Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieniawa. Festiwal kultury ludowej imienia Stanisława Stępniaka

Sok
Festiwal w Wieniawie.
Festiwal w Wieniawie. Archiwum Urząd Gminy w Wieniawie
W Wieniawie odbyły się XII Spotkania z Folklorem imienia Stanisława Stępniaka, organizowane przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie.

Głównym założeniem imprezy jest popularyzacja muzyki ludowej, a także przypomnienie szerszemu gronu osób postaci Stanisława Stępniaka, wyjątkowego muzyka ludowego z Wieniawy. Decyzję o organizacji Spotkań z Folklorem podjął dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Ryszard Nogański w 2007 r., aby kontynuować już zapomniane Prezentacje Folklorystyczne, które odbywały się w lipcu do 2000 r.
Jednak główną przesłanką organizacji tego wydarzenia była chęć przypomnienia społeczności lokalnej postaci niewidomego od urodzenia, uzdolnionego muzyka ludowego oraz długoletniego mieszkańca gminy Wieniawa - Pana Stanisława Stępniaka (1905 – 2003). Pierwsze Spotkania z folklorem traktowane były jako swobodne spotkania przyjaciół i miłośników muzyki Stanisława Stępniaka, na których prezentowały się kapele ludowe, a ich występy oceniała publiczność.
Obecne edycje mają charakter przeglądu i przybrały o wiele bardziej rozbudowaną formułę wydarzenia artystycznego, które z roku na rok przyciąga coraz większą publiczność, nie tylko z Wieniawy i okolic. Jak można było usłyszeć wśród publiczności, goście przyjechali również z Błędowa, Warszawy, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Lublina i innych regionów Polski.
Dzięki wsparciu Wójta Gminy Wieniawa Krzysztofa Sobczaka oraz Stowarzyszenia ,,Razem dla Radomki”, impreza staje się jedną z największych imprez poświęconych kulturze ludowej na terenie południowego Mazowsza. Kapele ludowe, solistów – instrumentalistów, solistów śpiewaków, zespoły śpiewacze ocenia jury powołane przez organizatora. W rywalizacji oceniany jest dobór repertuaru, technika gry, poprawność wykonania, strój. Przyznawane są nagrody w postaci statuetek, nagrody pieniężne i wyróżnienia. W przerwie przesłuchań organizowany jest konkurs tańca ludowego z nagrodami. W tegorocznej XII edycji Spotkań z Folklorem uczestniczyło: 14 kapel ludowych, 5 solistów instrumentalistów, 11 solistów – śpiewaków, 17 zespołów śpiewaczych.

Imprezie towarzyszyły pokazy rękodzieła ludowego lokalnych artystów.
Komisja konkursowa podkreśliła duże zainteresowanie artystów ludowych festiwalem oraz wysoki poziom artystyczny. Pozytywnie oceniła młodych artystów ludowych wyróżniając: Monikę Maciejczak z Kapeli Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia oraz Karola Stachurę z Kapeli Tomasza Stachury z Grabowskiej Woli.

Komisja konkursowa przyznała nagrody:
W kategorii kapel ludowych:
Dwa pierwsze miejsca: Rodzinna Kapela Foktów z Ostrołęki
i Kapela Jana Kępy z Borowca
Drugie miejsce: Kapela Tadeusza Kubiaka z Leśmierza
Trzecie miejsce: Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy
oraz wyróżnienia:
Kapela Jana Fokta z Jagodnego
Kapela Lipców z Wygnanowa

W kategorii solistów instrumentalistów:
Dwa pierwsze miejsca: Zdzisław Kwapiński z Radomia oraz Wacław Imiołek z Jedlanki
Drugie miejsce: Jan Kmita z Przystałowic Małych
Trzecie miejsce: Andrzej Malik

W kategorii soliści – śpiewacy:
Dwa pierwsze miejsca: Ewa Białek z Jabłonicy
i Ewa Ziętek z Sukowa
Drugie miejsce: Krystyna Ciesielska z Brogowej
Trzecie miejsce: Teresa Bieńkowska z Kochanowa

W kategorii zespoły śpiewacze:
Dwa pierwsze miejsca: Zespół folklorystyczny z Wieniawy
i Zespół śpiewaczy Mirowianki z Mirowa
Drugie miejsce: Zespół śpiewaczy Przystalanki z Przystałowic Małych
Trzecie miejsce: Zespół śpiewaczy Kumosie z Sadku
oraz wyróżnienia:
Zespół śpiewaczy Zakukała Kukułecka z Gałek
Zespół Śpiewaczy Zdziechowianki ze Zdziechowa

Organizacja wydarzeń przeglądów folklorystycznych pozwala promować i przekazywać lokalną tradycję twórczości kulturalnej z wykorzystaniem lokalnego dziedzictwa reprezentowanego przez kapele ludowe, zespoły śpiewacze, solistów-instrumentalistów i solistów-śpiewaków. Pokazują one młodym ludziom muzykę oraz zwyczaje ich dziadków. Jest to niezmiernie ważne, aby kultywować piękną i bogatą kulturę ludową, w której wybrzmiewa piękno regionu i przypomina o historii i tożsamości kulturowej mieszkańców ziemi wieniawskiej.

Zobacz też film: 51 Festiwal kapel i śpiewaków ludowych w Kazimierzu Dolnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie