogu i afirmacji godności człowieka. Ksiądz Zieja jest pierwszą „twarzą dialogu”.

„Dziedziniec Dialogu” odbędzie się w dniach 14 - 16 października i 19 października. Najpierw zostanie przedstawiona osoba księdza Jana Ziei, która przez swoje działanie realizowała wartości: kultura polityczna, dialog, pojednanie, ekumenizm, nowa ewangelizacja, miłosierdzie. Finałem projektu będzie rocznica jego śmierci.

Namiot dialogu

Na placu przed kościołem sióstr Wizytek zostanie usytuowany namiot dialogu. Organizacja 3 debat ukazujących osobę ks. Ziei poprzez pryzmat problematyki religijnej, społecznej i ekonomicznej. Punktem wspólnym jest człowiek jako podmiot a nie przedmiot podejmowanego działania. Prowadzący debaty to Anna Mateja, Jarosław Mikołajewski, Jakub Wygnański. Debaty stanowią merytoryczny punkt odniesienia do całego projektu. Ich uczestnicy podejmą próbę interpretacji słów samego ojca Ziei „Imię moje Człowiek” w różnych aspektach.

Niezwykły pokaz

Odbędzie się też wyjątkowy pokaz artystyczny. Fasada kościoła Wizytek będzie tłem do pokazu światło i dźwięk. Wyświetlona będzie opowieść o księdzu Janie Ziei. Ideą tego pokazu, który koncentruje uwagę, zaskakuje efektownością i symboliką obrazu, jest refleksja nad myślą i aktywnością bohatera. Służy do wzbudzenia zainteresowania aktywnością społeczną zmierzającą do pojednania, pokoju między ludźmi, narodami, religiami.

Wystawa zdjęć

Wystawa plenerowa „Człowiek wartości” o życiu księdza Jana Ziei będzie usytuowana równolegle do Krakowskiego Przedmieścia, pomiędzy Hotelem Bristol a Kościołem Wizytek. Wielowątkowa biografia księdza Ziei zostanie zwizualizowana poprzez zdjęcia archiwalne, miejsc i osób związanych z bohaterem.

Koncert i warsztaty

To niezwykłe wydarzenie muzyczne odbywające się w kościele Sióstr Wizytek.

Scenariusz koncertu i program utworów wykonywanych przez Chór Centrum Myśli Jana Pawła II wprowadzi w atmosferę mistycyzmu i charyzmatycznych kazań księdza Jana Ziei.

Odbędą się też Warsztaty Dialogu, przeznaczone dla młodzieży. Pomogą odpowiedzieć na pytania, jaki powinien być wartościowy przywódca? Jak budować autorytet? Dlaczego warto być przyzwoitym?

Program porusza kontekst postaw w sytuacjach krytycznych. Uczy budowania pozytywnych relacji, które mają przełożenie na twórczą aktywność.

Msza Święta w intencji księdza Zieji będzie odprawiona 16 października w kościele sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie